banner877

banner896

banner910

Son Dakika
banner722

Abidin Çağlayan’dan Akköprü Açıklaması!

Karaman’da sosyal medyanın gündemine oturan ve çok sayıda kullanıcının tepki gösterdiği Akköprü mevkiindeki çeşme, duvar inşaatı için inceleme başlatıldı. AK Parti Karaman İl Başkanı Abidin Çağlayan konunun takipçisi olacaklarını belirtti.

YEREL 30.11.2020, 14:46 30.11.2020, 14:47
689
Abidin Çağlayan’dan Akköprü Açıklaması!
banner762

Yeni kurulan çeşme ile yanına inşa edilmeye başlanan duvarın doğal güzelliği bozduğuna ve bölgede zaten bir çeşme olduğuna dikkat çeken Başkan Çağlayan; “Akköprü, şehrimiz ve hemşerilerimiz adına kadim hatıraları barındıran doğal güzelliğimiz. Hemşerilerimizin bölgeye yapılan çeşme ve duvar inşaatı ile alakalı olarak bizlere ulaşıp çeşme-duvar yapılarının bu doğal güzelliği katlettiğini söylemeleri üzerine bir çalışma başlattık. Arkadaşlarımızın yerinde yaptığı inceleme ile sosyal medya ve diğer mecralardan bize ulaşan hemşerilerimizin tepkilerinin haklı olduğunu tespit ettik” dedi.

Yapıların konum itibariyle hayırseverliğin yüce gönüllülüğü ile bağdaşmadığını belirten Başkan Çağlayan açıklamasının devamında;

“Halk arasında ‘Sebil’ olarak bilinen bu hayır çeşmeleri genellikle suya ihtiyaç duyulan ve yakın mevkide suyun bulunmadığı bölgelere yapılır. Ayrıca dere kenarlarına duvar çekilmesi konusu da şayet gerekli ise adına ‘Islah’ dediğimiz projeli ve bilinçli bir çalışma ile gerçekleşir. Kamuya ait alanlara herkesin kendince bir şeyler inşa etmesi, özellikle bunu ‘Hayrat’ adı altında yapması söz konusu olamaz. Elbette ebediyete intikal etmiş yakınları için bir hayrat düşünmesinden dolayı bahse konu çeşmenin bânîsine saygı duyuyoruz. Hayratın inşasına sebep merhumlara tüm ölmüşlerimizle birlikte rahmet okuyor, mekânlarının cennet olmasını niyaz ediyoruz ancak, burada hayratın yer seçimi ve yapı biçimi konusunda yanlış yönlendirildiğini görüyoruz. Sağlamlığından kuşku duyduğu çeşmesini dereden korumak için duvar öneren, yarın o duvarı korumak için de dere yatağının değiştirilmesini önerir. Hemen yanı başındaki çeşme de aynı doğal olaylara maruz kalmasına karşın yapan ustası önüne bir duvar önermemiş. Bütün bunlar düşünüldüğünde başlangıç itibariyle ‘Hayır yapmak’ olan niyetin istismar edilmiş olabileceği ihtimali ortaya çıkıyor.

Zira bölgede içme suyu için bir çeşme ve farklı amaçla kullanmak için de bir dere var. Tam bu noktaya çeşme yapılmasını önermek, yapmak hayratın ne maksatla yapıldığını düşündürür. Genelde bu tip hayrat işlerine öncü olan ustalar işin doğrusu konusunda, bölgedeki ihtiyaçlığı ve yapının amacına ne kadar hizmet edeceği noktasında hayırseverleri uyarır. Bu ustalar işlerinde ehil olduklarından hayırseverliğin yüce gönüllülüğü ile bağdaşmayan bir durumun ortaya çıkmasına engel olurlar. Tam aksini gözlemlediğimiz Akköprü mevkiindeki çeşme ve duvar inşaatı ile alakalı hemşerilerimizin bizlere bildirdikleri şikâyetleri ilgili kurumlarımıza ilettik. Gereğinin yapılacağına dair inancımızla birlikte konunun sonuna kadar takipçisi olacağız” sözlerine yer verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
29°
açık
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 05:07
Güneş 06:27
Öğle 12:45
İkindi 16:12
Akşam 18:54
Yatsı 20:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@