8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajları

Gazetemize ulaşan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlama mesajlar şu şekilde;

banner491
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajları
banner567

KARAMAN VALİSİ FAHRİ MERAL

Vali Fahri Meral, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nedeniyle Bir Kutlama Mesajı Yayınladı.

Vali Meral yayınladığı kutlama mesajında; “8 Mart tarihi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır.

Sevgiyi, fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlarımız, huzurlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşlarıdır. Onların, her zaman ailesine ve topluma önemli katkılar sağlaması ve hayatın her alanında etkin bir şekilde yer alması bizleri sevindirmektedir.

Kurtuluş Savaşı’nda vatanımızın bağımsızlığı için erkeğiyle cepheden cepheye koşan Türk Kadını, Cumhuriyet’imizin kurulmasıyla birlikte, toplumsal yaşamda yerini almıştır.

Dünyada demokrasinin gelişmesi ve insan hakları standartlarının yükselmesiyle birlikte kadın hakları mücadelesinde ciddi mesafeler kat edilmiştir.

Ülkemizde kadın hakları alanında gerçekleştirdiği reformlarla dünyada kendine önemli bir yer edinmiştir.

Dünya Kadınlar Günü'nde, düzenlenen çeşitli etkinliklerle kadınların sorunları dile getirilmekte, edinilen deneyimler paylaşılmakta ve kadınların toplumdan beklentileri vurgulanmakta, böylelikle kadınlar arası dayanışmanın en güzel örneklerinden biri sergilenmektedir.

Unutulmamalıdır ki, kadınların toplumsal refahımıza değer katmasının yolu, kadın haklarının gözetilmesinden, kadına yönelik istihdamın arttırılarak girişimci kadınların önünü açmaktan geçmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle ilimizdeki ve ülkemizdeki tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum” dedi.

AK PARTİ KARAMAN MİLLETVEKİLİ RECEP ŞEKER

AK Parti Karaman Milletvekili Dr. Recep ŞEKER, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.  

ŞEKER mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Birleşmiş Milletler tarafından 1977 tarihinde Dünya Kadınlar Günü olarak kabul edilen 8 Mart, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlar için bir dayanışma günü olarak kutlanmaktadır.

Aile yapısının temel taşı,  şefkatin, fedakârlığın, sabrın ve özverinin sembolü kadınlarımız, huzurlu, sağlıklı toplumların oluşmasına ve sağlıklı nesillerin yetişmesine çok önemli katkı sunmaktadırlar.

Kadınlar, “Eşref-i Mahlûkat” olan insanı dünyaya getiren, onu eğiten, yetiştiren ve topluma ve geleceğe hazırlayan ilk öğretmendir.

Kadın annedir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in ‘’Cennet annelerin ayakları altındadır.’’ hadisi şerifinin muhatabıdır.

Kadınlarımız  sadece evin içinde değil, aynı zamanda iş ve toplumsal hayatımızın her alanında da hayatımızı şekillendiren, düzene koyan ve topluma yön veren en değerli varlıklarımızdır.

Kadınlarımız, ülkemizin İstiklal ve istikbal mücadelelerinde de tüm varlığı ile yer almış, en zor şartlarda cepheye mermi taşımış,  yaralı askerleri tedavi etmiş, askerimize silâh ve giyecek sağlamış,  aziz vatanımızın kurtuluşunda ve İstiklal savaşımızın kazanılmasında en büyük etken olmuştur. Yine 15 Temmuz hain darbe girişiminde de kadınlarımız büyük bir fedakârlık ve cesaret örneği sergilemiş yine en ön saflarda yer alarak canları pahasına istiklal ve istikbal mücadelesi vermişlerdir.

Ayrıca; bugün iradının yıldönümünü kutladığımız Veda Hutbesi’nde Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) "Ey insanlar! "Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allahtan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah’ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah’ın emri ile helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınlarında sizin üzerinizde hakkı vardır.” buyurarak kadınlarımızın hakkının korunmasının önemine ve kutsallığına dikkat çekmiştir. 

Bu duygu ve düşünceler ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi.

KARAMAN BELEDİYE BAŞKANI ERTUĞRUL ÇALIŞKAN

Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında; "Gönlümüzde her zaman müstesna bir yere sahip olan, gerek aile gerek toplum yapımızın temel direği kadınlarımızın, Dünya Kadınlar Günü'nü tebrik ediyorum" ifadelerine yer verdi.

Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Çalışkan; kadınların karşılaştığı sorunların, esasen tüm toplumun meselesi olduğunu, dolayısıyla çözümlerin de ortak bir anlayışla üretilebileceğinin unutulmaması gerektiğini bildirdi.

Başkan Çalışkan’ın mesajı şöyle:

“Fedakârlıkları, emekleri, sevgileri ve mücadeleleriyle insanlığın umudunu yeşerten tüm kadınların, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum. Tarih boyunca istiklal ve istikbal mücadelelerimizde daima en ön safta yer alan kadınlarımız, kimi zaman devletin kuruluşunda, kimi zaman vatanın kurtuluşunda görev üstlenerek geride asla unutulmayacak, günümüz kadınlarına rehber olacak bir miras bırakmıştır. Bugün de kadınlarımız, Türkiye’nin demokrasi, kalkınma ve özgürlük mücadelesine damgalarını vuruyorlar. 15 Temmuz gecesi kadınlarımızın gösterdiği fedakârlıklar ve cesaret, asla unutulmayacak bir görüntü olarak hafızalarımıza kazınmıştır.

İnanıyorum ki özgüvenleri yüksek, cesur, eğitimli kadınlarımızın, ekonomiden siyasete her alanda sayılarının artması, ülkemizi daha ileri ve gelişmiş bir seviyeye taşıyacaktır. Kadına şiddet meselesi başta olmak üzere mevcut sorunlarla kararlı biçimde mücadeleye devam edeceğimizi, kadınlarımızın hayat şartlarını daha da iyileştirmeye yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğimizi, ekonomik alanda olduğu kadar siyasi alanda da varlık göstermeleri hususunda kendilerine destek olacağımızı vurgulamak istiyorum. Karaman Belediyesi olarak son yıllarda kadınlarımıza yönelik birçok projeyi hayata geçirdik. Bu konuda üzerimize düşen yükümlülüğü getirmeye ve onların hayat şartlarını iyileştirecek çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.

Bu vesileyle Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyor, temel haklar ve yükümlülükler açısından erkek ile kadın arasında herhangi bir farklılığa ve ayrımcılığa yer olmaması gerektiğini hatırlatıyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum."

