Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından geçtiğimiz günlerde KKTC Millî Eğitim Bakanlığının katkılarıyla KKTC’de “Türkçe Eğitiminde Yaşanan Sorunlar Çalıştayı”, “Türkçenin Yabancılara Öğretiminde Yaşanan Sorunlar Çalıştayı” ve “Yabancılar İçin Türkçe Öğretimi Eğiticinin Eğitimi Programı” düzenlenmişti.

TDK, bu faaliyetlerine ek olarak Türkiye Türkçesinin eğitim ve öğretim dili olarak kullanıldığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti özelinde “Atatürk ve Türkçe” ana teması altında bir dizi konferans düzenleyecek.

Bu kapsamda 15 Nisan-3 Mayıs 2024 tarihlerinde Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt, Lefke ve İskele’de yer alan 22 lisede TDK Bilim Kurulu Üyelerinin de katkılarıyla ATATÜRK’ün Türk diline verdiği önem konuşulacak; dil, kimlik ve kültür etkileşimi, Türkçenin gücü ve zenginliği gibi konular ele alınacak.

İki hafta sürecek olan programda yazarımız Uysal’dan başka Prof. Dr. Nevzat Özkan, Prof. Dr. Ahmet GÜNŞEN, Prof. Dr. Mustafa ÖNER, Prof. Dr. Gülden Sağol Yüksekkaya ve Doç. Dr. Harun Şahin yer alacak.

Uysal, 18 - 19 Nisan tarihlerinde Lefkoşa Türk Lisesi, 20 Temmuz Fen Lisesi, Esin Leman Lisesi ve Lefkoşa Güzel Sanatlar Lisesinde konuşma yapacak.