Yeni Nesil Öğrenme Ortamlarında Matematik Eğitimi Başladı Foto Galeri: Yeni Nesil Öğrenme Ortamlarında Matematik Eğitimi Başladı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlik, Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği faaliyetlere ilişkin video gösterisi ile devam etti. Proje Yürütücüsü Dr. Sevinç Taş, yaptığı konuşmada projenin detaylarına ve hedeflerine dair katılımcılara bilgi verdi. Ardından kürsüye gelen İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Kılınç, program süreci ile ilgili eğitimcilerin sorularını yanıtladı.

İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, eğitimin önemine vurgu yaptı. Tüm devletlerin ortak amacının eğitimin bir adım daha ileriye taşımak olduğunu belirten İl Müdürü Mehmet Çalışkan, “Ülkemizin farklı illerinden şehrimize gelen meslektaşlarımız bu güzide programımıza hoş geldiniz. Eğitim, kavramı her millet için ayrı önem arz etmektedir. Eğitim sadece günümüzde değil geçmişte de hep ön planda olmuş, konuşulmuş ve daha iyiye ulaşmak için tartışılmıştır. Amaç sonu iyi bitecek bir çalışmanın içinde olmaktır. Çünkü hayat dinamiktir ve günümüzde değişkenlerin bu kadar fazla olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Değişimin ve dönüşümün bu kadar hızlı yaşandığı bir dönemde eğitimciler olarak bizler sürekli kendimizi yenilememiz ve çağın gerekli doğrultusunda kendimizi geliştirmeliyiz. İşte bu noktada Müdürlüğümüz Strateji Geliştirme Birimi (AR-GE) olarak böyle bir projeyi hayata geçirdik. Projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, programımızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

2023/1 Çağrı programı kapsamında TÜBİTAK 4005 Yenilikçi Eğitim Uygulamaları Destekleme Programı'na Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak başvurusu yapılan “Yeni Nesil Öğrenme Ortamlarında Matematik Eğitimi: Teknoloji Uygulamaları” projesi, 2 Mayıs 2024 tarihinde TÜBİTAK tarafından yapılan açıklamada destek almaya hak kazanan 45 projeden biri olarak duyuruldu.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cihat Abdioğlu ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Yavuz’un uzman olarak katkı sağladığı ve alanında yetkin birçok akademisyenin eğitimleri ile destek verdiği proje, 24-28 Haziran 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Proje, ülkemizin çeşitli illerindeki devlet ortaokullarında görev yapan ilköğretim matematik öğretmenlerinden alınan başvurular neticesinde belirlenen 30 katılımcı ile yürütülüyor. Projenin amacı, öğretmenlerin yeni nesil öğrenme ortamlarında matematik eğitimi konusunda bilgi ve becerilerini artırmak, teknoloji entegrasyonunu sağlayarak öğrencilere daha etkili ve yenilikçi bir eğitim sunmaktır. Bu sayede, matematik derslerinin öğrencilere daha ilgi çekici ve anlaşılır hale gelmesi hedeflenmektedir.

Proje kapsamında, katılımcı öğretmenlere çeşitli atölye çalışmaları, seminerler ve uygulamalı eğitimler sunulacak. Bu faaliyetler sayesinde, öğretmenler hem teorik bilgi edinecek hem de bu bilgileri sınıf ortamında nasıl uygulayacaklarını deneyimleme fırsatı bulacaklardır. Eğitim dünyasına yeni bir soluk getirmesi beklenen bu projenin, geleceğin eğitimcilerine ilham vermesi ve öğrencilerin matematikle olan bağlarını güçlendirmesi umulmaktadır.