KMÜ REKTÖRÜ PROF. DR. MEHMET AKGÜL

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Her yıl 8 Mart'ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü; dünya nüfusunun hemen hemen yarısını oluşturan ve hayatımıza kattıklarıyla vazgeçilmez değerlerimiz olan kadınların layık oldukları koşullara ulaşmasını anımsatan önemli bir gündür.

Unutmamalıyız ki kadın; yalnızca bir bireyi değil, tüm toplumu doğuran, eğiten, besleyen ve büyütendir. Millettir, vatandır. Ölümüne koruyup savunduğumuzdur. İnandığımız, güvendiğimizdir. Onun hayatımızdaki yeri tüm söylenenlerden her zaman daha fazla olacaktır. Çünkü onun yerini dolduracak bir nesne olmadığı gibi, onu tam anlamıyla anlatabilecek bir kavram da mevcut değildir.

O, görmezden gelinecek ya da ötelenecek bir varlık değil; el üstünde tutulacak ve hayatımıza kattıklarıyla her daim anılacak bir değerdir.

Bu düşüncelerle, başta Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi mensupları olmak üzere tüm kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutluyor; vatanı ve milleti için canlarını hiçe sayan tüm kadın kahramanlarımızı ve şehitlerimizi de şükran ve minnetle anıyorum."

KARAMAN İL GENEL MECLİS BAŞKANI CELALETTİN GÜNGÖRER

Doğumdan ölüme kadar yaşamımızın her anında yer alan, bizi biz yapan, toplumumuzun mimarı olan, Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in ‘Cennet anaların ayakları altındadır.’ Hadisi şerifine mazhar olan kadınlarımızın Dünya Kadınlar gününü kutlar; Merhum Büyük Halk Ozanımız Neşet Ertaş’ın ‘Kadınlar insandır, Biz ise İnsanoğlu’ sözünde vurguladığı gibi kadınlarımıza hak ettikleri değeri gördükleri, kadına şiddetin son bulduğu, refah ve huzur dolu bir hayat dilerim.

ERMENEK BELEDİYE BAŞKANI UĞUR SÖZKESEN

Aile kurumunun temel taşı olarak toplumsal hayatta belirleyici rol üstlenen kadınlarımız, koşulsuz sevgi ve hoşgörüleriyle yetiştirdikleri çocuklarla da geleceğimizin şekillenmesine önemli katkılar sağlamaktadırlar. Bizim dinimizde kadına ve annelerimize çok değer verilmektedir. Bizde Ermenek Belediyesi olarak kadınlarımızın sosyal ve kültürel hayata katılımını arttırmak adına kadın meclisi çalışmaları, kadın el sanatları öğrenme ve geliştirme eğitimlerini destekleyerek önemli çalışmalara imza atıyoruz. Bugün kadının desteklenmesi milletimizin güçlenmesi demektir.

Bu vesile ile başta ilçemiz kadınları olmak üzere tüm kadınların 8 Mart dünya kadınlar gününü kutlar, saygılar sunarım.

AK PARTİ KARAMAN İL BAŞKANI MEHMET ER

AK Parti Karaman İl Başkanı Mehmet ER "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" sebebiyle bir mesaj yayınladı.

Kadınlar, toplumsal ve ekonomik yaşamın ayrılmaz parçası, toplumun en küçük birimini oluşturan ailenin temel unsurudur. Kadınların toplum içerisinde güçlerini ortaya koymaları sadece kendilerine değil, hem ailelerine, hem de yaşadığı topluma büyük değer sağlamakta ve o milleti iyi bir yaşam düzeyine ulaştırmada yardımcı olmaktadır.

Aile ortamında fertlerin refahı için yorulmadan çalışan kadın,geçmişten günümüze baktığımızda tarihimizin her döneminde toplumsal hayatımızın, millet ve devlet yapımızın odağında yer almış, fedakârlıkların en yücesini yapmıştır. İstiklal Savaşımızda cephe gerisinin kahramanı olmuş,bu vatan ve millet için canını feda etmeye hazır nesilleri de yetiştirmiştir. Yeni nesillerin yetişmesinde kadınlarımızın annelik vasfı ile üstlendikleri sorumluluk, geleceğimizin inşasında onların ne kadar hayati öneme sahip olduklarını göstermektedir. Ülkemizde, her alanda başarılı çalışmalar yapan kadınların sayısının artması övünç kaynağımızdır. Yaşamı boyunca birçok güçlüğe katlanan ve büyük sorumluluklar üstlenen kadınların toplumsal yaşama etkin biçimde katılmaları, Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük hedefleri arasındadır.

Bu duygu ve düşüncelerle "8 Mart Dünya Kadınlar Günü"nün tüm dünyada ve ülkemizde her türlü ruhsal ve fiziksel şiddetten uzak, adalete, eşitliğe, barışa ve huzura katkı sağlayıp, geleceğe güvenle bakmamıza vesile olmasını temenni ediyor, tüm kadınların "8 Mart Dünya Kadınlar Günü"nü kutluyorum.

AK PARTİ KARAMAN MERKEZ İLÇE BAŞKANI MUSTAFA ATABAY

AK Parti Karaman Merkez İlçe Başkanı Mustafa Atabay’ın 8 Mart Dünya Kadınlar günü ile alakalı yayınladığı mesajında;

Kadın emeğinin değersiz hale getirilmesi, kadının asıl görevinin ev ve çocuk bakımı olduğunun düşünülmesi ve iş yaşamın da ayrımcılık yapılması elbette çok önemli bir sorundur. Ancak bunun ötesinde, kadınların hala yaşadığımız yüzyılda aile için de şiddete maruz kalması, kesinlikle kabul edilemez bir durumdur. Toplumsal yapının her alanında; işyerinde, okulda, sokakta ve evde kadınlara görünür ya da görünmez bir biçimde şiddet uygulanmakta ve artık bu durum neredeyse normalleşmektedir. Oysa, mücadele etmek için yapılması gereken çok şey var. Son yıllarda birçok kişi ve kurumun yürüttüğü projelerle aile içi şiddete duyarlılığın arttığını söylemek mümkün, ancak belki de asıl mesele; kadının bizzat kendisinin bu şiddete, sömürüye ve tacize izin vermemesidir. Bu temelden yola çıkarak, kadınlarımı- zın yönlendirilmesini, hakları konusunda bilgilendirilmesini çok önemseyerek belirtmek isterim. Unutmamak gerekir ki hepimizin annesi, karısı, kız kardeşi de bir kadın. Bu vesile ile tüm bayanların 8 Mart Dünya kadınlar gününü en içten dileklerimle kutlarım.

