banner877

Son Dakika
banner722

MİSGEP İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi

Vali Mehmet Alpaslan Işık, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Özellikle Madencilikte İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi” (MİSGEP) kapsamında düzenlenen Maden Sektörü İstişare Toplantısına katıldı.

Yaşam 12.07.2021, 18:23 12.07.2021, 18:27
111
MİSGEP İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi
banner762


Grand Karaman Otelinde gerçekleştirilen toplantıya, Vali Mehmet Alpaslan Işık’ın yanı sıra İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Namık Ak, Karaman Ticaret ve Sanayi Başkanı Gökhan Alkan, İŞKUR İl Müdürü Şevket Sarıkaya, MİSGEP Takım Lideri Gökhan Güler, ilgili kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı.

MİSGEP tanıtım filminin izlenmesinin ardından MİSGEP Takım Lideri Gökhan Güler’in etkinlik hakkındaki bilgilendirme konuşması ile devam eden toplantıda İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya burada yaptığı konuşmada Ülkemizde özellikle madencilik sektöründe iş sağlığı ve güvenliği hakkında toplantıya katılan davetlilere bilgilendirmelerde bulundu.

İş sağlığı ve güvenliğinin ele alındığı böyle bir toplantının ilimizde yapılmasının son derece önemli olduğuna işaret eden Vali Mehmet Alpaslan Işık toplantıda yaptığı açıklamada, “ 2012 yılı itibarıyla yayımlanan 6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği kanunu ile birlikte Ülkemizde maden sektörü dahil tüm sektörler için İş Sağlığı Güvenliği mevzuatının daha proaktif ve risk bazlı bir yapıya dönüştürüldüğünü ve böylelikle Dünya ve AB mevzuatları ile uyumlu bir yasal düzenlemenin ülkemize kazandırıldığını belirtti.

Vali Işık, ilimizin madencilik açısından çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getirerek bu çalışmaların ve bugün yapılan bu toplantının ilimize çok büyük katkıda bulunacağını söyledi. Vali Işık, Ermenek’te yaşanan facianın üzerinden çok zaman geçmediğini ve iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak kömür ocaklarında çalışan işçilerden çok yoğun şekilde talepler geldiğini belirterek kendilerine ulaşan talepleri Çalışma Bakanlığımıza ilettiklerini, işverenlerle yapılan görüşmelerde İş sağlığı ve güvenliğini sağlanması konusunda neler yapılabilir, neler yapılması gerekir diye bunun çalışması ve gayreti içerisine girdik dedi.

Konuşmasında, mülki amirler için iş yeri sağlığı ve güvenliğinin toplumun huzuru ve sosyal barışı açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Vali Işık, bu toplantının başta ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, katkılarından dolayı başta Sayın Genel Müdürümüze ve ekip arkadaşlarına ve tüm katılımcılara çok teşekkür ediyorum dedi.

İstişare Toplantısının devam eden bölümünde madencilik sektöründe planlama aşamasında İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamaları, Madencilik ve para cezalarına ilişkin yasal yükümlülükler, maden sektöründe iş kazaları sonrası tazminatlar, sendikalaşma ve faaliyetlerin İSG’ye etkisi, Pnömokonyoz hastalığı ve sonuçları ve İş Kazalarını Önlemini Maliyeti ve Faydaları ele alınırken toplantı, soru cevap bölümüyle sona erdi.

İş Sağlığı ve Güvenliğinin ele alındığı MİSGEP Maden Sektörü İstişare Toplantıları, Haziran ve Eylül tarihleri arasında 7 bölgede ve 25 farklı ilde gerçekleştirilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
12°
açık
Namaz Vakti 20 Ekim 2021
İmsak 05:23
Güneş 06:42
Öğle 12:39
İkindi 15:53
Akşam 18:27
Yatsı 19:41

Gelişmelerden Haberdar Olun

@