banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlandı

Karaman’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı düzenlenen törenle kutlandı.

YEREL 29.10.2019, 11:20 29.10.2019, 11:27
1502
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlandı
banner762

Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen törene Karaman Valisi Fahri Meral, CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Şahin, Karaman AK Parti İl Başkanı Abidin Çağlayan, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program Vali Meral ve Başkan Kalaycı’nın öğrenciler ve halkın bayramını kutlaması ile devam etti.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Karaman Valisi Fahri Meral; “19 Mayıs 1919'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkarak başlattığı Milli Mücadele Türk Milleti'nin inanç ve azmiyle başarıyla sonuçlanmış, 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetin ilanıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur.

Atatürk'ün Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun idare Cumhuriyet idaresidir diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

Türkiye Cumhuriyeti Milletimizin ortak eseridir. Bu nedenle ülkemiz, aziz milletimiz için olduğu kadar, dünyanın mazlum ve mağdurları için de bir umut ışığı olarak doğmuş ve bu görevi artırarak devam ettirmektedir.

Cumhuriyet, Türkiye'nin muasır ve demokratik bir ülke olarak varlığını ve gelişimini sürdürmesinin en önemli güvencesidir.

Bu nedenle Cumhuriyetin tüm değerleriyle gelecek kuşaklara aktarılması ve sonsuza kadar yaşatılması ortak sorumluluğumuzdur. Aziz milletimiz, bu bilinç doğrultusunda, kendisini muasır dünyayla buluşturan Cumhuriyeti korumaya ve yaşatmaya kararlıdır.

Cumhuriyetimiz, kardeşlik üzerine inşa edilmiş ve halkı bütün farklılıklarıyla kucaklamaktadır. Milli birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz sürece Türkiye Cumhuriyeti'nin üzerinde oynanan oyunları bertaraf etmiş oluruz.

Bugün gelinen noktada, halkımızın her kesiminin birlik ve bütünlük içinde gösterdiği gayretlerin, demokratik devlet anlayışımızın bir ürünü olarak gelişmemize yansıdığını unutmamalıyız.

Devlet ve millet olarak elde ettiğimiz her başarıda, bir zamanlar kağnıları başında, yırtık çarıkları ile düşmana karşı savaşan askerlerimize silah ve cephane götüren isimsiz kahramanların, bu vatan uğruna çarpışarak can veren şehitlerimizin ve gazilerimizin kanları olduğunu unutmadan çalışmaya devam edeceğiz.

Bu duygularla Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96 ıncı yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Savaşı kahramanları olmak üzere bütün şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle şükranla anıyorum” dedi.

Program daha sonra şiirlerin okunması, halk oyunları gösteri, ödüllerin verilmesi ve tören geçişi ile son buldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@