AK PARTİ KARAMAN İL KADIN KOLLARI BAŞKANI İMİŞ GÜNENÇ

Doğumdan ölüme, yaşamımızın her anında Varlıklarıyla İhtiyacımız Olduğunda Desteklerini Esirgemeyen, Eğiten, Yetiştiren, Bizi Biz Yapma Yolunda Yüreklerindeki Sevgi Ve Şefkati Karşılıksız Veren Fedakâr Kadınlarımızdır.

Müminler İçin En Güzel Örnek Sevgili Peygamberimizdir. O, Hanımlara Karşı Daima Sevgi, Saygı, Hoşgörü Ve Anlayış Göstermiştir. Bırakın Dövmeyi, Hanımlara Karşı Hiçbir Zaman Kaba Davranmamış Hep Güler Güzlü Olmuştur. Dolayısıyla Peygamberimizin Hanımlara Karşı Gösterdiği Bu Tavır Hepimizi İçin Örnek Olmalıdır

"Eğer kadın huzurluysa ülke huzurludur"

"Bizim topraklarımızda, bizim medeniyetimizde, kadın, hem toplumun hem de toplumun çekirdeği olan ailenin temelidir. Bir anne olarak, bir eş olarak ya da bir evlat olarak kadın evini, çekip çevirdiği kadar toplumu şekillendiren, toplumu dönüştüren ülkeye istikamet çizen bir varlıktır"

Kadınlarımız gelecek nesillerimizin en iyi bir şekilde yetişmesini sağlayan yegâne mimarlarıdır. Kadınlarımız sıcak yuvalarımızın birleştiricileri, evlatlarımızın anaları, hayatımızın merhamet şefkat abideleridir.

 Kadınların toplum içerisinde güçlerini ortaya koymaları sadece kendilerine değil, hem ailelerine, hem de yaşadığı topluma büyük değer sağlamakta ve o milleti iyi bir yaşam düzeyine ulaştırmada yardımcı olmaktadır.

Bu nedenle kadınlara hoşgörü göstermeyen toplumlarda gelişim ve kalkınma hiçbir zaman sağlanamayacaktır.

AK Parti kadınlarımızı, kızlarımızı, iş hayatında, okul hayatında ve günlük yaşayışta her şeyin üstünde tutarak kişisel hak ve özgürlükler noktasında birçok yeniliği ve değişimi gerçekleştirmiş, kadınlarımıza hak ettiği değeri kazandırmıştır.

AK Parti iktidarında her alanda olduğu gibi iş hayatında çalışan kadınlarımıza yönelik pozitif ayrımcılık gözetilerek birçok yasal haklar yürürlüğe sokulmuştur. Bu noktada geçmişten gelen adaletsiz ve hakları kısıtlayıcı eşitsizlikler ortadan kaldırılmıştır.

Bilindiği üzere son yıllarda, kadın hakları ve kadının toplumdaki yeri konusunda

Çalışmalar ülkemizde hızla ilerlemektedir. Kadınların siyasi, ekonomik ve toplumsal hayata aktif

olarak katılımları gün geçtikçe artmaktadır.

AK Parti hükümetleri ile değişim göstermeye başlayan Kadın politikaları, başta kadına yönelik şiddet konusu olmak üzere, kadın istihdamının önündeki engellerin kaldırılması, çalışan annelere yarı zamanlı, tam ücretli çalışma hakkının tanınması, kadın girişimcilere sağlanan teşvikler gibi birçok kazanımlar ile kadının toplumdaki rolünü önemli ölçüde değiştirmiş ve iyileştirmiştir.

AK Parti Sosyal Politikalar Başkanlığı, Kadının insan hakları temelinde var olan hak ve özgürlüklerini, cinsiyete duyarlı ve fırsat eşitliğini gözeten duruma getirmek adına çalışmalarına hız kesmeden devam edecektir. Bu asli görevin bilincinde olarak toplumsal bütünleşmeyi güçlendirecek bütün siyasi, ekonomik ve sivil alanda geliştirilecek politikaları destekliyoruz. Biliyoruz ki kadına yönelik uygulanan ve hazırlanan çalışmaların hepsi toplumumuza dönecektir.

Gerek partimiz gerek hükümetimiz her yönden kadınlara yönelik çalışmalara devam ediyor. Yine ha keza belediyemiz açmış olduğu lokallerle, bayanlara yönelik kurslarla Kadın dostu belediyecilik anlayışıyla çalışmalarına devam ediyor. Bakın bu salon bile bizler için yapıldı, belediye başkanımız Ertuğrul Çalışkan’a Karamanımıza böyle bir binayı kazandırdığı için ayrıca teşekkür ederiz.

Programımızın içerisinde sizin için çekiliş ve sürpriz hediyeler hazırladık. Çekilişten elde ettiğimiz geliri iste MEHMETÇİK Vakfı’na bağışlayacağız.

Yüce Allah,

Afrin de şanlı Mehmetçiğimizin operasyonlarını devletimize, milletimize hayırlı eylesin.

Ordumuzu muzaffer, Mehmetçiklerimizi yenilmez, vatanımızı bölünmez eylesin Zalime, haine, düşmana fırsat vermesin.

Canlarından çok sevdikleri çocuklarını, eşlerini, babalarını, kardeşlerini vatan uğruna toprağa veren şehit yakınlarımıza sabır temenni ediyorum.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden, milletimizin istikbali için şehit olan tüm kadınlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Şiddetin kurbanı olarak hayatlarını kaybeden kadınlarımıza da Allah'tan rahmet diliyorum.

Bütün bu duygularla 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, dünyanın dört bir tarafında çocuklarıyla savaşın ortasında kalan ve çeşitli nedenlerle mağduriyet yaşayan kadınlar olmak üzere bütün insanlar için yaşanabilir, ayrımcılıkların olmadığı bir dünya diliyorum.

AK PARTİ KARAMAN İL GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI MUSTAFA KALE

AK Parti Karaman İl Gençlik Kolları Başkanı Av.Mustafa KALE 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili Mesaj Yayınladı.

Mesajında 1984 yılından itibaren 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün kutlandığını anımsatan AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Av.Mustafa KALE; “Türkiye Cumhuriyeti’nin odak noktasında yer alan kadınlarımız üstlendikleri misyon yaşatma görevini ülkenin yaşadığı problemlerin birinci derecede muhatabı olmalarına rağmen hiçbir fedakarlıktan çekinmeden yerine getirmiş, modern ve çağdaş Türkiye’nin oluşmasında söz sahibi olmuşlardır. Yaşamımızın doğumundan ölümüne her anında varlıkları ile ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerinde sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımızdır. Müminler için en güzel örnek sevgili peygamberimizdir. O hanımlara karsı daima sevgi saygı hoşgörü ve anlayış göstermiştir. Bırakın dövmeyi, kadınlara karşı hiçbir zaman kaba davranmamış, hep güler yüzlü olmuştur. Dolayısıyla peygamber efendimizin hanımlara karşı gösterdiği bu tavır hepimiz için örnek olmalıdır.

