15.İmam Hatipliler Kurultayı Başladı

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından yılda bir kez gerçekleştirilen ve yıllık çalışmaların istişare edildiği İmam Hatipliler Kurultayı’nın 15’si, Türkiye genelindeki mezun dernekleri ve başkanlarının da katılımıyla Antalya Manavgat’ta başladı.

banner491
15.İmam Hatipliler Kurultayı Başladı
banner567

15.İmam Hatipliler Kurultayı, Karaman Önder İmam Hatipliler Derneği ve Manavgat Önder İmam Hatipliler Derneği’nin ev sahipliğinde Karaman Belediyesinin katkılarıyla Selge Beach Otel'de başladı.

Kurultay, ÖNDER Genel Sekreteri Abdullah Ceylan'ın başkanlığındaki Selamlama ve Açılış oturumuyla başladı. Prof. Dr. A. Haluk Dursun'un "Zaman, mekan ve insan" başlıklı sunumunun ardından, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı İbrahim Er bir selamlama konuşması yaptı. ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu ise derneğin yeni mottosunu açıkladı ve hazırlanan manifestoyu okudu.

Programda konuşma gerçekleştiren Karaman Önder İmam Hatipliler Derneği Başkanı Mehmet Sarı, gençlere seslenerek şunları söyledi;

“Bizim için zamanı ve mekanı anlamlı kılan niyetlerimizdir. Bize bir zamanı ve mekanı sevdiren, orada birlikte yaşadığımız insanlara duyduğumuz muhabbettir. Niyetimiz imam hatip ailesi olarak daima bir olmak diri olmaktır. Muhabbetimiz şartlar ne olursa olsun birlikte hareket edebilmektir. İmam hatip bir okul olmanın ötesinde bir ailedir. Bugün burada bir ailenin fertleri olarak bir araya geldik. Ve bir bayram sabahı bir araya gelen aileler kadar mutluyuz.

Müslüman olarak yükümüzün ağır olduğunu biliyoruz. Ama şunu da biliyoruz ki insan yaşadığı zamanın ve mekanın sorunlarını çözebilecek kapasitede yaratılmıştır. İnsanı şerefli kılanda bu iradenin ve gücün emanetçisi olmasıdır. Bunun için okuyoruz, düşünüyoruz ve çalışıyoruz. Samimiyet, hakikate yönelmenin, hakikati bilmenin ilk adımı. Belki uzun mesafeler kat edemedik. Zaman zaman üzüldüğümüz dağıldığımızda olmuştur ama biz yine çareyi mal da mülkte, makamda mevkide değil, hakikatte bulduk. Biz yolumuzu başkalarının çizmesine, yolumuzda başkalarının kurallar koymasına da izin vermedik. Bu sebeple Karaman Önder olarak gençlerimize ve çocuklarımıza okuyun, düşünün, çalışın diyoruz. Ama önce Kur’an ve sünnet. Önce Kur’an ve sünnet diyoruz çünkü kaynaktan beslenmiyorsanız çürümeye mahkum olursunuz.

Gençlerimize 15.İmam Hatipliler Kurultayından şöyle sesleniyorum; Sadece bilgiyi esas almak insanı sadece bilgili kılar. Bilgili olmak yetmez. Bilginin bize kazandırdığı, bizi nereye götürdüğü eğer ulaştığımız bilgi bizi bilge kılmıyorsa samimiyetimizde ve istikametimizde bir yanlışlık var demektir. Hikmet sahibi olmayı önemsemek zorundayız. Allah’ım ilmimizi ziyadeleştir duası her daim zihinlerimizde ve gönüllerimizde olmalı. En iyi bilenin Allah olduğunu hiçbir zaman hatırımızdan çıkarmamalıyız. Elbette ki zorluklar olacak, yorulacağız ama asla pes etmeyeceğiz. Karaman Önder olarak her daim gençlerimize yardımcı olmaya gayret edeceğiz. Hesap gününde bir birimizin şahidi olacağız.”

BİLGİ VE HİKMET NEDİR?

Bilgi ve Hikmet başlığını taşıyan ikinci oturumda, Prof. Dr. Ergün Yıldırım "Düşünce dünyamız", işadamı Mesut Çankaya "Yaşantımızda bereket", Camideyiz Biz Platformu Kurucusu Yasin Uslu "İbadet hayatımız" başlıklı sunumlarını gerçekleştirecek. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal da, "Hikmet üzerine" konuşmasını yapacak.

İMAM HATİPLER, TEHDİTLER VE FIRSATLAR

ÖNDER Genel Başkan danışmanı Mehmet Sönmez'in başkanlığını yaptığı üçüncü oturumda ise "Eğitim meselemiz" masaya yatırılacak. Bu oturumda imam hatipler özelinde müzakerelerde bulunulacak. ÖNDER eski Başkanı ve Talim Terbiye Kurulu üyesi Dr. Hüseyin Korkut, "İmam hatiplerin kuruluş yıldönümü", Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz "İmam hatip okulları, tehditler ve fırsatlar", Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Muhammed Öztabak "Eğitim nereye evriliyor?" başlıklı konuşmalarını gerçekleştirecek.

ÖRNEK UYGULAMALAR

Kurultay'ın ikinci gününde program, il başkanları toplantısıyla başlayacak. Sabah saatlerinde gerçekleştirilen dördüncü oturumda "Derneklerimizde örnek uygulamalar ve güncel meseleler" ele alınacak. ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı İsmail Çakır'ın başkanlık ettiği oturumda Şırnak'tan "Gezici kütüphane", Antalya'dan "Çağın Esmaları" ve Aksaray'dan "Bir Günlük Ailem Olur musun?" uygulamaları anlatılacak. Oturumun ikinci bölümünde ise ÖNDER Genel Başkanı ve yardımcıları dernek başkanlarıyla biraraya gelip müzakerelerde bulunacak.

SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANACAK

Kurultay ikinci günün sonunda değerlendirme ve sonuç bildirgesi ile kapanacak. ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Köse bir değerlendirme konuşması yaparken, ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı Ali Yıldız da sonuç bildirgesini açıklayacak. Program, Öncü Gençlik ve SporKulübü sporcularının yaptıkları müsabakalar ve kazananlara hediye takdimi ile son bulacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2018, 15:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner619

banner612

banner590