banner741

banner590

Son Dakika
banner722

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlandı

Karaman'da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı düzenlenen törenle kutlandı.

banner809
YEREL 29.10.2020, 10:51 29.10.2020, 10:53
244
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlandı
banner762

Cumhuriyet Parkında düzenlenen törende Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver ve Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, tebrikleri kabul etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.

Vali Işık, burada yaptığı konuşmada; “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yılı dolayısı ile bir araya gelmiş bulunuyoruz. Sözlerime başlarken hepinizin bayramını kutlar saygılarımı sunarım. Ben sizi tarihte bir yolculuğa çıkarmak istiyorum. Osmanlı devleti birinci dünya savaşından yenik çıkmış, ordusu dağıtılmış, Fransızlar İtalyanlar Yunanlılar ve İngilizler yurdun büyük kısmını işgale başlamışlar. Böyle bir ortamda bir Osmanlı Paşası Mustafa Kemal Türk milletinin asla bağımsızlığından vazgeçmeyeceğini bilerek ya istiklal ya ölüm şiarı ile Anadolu’ya çıkarak milli mücadeleyi başlatmıştır.

Milli mücadele sonucunda her karışı şehit kanı ile sulanan bu topraklar düşman işgalinden kurtarılmıştır.

Bu savaşın kazanılmasında Mustafa Kemal’in askeri dehasının önemi yadsınamaz fakat Mustafa Kemal sadece bir askeri deha olmadığını aynı zamanda büyük bir devlet adamı olduğunu kurduğu Cumhuriyet’le de kanıtlamıştır. Bu Cumhuriyeti’de geleceğimizin teminatı gençlere emanet etmiştir.

Aradan geçen 97 yıl içinde ülkemizi bölmek parçalamak isteyen emperyalist devletler içeride oluşturdukları işbirlikçiler ile bunu gerçekleştirmeye çalışmış ancak başarılı olamamışlardır. Kürt- Türk, Alevi- Sünni, Laik- Antilaik gibi ayrıştırmaya giderek toplumu birbirine düşürmeye çalışmaları ulusal duyarlılık sayesinde önlenmiştir. Kısaca ülkemizin gelişimi engellenememiştir. Bugün 80 milyonun üzerinde bir nüfusu ile e uluslararası toplum nezdinde saygınlığı olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti gerek Ortadoğu’da, gerek doğu Akdeniz’de gerekse Azerbaycan’da süper devletler denilen devletlere kafa tutan ama bunu yaparken de yurtta sulh cihanda sulh ilkesinden taviz vermeyen bir devlet konumundadır. Geçmişte olduğu gibi bugün de bizim bu gücümüzü kendilerine tehdit olarak gören dış güçler bizi bölmek ve parçalamak için ellerinden geleni ardına koymayacaklardır.

Büyük olduğu görülmüştür kısaca söylemek gerekirse bu milli birlik ve beraberliğimiz olduğu sürece kimse bu cumhuriyeti yıkamaz. Yıkmaya dahi yeltenemez.

Ben milletimizi esaretten kurtararak yeni ve tam bağımsız bir cumhuriyeti kuran başta Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarına ve kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Atatürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyetimizin ebediyete kadar sürmesi temennisiyle hepinizin bayramını bir kez daha kutlayarak saygılarımı sunuyorum” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
kapalı
Namaz Vakti 26 Kasım 2020
İmsak 06:05
Güneş 07:29
Öğle 12:39
İkindi 15:17
Akşam 17:39
Yatsı 18:58

Gelişmelerden Haberdar Olun

@