Kadınlar, sadece nufusumuzun yarısı olması itibarıyla değil, anne olarak da son derece onemli bir konumda bulunmaktadır.

  Dünyada her üç kadından biri şiddete maruz kalmaktadır. Kadınlarımızın şiddet, cinsel taciz ve cinsel hedefi olmaktan kurtarılması gerekmektedir. Kadın ve erkek arasında adalet, barış, karşılıklı sevgi, saygı, empati ve sinerjiyi, ailenin önemini bu vesileyle bir kere daha vurgulamak istiyorum.Kadınlar şiddete değil sevgiye layıktır.Anlayısının benimsenmesi gerekmektedir.

 Bu duygu ve düşüncelerle Tüm Kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.”dedi.

CHP KARAMAN İL GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI MUHAMMET KESKİNCE

Dünya Kadınlar Günü’nün ilk olarak gündeme gelmesi 1800’lü senelere rastlar, 1800’lü yıllarda bir tekstil fabrikasında da­ha iyi çalışma şartları isteyen kadın işçiler mücadele etmişlerdir. Bu hak arama, daha iyi şartlarda çalışma ve yaşama mücade­lesi, senelerce sürmüştür.

Yurdumuzda da 8 Mart günü, kadınlarımızın liderliğinde, ka­dınlara yönelik çalışmalarla değerlendirilir, Türk erkeği, Atatürk’ün izinde kadına gerekli değeri ve önemi vererek onun haklarını korumada yanında yerini almıştır.

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında analarımız önemli ça­lışmalar gerçekleştirmişlerdir. Yeri geldiğinde cephede savaşmış, yeri geldiğinde cephe gerisinde savaşa destek olmuşlardır, Savaş ardından ül­kenin kalkınmasında da kadınlarımız, en ön saflarda yerlerini almıştır. Bunu fark eden Atatürk, ülkenin kalkınmasında kadının yerini ve önemini vurgulayarak 1934 senesinde pek çok Avrupa ülkesinden önce kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını kazandırmıştır. Bizler de Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ilke ve devrimlerini benimsemiş gençler olarak kadınlarımızın demokratik yaşamda önemini, özgür ve çağdaş yaşam alanını yaratmak hakettikleri değeri görmelerini sağlamaya devam edeceğiz.

8 Mart, dünyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu bir hayat özlemlerini ifade ettikleri gündür. Kadınlarımızın bu manalı ve özel gününü yürekten kutlarım.

İYİ PARTİ İL BAŞKANI İSMET İLMİ HATİPOĞLU

İnsanlığın tüm kazanımlarında öncü rol oynayan, doğuran, koruyan, kollayan, şefkat gösteren, güzellikler meydana getiren tüm dünya kadınlarının ve fedakar Türk kadınlarının Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Ezilen, istismara uğrayan, emeğinin karşılığını alamayan kadınlarımızın haklarına kavuşmaları en öncelikli meselelerimizdendir.

Varlığı, kıyafeti, iş hayatına katılımı, tercihleri kirli ağızlarda tartışma konusu olan kadınlarımıza sözümdür: kadınlar kırmızı çizgimizdir. Sınırsız bir pervasızlıkla kadınları sağlıksız zihni problemlerine konu edinenlerle ve onlara bu cahil cesaretini verenlerle mücadelemiz her zeminde devam edecektir. Ne tarihten süzülüp gelen Türk toplumsal hayatındaki kadının merkezi yerinden ne de cumhuriyetimizin kazanımlarından vazgeçmeyeceğiz.

Milletimizin geçmişini inşa eden Türk kadınları geleceğimizin huzurlu ve mutlu Türkiye’sinide inşa edecektir.

SAADET PARTİSİ KARAMAN KADIN KOLLARI BAŞKANI HAVVA ŞAHİN

Saadet Partisi Karaman Kadın Kolları Başkanı Havva Şahin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili yaptığı açıklamada "Bu gün,  bu memleketin kadınları olarak, anneleri olarak,kızları olarak bir araya geldik…

Bu gün kadınların  sorunları yerine  ,hayata dair  güzel şeylerden bahsetmeyi  çok isterdik….

Fakat yapamıyoruz..

İmzalanan uluslararası sözleşmelere, yapılan yasal düzenlemelere rağmen ülkemizde ve dünyada, kadın için ”onurlu yaşam şartlarının” oluştuğunu söyleyemeyiz.

Tam aksine kadın, vahşi kapitalist ekonominin, adaletsiz çalışma şartlarına mahkum olmaktadır.

Sigortasız,sosyal hakları olmadan,düşük ücretlere çalıştırılmaktadır.

En doğal hakkı olan “annelik” hakkını ertelemekte, varsa, evladına hasret kalmaktadır.

Medya ve reklam dünyasında ”cinsel bir meta” olarak kullanılarak “istismarın” en acımasızını yaşamaktadır.

Çeşitli ailesel ve çevresel nedenlerle, eğitim ve sağlık hizmetlerinden, hak ettiği gibi  yararlanamamaktadır.

Töre cinayetleri, çocuk yaşta, zorla yapılan evlilikler, ülkemizin en derin yaralarıdır.

Siyasal, hukuksal, sosyal düzenlemelere rağmen,  şiddet her geçen gün artarak binlerce can almıştır.

Bu gün kadınlar olarak, anneler olarak BİRARAYA GELDİK…

“Evlatlarımız” için,

“memleketimiz” için,

“umutları tekrar yeşertebilmek”,

“insanca onurlu yaşabilmek” için bir araya geldik…

Kocaelinde daha 17 yaşındayken öldürülen ECEM BALCI için bir araya

geldik… Çünkü anneyiz.

Sakarya’da karnındaki bebeği ,elindeki çocuğuyla katledilen,bu millete

Suriye’den emanet gelen, ama emanete sahip çıkamadığımız EMANİ  için

bir araya geldik…. Çünkü kardeşiz.

Bu gün HELİN PALANDÖKEN için,

3 yaşındaki YAVRUNUN hakkını sormak için ,

İsmini sayamadığımız öldürülen kardeşimiz için bir araya geldik.

Çünkü insanız!

Biz insanın ölümünü alemin ölümü olarak biliriz.

