Piri Reis Vadi Projesi Yılan Hikayesi Oldu

Karaman Piri Reis Vadisi Projesi adı ile gündeme gelen proje tam bir yılan hikayesine döndü. Büyük kampanyalarla duyurulan projenin bir türlü gerçekleşmemesi vatandaşların heveslerini kuşkuya dönüştürdü.
Yerel seçimlerden bu yana bir türlü yerine oturmamış ve hiçbir faaliyetleri gözlenmemiş ekipler hakkında her konuda endişe ve huzursuzluk başlamışken bu kez Belediyeden Vadi Projesinin başlayacağı haberlerinin “Beklenen Müjde Geldi” başlığı ile servis edilmesi “Durumu Kurtarmak” olarak değerlendirildi.
Ramazan Ayının da başlaması ile artan protokol çılgınlığı ve gösterişi, yenilik ve ilerleme olmayan hizmetlerde, rutin işlerin de sekteye uğramasına sebep oldu.
Yerel Seçimlerde Profesyonel Organizasyon Firmalarının gayret ve çabalarına Bakan Elvanın Çabaları da eklenince olumlu bir tablo ortaya çıkmıştı. Her geçen gün dağınıklaşan ve taşradan uzaklaşan AK Parti Genel Merkezi de bu durumu Karaman Teşkilatları başarılı yorumu ile ilan edince Karaman için tam bir rehavet dönemi başlamış oldu. “Zaten etrafındaki kişilerin başarılarını kendi hanelerine yazdırma konusunda başarılı siyasi kadrolar, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yine ucuz ya da beleş çıkar peşinde koşmaya başladılar” yorumları ile değerlendirilen siyasi kadrolara olan bu güvensizlik de projenin başarılacağı konusunda umutları azaltıyor.  
Öyle ki Toplumun tüm kesimlerinden tam destek ve güven toplayan Karaman Valisi hakkında çıkar ilişkilerine zarar verildiği için ortaya atıldığı iddia edilen çirkin saldırılarda bile Bakan Elvan da dâhil olmak üzere tek ses çıkmaması “acaba bu iftiraları atanları teşkilatlar mı destekliyor?” dedikodusunu bile güçlendirdi.
Belediye, Özel İdare, İl Genel Meclisi, Valilik gibi pek çok birimde böylesine olumsuzluklar olurken çok uzun zamandır insanlar için bir umut, bir beklenti haline dönüşmüş bulunan ve bir tek çivi dahi çakılmayan Vadi Projesinin ortaya atılması dikkat çekti.
Bu haberin yapılması ile kamuoyu daha önce zamanın Belediye Başkanları tarafından bir hezimete dönüştürülen Dağ Oteli, Atayurt Kooperatifleri, Villa Projeleri, Beyazkent Arsaları gibi vatandaşın umudunun sömürüldüğü projeleri hatırladı.
Bu arada ön talep yöntemi ile kayıt yaptıranların sayısı hiçbir surette net açıklanmamışken, bu taleplerin geri çekilip çekilmediği konusunda bir bilgilendirme de yapılmadı.
Konu ile ilgili görüşlerini almak istediğimiz Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan ise bu konuda yazının yayına hazırlandığı ana kadar bir açıklamada bulunmadı.
Böylece Karaman için büyük bir umut olarak ortaya atılan bu projenin gerçekleşmeyeceği endişeleri kamuoyunda artmaya ve yüksek sesle konuşulmaya başlandı.