Düzenlenen açılış törenine Karaman Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Güventürk, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Önder Demirkollu, Sağlık Bakanlığı Müfettişi Mehmet Ural ve davetliler katıldı.

Düzenlenen açılış töreninde bir konuşma yapan Özel Umut Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Nuray Atakan, “Kurumumuzun amacı zihinsel, fiziksel, iletişimsel, sosyal ve duygusal iletişimlerde özelikler nedeniyle farklılık gösteren bireyler için hazırlanmış eğitim programları alanında uzman kadromuzla özel yöntem, teknik ve araç gereç kullanarak ilgileri, ihtiyaçları, yetenekleri doğrultusunda akademik olarak bir üst öğrenime, iş meslek alanlarına ve hayata hazırlamak için umudun yeni adı olmaktır. Kurumumuzun yeni kimliği ve yenilenen yüzü bu özel insanların eğitim yolculuğunda umut meşalesi ile eşlik etmekten büyük onur ve gurur duyacaktır” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Çalışkan ise, “İman eden inşa eder diye rivayet vardır. İnşalar hiç şüphesiz değerlerle olur. Değerle belki kendi içerisinde maddi ve manevi diye ikiye ayırabiliriz ama sonuç odaklı baktığımızda da mutlaka hem maddi hem manevi karşılığını görüyoruz. İnşaat etmek önemlidir çünkü inşa ettiğiniz şeyi manevi duygularla doyurmazsanız maddi hiçbir güç o binayı ayakta tutamaz. Bunu şunun için söylüyorum bugün yaklaşık 85 milyon nüfusumuz var. Coğrafyamız hem Asya Avrupa hem Afrika’nın ortasında yer alan stratejik bir konuma sahip. Bugün bu coğrafya üzerinde yaşayan insanların hepsinin gözünün içerisine bakan yaklaşık 2 milyar insan var. Özellikle Türkistan coğrafyasındaki son dönemdeki yükselişler ve gelişmelerin öncüsü olan ülkemizin insanlarının buna karşılık vermeye ihtiyacı vardır. Dolayısıyla 85 milyon insanın içerisinde hiçbir insanı ıskalama şansımız yok. Dolayısıyla da bu anlamda bir şeyler inşa etmek oldukça önemli. Bu alanda yine bu hususa değer veren bu tip hizmet alanlarının da açılması da önemlidir” şeklinde konuştu.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından katılımcılara rehabilitasyon merkezi gezdirilerek tanıtıldı.