Görüşleri,düşünceleri,hayat tarzları, farklı olsa da…

Hepimiz insanız....

Onlar bizim kardeşimiz..Ablamız..Evladımız..Annemiz…

Ve bizler Onların hakkını aramak, adalet istemek için buradayız.

Biz, küçük yaşta,zorla evlendirilen çocuklarımız için buradayız.

Biz, bir evladı askerde,bir evladı dağda olan annemizin, çaresizliği için buradayız.

Biz, ağır ekonomik şartlar altında ezilen kadınlarımız için buradayız….

Batının bize dayattığı, çözümsüzlük getiren uygulamalar yerine,

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNÜ;

1-Kadının, aile ve toplumsal hayattaki yerine ait zihniyetin,

Kadına yönelik bakış açısının,

inancımızın ve  medeniyetimizin bildirdiği referanslar çerçevesinde değişmesinde görüyoruz..

2-Eşitlik kavramının uygulaması kadının mağduriyetini giderememiş, adalet tesis edilememiştir. Toplumsal huzur ve mutluluk ancak, ADALET ile gerçekleşir.

Bu yüzden,

HAK VE ADALETE dayalı ‘’YENİ BİR DÜNYA’’nın kurulumunu keyfiyet değil,zaruret görüyoruz…

Bu gün, bizlere düşen görev, bu hassasiyeti gösteren bütün kardeşlerimizle bir araya gelmektir.

Biz bunu yapabiliriz…

Bu ülkenin,  özlediği gibi kucaklaşabiliriz.

Tüm farklılıklarımıza rağmen ellerimizi tutabiliriz.

Yarınlarımız için önyargılarımızı bir kenara bırakabiliriz.

Kadınlar olarak önce biz, huzur ve barışı MAYALAYABİLİRİZ….

HAK VE ADALET İÇİNDE, HEP BİRLİKTE ,MUTLU YARINLARA"dedi.

KARAMAN TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLARI M. GÖKHAN ALKAN VE MUSTAFA TOKTAY

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı M. Gökhan Alkan ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toktay “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” dolayısıyla yayınladıkları mesajda;

“Hayatın her alanında, sevgiyi, fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlarımız, huzurlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşlarıdır. Bu bağlamda aile kurumunun temeli, değerlerimizin temsilcisi, taşıyıcısı ve koruyucusu olan kadınların, hayatın bütün alanlarına etkin bir şekilde katılmalarına imkân sağlayacak şartları hazırlamak, her türlü ayrımcılığa karşı mücadele etmek,  kadın erkek  herkesin  sorumluluğudur.

Sahip oldukları hakları en iyi biçimde kullanan kadınlarımızın, ülkemizin gelişmesine ve çağdaşlaşmasına büyük katkılarının bulunduğu bir gerçektir. Bugün, bilim, siyaset, eğitim, kültür-sanat ve iş dünyasında hepimizi gururlandıran, başarılarıyla adından söz ettiren kadınlarımız, geleceğe ilişkin en büyük güvencemizdir. Gelecek nesillerin yetişmesinde yeri doldurulamayacak bir önemi olan ve sevgiyi, nezaketi, inceliği  öğreten  yine onlardır.

Kadının toplumsal, sosyal, ekonomik hayatta ve siyasette mutlaka yer alması temel hedef olmalıdır. Kadınlarımız gelecekte vatandaşlarımızın sorunlarına ortak çözüm getiren, sorumluluğu paylaşan bireyler olarak, sağlıklı bir çevrede yaşamak için yol gösterici olacaktır.  Bizler Karaman Ticaret ve Sanayi Odası olarak iş dünyasına atılan ve atılacak olan tüm bayan girişimcilerimiz için her zaman elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.

Dünyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemleri dile getirdikleri gün olan “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” 'nde, saygıdeğer tüm dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk dolu bir gelecek diliyor kadınlarımızın bu anlamlı gününü yürekten kutluyoruz.” ifadelerine yer verdiler.

KARAMAN BARO BAŞKANI AVUKAT OKTAY YILMAZ

Karaman Baro Başkanı Avukat Oktay Yılmaz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Ülkemizde başlangıçta ‘Emekçi Kadınlar Günü’ olarak kutlanmaya başlanan Kadınlar gününün kadınların haklarını hatırlatmak ve yalnız olmadıklarını vurgulamak amacıyla kutlandığını belirten Yılmaz, ‘’Toplumda temel taşı ve ailede birliği sağlayan en önemli unsur olan Türk Kadını, her alanda fedakârlığını esirgememiş, sosyal bilincin kalkınmasında önemli görev omuzlamıştır’’ dedi.

Cinsiyetçi yaklaşımların her türlüsüne karşı olunması gerektiğini belirten Baro Başkanı Yılmaz mesajında; ‘’İnsan onurunu yok sayan, tarihimiz ve değerlerimizle bağdaşmayan çarpık, bozuk zihniyetlere karşı kadınlarımızla birlikte mücadele vereceğiz. Siyaset, bürokrasi, eğitim ve iş dünyası başta olmak üzere her alanda kadının dışlanması toplumun tamamı için zarar getirir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Dünyada hiç bir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte,  Anadolu kadınından fazla çalıştım”  diyemez sözü hepimiz için örnek alması gereken tutumun izahıdır. Bu duygu ve düşüncelerle başta şehit ve gazi eşleri, anneleri olmak üzere, her alanda varlıklarını, desteklerini hissettiğimiz kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar, saygılarımı sunarım’’ sözlerine yer verdi.

KARAMAN MEMUR SEN VE EĞİTİM BİR SEN İL BAŞKANI YUNUS ÖZDEMİR

Karaman Memur Sen ve Eğitim Bir Sen İl Başkanı Yunus Özdemir, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir basın açıklamasında bulundu;

“Kadınlarımız, anne, eş, kardeş sorumluluğuyla ailenin ve toplumun, sonra ağır çalışma koşullarının yükünü omuzlamakta, şimdi de sosyal çözülmeyle hızlanan ahlakî çöküşle devam eden, tacizin, şiddetin, terör ve savaşın ağır yükü altında bedel ödemektedir. 8 Mart Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği bir kararla kadınlara yönelik ayrımcılığa dur demek, emek sömürüsüne karşı duranlara mevzi belirlemek, sorunları dillendirmek çözümlere hep birlikte akıl erdirmek ve uygulamak için ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak belirlenmiştir.

