Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) belirlediği takvime göre, 31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek olan yerel seçimler için son hazırlıklar tamamlanıyor. Ancak bu seçimde dikkat çeken bir detay var: seçimde görev alacak kamu personeli 1 Nisan Pazartesi günü idari izinli sayılacak.

Ülke genelinde 61 milyon 441 bin 882 seçmenin bulunduğu seçimlerde, 1 milyon 32 bin 610 genç ilk kez oy kullanacak. Toplamda 34 siyasi partinin adayının yarışacağı seçimlerde, 206 binden fazla sandık kurulacak. 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtarın belirleneceği seçimlerde, il genel meclisi üyeliği ve belediye meclis üyeliği seçimleri de yapılacak.

Seçim hazırlıkları ise son hızla devam ediyor. Bugün ilçe seçim kurulları, sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek seçim araç ve gereçlerini içeren malzeme torbalarının hazırlığına başlayacak. Bu hazırlıklar yarın tamamlanacak. Aynı şekilde, seçim görevlileriyle ilgili eğitim çalışmaları da 29 Mart Cuma günü tamamlanacak. Köy, mahalle ve beldelerde malzeme torbaları ise 29 Mart Cuma günü sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek.

İl ve ilçe merkezlerinde ise bina sorumlusu görevlendirilen yerlerde, oy verme günü saat 05.00'te malzeme torbalarının bina sorumlularına teslimi gerçekleştirilecek. Bina sorumluları bu malzeme torbalarını sandık çevrelerine getirerek sandık kurulu başkanlarına teslim edecekler. Bina sorumlusu görevlendirilmeyen yerlerde ise malzeme torbaları oy verme günü sandık kurulu başkanlarına sandık bölgesinde teslim edilecek.