1857 yılından beri bu gün, özellikle çalışan kadınların sosyal, kültürel ve özlük haklarına ilişkin sorunlarını gündeme getirip çeşitli platformlarda konuşmak için fırsat olmuş, fakat çoğu söz bir nutuk olarak kalmış veya temenniden öte gitmemiştir. Küresel pazarın aktörleri sadece üretim ve tüketimi fazlalaştırma esasıyla modern yaşama biçimini egemen kılmak adına, kadının, ailenin ve giderek toplumun huzurunu alt üst edecek illüzyonlarla birçok değeri ifsat etmişlerdir. Bunların neticesinde birlikte aile bağları zayıflamış, genel ahlaki kurallar gevşemiş, sevgisizlik, güvensizlik toplumları tehdit eder olmuştur. Ailenin parçalanıp dağılmasıyla birlikte toplumu bir arada tutan duygu bağları da zayıflayınca, sevgisizlik, ilgisizlik yaşama biçimine dönüşmüş, buna bağlı olarak şiddet, taciz gibi olaylar toplumun varlık ve huzurunu tehdit eder ölçüde yaygınlık kazanmıştır.

Modern işleyiş, yöneldiği geri dönüşsüz yolda travmalara daha insani bir çözüm bulmak yerine, yeni sorun alanlarını da kendi için kazanç kapısına dönüştürmenin hesabı ve girişimi içinde oldu. Bugün bu sıkıntıları ileri seviyelerde yaşayan çoğu batılı ülke, köklü sosyal, kültürel çözümler için yeni arayışlara girmiştir. Kadına pozitif ayrımcılık ve yeni haklar, aileyi daha da güçlendirmeyi amaçlamaktadır. İlk başladığı yıllarda savunulanın aksine bugün kadın haklarına yönelik yeni yaklaşımlar, kadının aile ve çocuklarıyla daha fazla vakit geçirmesini talep etmekte, ülkeler çalışma yasalarını buna göre düzenlemektedir. Son yıllarda Türkiye’de de çalışma hay

atının kadını ve çocuğu daha fazla koruyacak tarzda düzenlenmesi, toplum sağlığı ve huzuru bakımından son derece yararlı olmuştur, olmaktadır.

Kültür ve medeniyet değerlerimiz, kadına cenneti ayaklar altına serecek yücelikte değer vermiştir. Onlar bütün bir topluma dayanak, korunak, sığınak olmuşlardır. Öncüdürler, örnektirler. Kucaklarında sadece çocuklarını değil, onlarla birlikte aklı, anlayışı, şefkati, fedakârlığı büyütmüşlerdir. İlmi, estetiği, duyguyu, şefkati, cesareti, güveni büyütüp beslemişlerdir. Yeri gelmiş Fatma Bacı’nın önderliğinde Anadolu Bacıları olarak iş dünyasında ve sosyal hayatta örgütlemiş, yeri geldiğinde de Nene Hatun olup, Şerife Bacı olup onur ve özgürlük mücadelesinde erkekleriyle, evlatlarıyla yan yana omuz omuza en ölümcül direnişin kahramanı olmuşlardır. “Beşiği sallayan dünyaya hükmeder” anlayışıyla hareket eden Aziz Haydar Hanım eğitimci kadın hareketine önderlik etmiştir. En son, 15 Temmuz’da kanlı bir darbeyle başlayan ülkemizin işgal girişimine karşı Safiye Bayat, o zamanki ismiyle Boğaz köprüsü üzerinde hainlerin açtığı ateşin üzerine üzerine giderek, darbecileri engellemeye çalıştı, yaralandı. Şerife Boz, gün direniş günü diyerek kamyonunu tankların üzerine sürdü. Jale Usta, ‘Bugün ölmezsek ne zaman öleceğiz?’ diyerek direnişe katıldı. Nebahat Topaloğlu,  Huriye Yiğit, Derya Ovacıklı ve bunlar gibi on binlerce kadınımız onur, iman, özgürlük için bir an bile tereddüt etmeden kendilerini tankların, namluların karşısına attılar. Ayşenur Tolun, Adviye Gül İsmailoğlu daha çocuk denecek yaşta kızlarımızdı. Ama kalpleri imanlı kalpleri ülkemiz kadar geniş, özgürlük kadar sınırsızdı. ‘Bugün evde oturma günü değil’ diyen Ayşe Aykaç,     ‘Kardeşlerim sokaklarda kurşunlanırken ben burada duramam’ diyen Kübra Doğanay, ‘Biz bugün ölmezsek yarın çocuklarımız yaşayamaz’ diyen Yıldız Gürsoy ve onlar gibi daha niceleri hain, işbirlikçi kurşunların hedefi olarak şehit düştüler. Mekânları cennet olsun. Her biri medeniyetimizin gök kubbesinde parıltılı yıldızlar gibi duran, nesillere yol gösteren, geleceğe yön veren yüzlerce kadın değerimiz var. Anadolu! Gerçekten ana dolu!

Biz, toplum gerçekliğimizi kadın erkek çatışması üzerine değil, sevgi ve saygıya dayalı yardımlaşma ve dayanışma üzerine kurmuşuzdur.  Hem dinimiz, hem ait olduğumuz medeniyet itibariyle insanın hakikati, kadın erkek bütünlüğü içinde değerlendirilir. İkisi de Allah nezdinde muazzezdir. İkisi de insan ve toplum bütünlüğü çerçevesinde birbirinin tamamlayıcısıdır. Bu duyarlıkla yerine göre iş hayatında yan yana, 28 Şubat darbe süreci ve 15 Temmuz ihanet girişimine karşı da omuz omuza oluruz. Çünkü istiklâl ve istikbalin olmadığı yerde kadın olsun erkek olsun kimsenin ne hakkı, ne hukuku ne onuru olur. 

Hak ve özgürlük ihlallerinin eşi görülmedik seviyelerde sürdüğü dünyamızda en çok mağdur olanlar kadınlar olmuştur, olmaktadır. En az yüz yıldır kitlesel yıkım ve kıyımlara yol açan ve şimdi son vahşetini Suriye’de gördüğümüz savaşların ilk ve çaresiz mağdurları da yine çocuklarıyla birlikte önce kadınlardır. Dün Bosna’da, Arakan’da olduğu gibi belki onlardan daha alçakça bugün zindanla binlerce kadın tutuklu işkenceye ve tecavüze maruz kalmaktadır. Bu masum ve mazlumların çığlığına maalesef dünya kamuoyu sessiz ve sağır kalmaktadır. BM ve sözde İnsan Hakları aktivistleri bu ağır hak ihlali karşısında neredeyse en küçük açıklama bile yapmaz olmuşlardır. Özelde kadın genelde tüm insan hakları hususunda sahte ve çifte standartlı tutum takınan bu hükümsüz kişi ve kurumları da tel’in ediyoruz. Bu sebeple Suriye hapishanelerinde tutulmakla kalmayıp iğrenç ve insanlık dışı taciz ve işkence yapılan 6736 kadın tutuklunun serbest bırakılması için dünyanın her yerinden kadınların katılımıyla düzenlenip İstanbul’da 6 Mart’ta başlayan Vicdan Konvoyu eylemini sonuna kadar destekliyor fiili olarak ta yer almayı çok önemsiyoruz.

Emeğe, insana, kültüre, değerlere her zaman önem veren Eğitim-Bir Sen olarak, toplumun temel taşı olarak gördüğümüz kadınlarımızın daha iyi çalışma şartlarına kavuşmaları başta olmak üzere, onlara daha saygın, huzurlu, verimli bir konum ve ortam sağlayacak düzenlemelerin yapılmasını arzu ve talep ediyoruz. Bu bağlamda kadına yönelik şiddet ve tacize karşı daha etkili ve caydırıcı mücadele edilmelidir. Bu kapsamda mahkemelerce verilen cezalar uygulanmalı, mülki amirlerce izlenmeli, kadın korunmalıdır. Daha da önemlisi, basından sivil toplum örgütlerine, ailelerden tüm devlet birimlerine, yazarlarımıza kadar herkes her kurum konuya duyarlı olmalı, gittikçe artan farkındalık daha yaşanır ve uygulanır olmalıdır.” dedi.

KARAMAN TÜRK EĞİTİM-SEN KARAMAN ŞUBE BAŞKANI GAZİ ALKAN

Türk Eğitim-Sen Karaman Şubesi olarak, Türk kadınlarının ve dünya kadınlarının bu özel gününü kutluyoruz.

Kadın sorunlarının gündemimizden çıkacağı, sorunların ortadan kalkacağı, bir iyileşme temenni ediyoruz.

Uygarlığın temel dinamiği, her insan yavrusunun ilk sesi, soluğu, ilk kelimelerinin öğretmeni, hayat yoldaşı tüm kadınlara sonsuz saygı ve hürmeti bir borç biliriz.

Bu özel günde; özellikle Türk kadınının eş kimliği, ana kimliği ve evlat kimliği her zaman öne çıkardığımız yönleridir.

Bütün bunların yanında, önemsenmesi gereken kendine özel bir “KADIN” kimliğinin olduğunu ve bununla birey olduğunu vurguluyoruz.

Ülkemizde kadın olmanın bazı zorlukları olduğunu, emeğe, insana ve ülkesine çok önem veren bir sendika veya sivil toplum kuruluşu olarak yüksek sesle söylüyoruz.

Ülkemizde kadınların ızdırapları konusunda, çarpıcı istatistikleri ve kadının düştüğü durumu görüyoruz. Sosyal sorumluluk sahibi sendika olarak irdeleyip, çözümleri konusunda kadın çalışanlarımızla birlikte kafa yorup çözüm üretmeye çalışıyoruz.

Türk kültürü ve inancımızdaki kadının yerinin bu olmadığını yüksek sesle haykırıyoruz. Çalışan, üreten, belirleyen, girişimci bir kadının aynı zamanda, şefkatli bir Anne olduğunu unutmuyoruz.

Bütün mesleklerde yeteneklerini gösteren kadınlarımızın, belirli mesleklerle sınırlanmasına onay vermiyoruz.

Yaklaşık bir asır önce Savaş Pilotu olan, Sabiha GÖKÇEN’i, zor zamanlarımızdaki Nene HATUN’u, Gördesli Makbule’yi ve daha nicelerini hatırlatıyoruz.

Tarladakileri, fabrika vardiyalarındakileri, sınırdakileri, taşradakileri, varoşlardakileri hiç birini unutmadan hepsinin bu anlamlı gününü kutluyoruz.

Büyük Önder’in şu sözünü hatırlayarak, konunun önemini düşünüyoruz.

“Kadınlarını geri bırakan toplum, Geride kalmaya mahkûmdur.”

KARAMAN ZİRAAT ODASI BAŞKANI RECEP MUĞLU

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep MUĞLU 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan MUĞLU mesajında;

Dünya Kadınlar Günü bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, tartışılması ve bu sorunlara çözüm aranması için, önemli bir zemin oluşturmaktadır.
Günümüz toplumlarında, gelişmişlik düzeyinin en önemli göstergelerinden biri; o toplumdaki kadınların özgürlüğü, saygınlığı, üretim ve yönetimdeki yeri ile ölçülmektedir. Kadınlarımızın kendi sorunlarına sahip çıkmaları, toplumun temel öğeleri, birey ve anne olarak yaratıcı güçlerini ortaya koyarak, daha iyi bir yaşam düzeyine ulaşmak için çaba göstermeleri, çağdaş Türkiye özleminin gerçekleştirilmesinin ön koşuludur
Günümüzde kadınlarımız, sosyal hayat içinde aktif olarak yer almaya başlamış, çalışan, üreten konumdaki kadınlarımızın sayısı hızla artmaya başlamıştır. 
Bizlerde, kadınlarımızın anne olarak, eş olarak, mesleğini icra eden üreten bireyler olarak toplumumuzda her zaman hak ettiği yerde olması için, hep birlikte elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz. 
Bu duygularla, yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren; başta fedakâr şehit annelerimiz olmak üzere, sevginin, şefkatin ve özverinin timsali olan kadınlarımızın; Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, hepsine en içten sevgi ve selamlarımı sunuyorum. Dedi.

SAĞLIK-SEN KARAMAN ŞUBE BAŞKANI İDRİS GÜNEŞ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, 8 Mart 1857 tarihinde kadını sömüren ve köleleştiren kapitalizme başkaldıran, emek ve ekmeğinin mücadelesi uğruna canlarını feda ederek adını tarihe yazdıran kadınların anısıdır. Hak ve adaletten söz eden Batı’nın ikiyüzlülüğünü ortaya koyan örneklerden biri olan bu hadise, kadın hak ve özgürlükleri açısından bir ibret vesikası olarak tarihteki yerini almıştır.

Kadına gerçek değerini, kız çocuklarının diri diri kumlara gömüldüğü bir zaman dilimi ve bu coğrafyada insanlığa indirilen son din İslam vermiştir. Cenneti kadınların ayakları altına seren dinimiz, kadınların erkeklere Allah’ın bir emaneti olduğunu buyurmuştur. Kadın; ailenin temeli, gelecek nesillerin teminatıdır. İnsani değerlerle donanmış bir annenin yetiştireceği evlatlar geçmişte nasıl bir Ertuğrul Gazi, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim olmuşsa, yakın geçmişimizde Nene Hatun olmuş, Sütçü İmam olmuş, Seyid Onbaşı olmuştur. 28 Şubat’ta Necmettin Erbakan, Muhsin Yazıcıoğlu, 15 Temmuz’da 250 şehidimiz olmuştur.

Kadın, toplumun mayasıdır. Sağlam bir gelecek, kadınlarımızın bilgeliğinde, çağı kuşanmasıyla, her alanda kendini yetiştirmesinde şekillenecektir. Bu amaçla kadının eğitimine temelden başlanmalı, bebeklik ve çocukluktan itibaren eğitimlerine gerekli ihtimam gösterilmelidir.

Sağlık-Sen olarak, çalışan kadınlarımızın çoğunlukta olduğu hizmet kolunda sendikacılık yapıyoruz. Bu sebeple kadın çalışanlarımızın sorunlarını daha yakinen takip ediyor, çözümü için çalışıyoruz. Kadınlarımızın çalışma hayatında yaşadığı en büyük mağduriyet olan başörtüsü engeli, Memur-Sen olarak bizim düzenlediğimiz imza kampanyası sonrası giderilmiştir. Okullarımızda yaşanan başörtüsü mağduriyeti yine bizim mücadelemiz sonrası çözülmüştür. Çalışma hayatında kadınlarımızın yaşadığı en büyük sorunlardan biri de kreş sorunudur. Özellikle 24 saat esasına göre çalışan sağlık çalışanlarına yönelik 24 saat hizmet veren kreşlerin açılmaması bir eksikliktir. Bu konuda ilk adımı atan Sağlık Bakanlığı’nın kreş uygulamasını yaygınlaştırması gerekmektedir.

Kadınların çalışma hayatında yaşadığı bir başka mağduriyet ise, bu toplumun bir ayıbı olan mobbing ve tacizlerdir. Bu yönde toplumsal bilinç artırılmalı, yaşanmaması ve konuşulmaması dahi gereken bu olaylar sona ermelidir.

Hiçbir kızımız, kadınımız bir kendini bilmezin kurbanı olmamalıdır. Kadınlarımıza, milletçe sahip çıkmalı, bütün kadınları Yaradanın bir emaneti olarak görmeli, ona göre davranmalıyız.

Kadın; her zaman toplumun vicdanıdır. Maalesef ki, bu vicdan günümüzde sürekli kanıyor. Şiddete, tacize, tecavüze maruz kalıyor. En çok da savaşta mağdur oluyor. Filistin’de, Suriye’de, yakın geçmişimizde Irak’ta, dünyanın birçok coğrafyasında en çok kadınlar ağlıyor, çocuklar ağlıyor. Doğu Guta’da katil Esed tarafından bombalanıyor, çocuklarıyla birlikte can veriyor.

Kaç bin kadının Suriye’de hayatını kaybettiğini bile bilmiyoruz. 13 bin 581 kadın tutuklandı. 6 bin 736 kadın ise halen bu hapisteler ve işkence görüyor, tecavüze uğruyorlar. Suriye rejimi, kadınlara tecavüzü bir silah olarak kullanmaktadır. Maalesef ki, bu vahşete karşı dünya gözünü kapatmış görmezden gelmekte, yükselen feryatlara kulağını kapatarak duymazdan gelmektedir.

Bu anlamda, İstanbul’dan yola çıkan Vicdan Konvoyu’nun misyonu büyüktür. Farklı ülkelerden çok sayıda kadının katılarak destek verdiği bu konvoy, acıları dindirmek, yaraları sarmak için yola çıktı. Savaşta işkence altında olan ve kendi çocukları da aynı işkencelere maruz kalan kadınlarımızın bu acılarını dindirmek, ayrıca çok önemli bir konu olan çocuk istismarının önüne geçilmesi amacıyla farkındalık oluşturulması, kadınlar günü için anlamlı bir öneme sahip olacaktır.

Kadınların acısını dindirmek, yaralarını sarmak bizlerin bir insanlık borcu ve görevidir. Ne yazık ki, kadına yardım eli uzatılırken bile iğrenç taleplerle gidildiğini iğrenerek görüyoruz. İnsanlıktan nasibini almamış birilerinin kadını bir sömürü aracı olarak, hayvani duygularını tatmin aracı olarak gördüklerine şahitlik ediyoruz. Önce hepimizin insan olduğunun bilincinde olmalı, içimizdeki insanı ve vicdanı dinleyerek hareket etmeliyiz.

Az önce de ifade ettiğimiz gibi kadın gerçek değerini İslam’da bulmuştur. Bütün sorunların çözümünün reçetesi nasıl Yüce Dinimiz ise, bu sorunun çözümü de dinimizin kurallarına uymaktır. Kadına, emrolunduğu gibi davrandığımız takdirde inanıyoruz ki, bütün sorunlar aşılacak, kadınlarımız hak ettiği değeri bulacaktır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün, gelenekselleşen kutlama günlerinden sıyrılıp, kadının gerçek sorunlarının ele alındığı ve çözüme kavuşturulması konusunda gerçekçi iradenin ortaya konduğu günlere dönülmesini, acıların sona ermesini, gözyaşlarının dinmesini diliyoruz.

ÖZEL KARAMAN SELÇUKLU HASTANESİ GENEL MÜDÜRÜ MEVLÜT YENİAY

Özel karaman Selçuklu Hastanesi Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mevlüt Yeniay, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan bir mesaj yayınladı.

Yeniay, mesajında şu ifadelere yer verdi:

Tarihimizden bugüne kadar üstlendiği her rolün hakkını en iyi şekilde veren kadınlarımız, hayatımızdaki varlıklarıyla bizleri onurlandırmaktadırlar. Unutmamalıyız ki, toplumumuzun temelini oluşturan aile kavramı, kadınlarımızın sonsuz sabrı ve emeği sayesinde şekillenmektedir. Dolayısıyla kadınlarımızın daha çok hayatın içinde olmalarını ve daha üretken olmaları konusunda destek olmak bizlerin görevidir. İnancımız ve kültürümüz de kadına yönelik herhangi bir ayrımcılığı ve üstünlük kurmayı kabul etmemektedir. Bizler de bu düşüncelerle, Özel Karaman Selçuklu Hastanesi ailesi olarak,  şiddettin ve istismarın olmadığı, saygı ve sevginin öncelikli olduğu bi dünya dileğiyle, Türk ve Dünya Kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlar, sağlık ve mutluluk dolu bir gelecek dileriz.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 13:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner535

banner581