banner877

banner919

banner928

banner927

banner938

banner722

Akif Andal: “Kendine Güvenirsen Başarabilirsin”

Fiziki engeline rağmen hayata her zaman pozitif bakmayı başaran ve gençlere yaptığı motivasyon konuşmalarıyla başarıya giden yolun kapısını onlar için aralayan 22 yaşındaki Karamanlı Akif Andal, 18 yaşından sonra kendini evde geliştirerek başarıdan başarıya koşuyor.

YEREL 10.09.2021, 08:51 10.09.2021, 16:21
553
Akif Andal: “Kendine Güvenirsen Başarabilirsin”
banner762

Karaman ve Hollanda’nın tanınan simaları arasında yer alan Andal, küçük yaşlarda teknolojik alana olan ilgisiyle beraber kendini geliştirmeye başladı. Web tasarım alanında hizmet veren Andal, aktif bir sosyal medya kullanıcısı olarak gençler için motivasyon ve oyun videoları da çekerek yayınlıyor. Hobi olarak ta DJ’lik yapan yetenekli isim, geçtiğimiz günlerde Karaman’daki Kurtuluş Kuş ve Burak Bulut’un konserinde sahne alarak kendinden çokça söz ettirmişti.

“KENDİMİ EVDE GELİŞTİRDİM”

Gazetemize verdiği röportajında öncellikle kendini tanıtan Akif Andal: “22 yaşındayım Hollanda'da doğup büyüdüm, bedensel engelim var, ona rağmen hayata çok pozitif bakıyorum. 18 yaşıma kadar özel okulda eğitim aldım. Sonra maalesef okulum devam etmeme imkân sağlamadı. 18 yaşımdan itibaren kendimi evde geliştirdim” dedi.

“ÇOCUKLARA VE GENÇLERE MOTİVASYON KONUŞMALARI YAPIYORUM”

Hollanda’da nelerle uğraştığı hakkında gazetemize bilgiler veren Andal: “Hollanda'da birçok alanda uğraşıyorum, küçüklükten beri kendimi teknoloji alanında geliştirdim web tasarım yapıyorum. Onun yanında sosyal medyada aktifim, motivasyon videoları, oyun videoları vs. çekiyorum. Okullarda, kurumlarda çocuklara ve gençlere motivasyon konuşmaları yapıyorum, bizim evin yakınında camii ve eğitim kurumu var. Orada da hem gençlik yönetimindeyim ve sosyal medya yönetmenliğini yapıyorum, hem de öğrencilerin derslerinde yardımcı oluyorum. Kaldığım yerdeki belediye ile de çalışmalarım oluyor etkinlikler vs. hobi olarak ta DJ'lik yapıyorum” ifadelerini kullandı.

“KENDİNE GÜVENİRSEN BAŞARABİLİRSİN”

Gazetemizin sorularını tek tek yanıtlayan Andal, kendisine yöneltmiş olduğumuz “Avrupa’da yaşayan bir engelli olarak size sunulan hizmetler yeterli mi?” sorusuna verdiği cevabında ise: “Bana sunulan hizmetlerden memnunum şükür ama şöyle bir şey var her şeyi devletten veya kurumlardan beklememek lazım diye düşüncem var. Çünkü belirttiğim gibi 18 yaşımdan itibaren kendimi evde geliştirdim ve Allah'a şükür bugüne kadar birçok şeyi başardığımı düşünüyorum. Tabii ki burada ailemin ve arkadaşlarımın desteği çok sağ olsunlar. Hep diyorum kendine güvenirsen başarabilirsin, bazen ne kadar zor olsa da pes etmeyip mücadele etmek lazım” dedi.

“YABANCILIK HİSSETMİYORUM”

Türkiye'de güzel şeyler yaptığını ifade eden Andal, kendisine yöneltmiş olduğumuz “Karamanlı bir Avrupa Türk’ü olarak memleketini özlüyor, arıyor musun?” sorusuna da şu şekilde cevapladı:

“Tabii ki özlüyorum, fakat her yaz Karaman'da uzun kaldığımız için bazen kendimi buranın yerlisi gibi hissediyorum. Mesela köyde çok tanıdığım olduğu için pek öyle yabancılık hissetmiyorum. Örneğin bu yaz Türkiye'de güzel şeyler yaptım, köyümde yaz Kur'an Kursunda köyümün çocuklarına motivasyon konuşması yaptım. Karaman'da ilk defa bir kafe de kendi inisiyatifim ile DJ'lik yapmak aklıma geldi ve iletişim kurdum bir kaç kez sahne aldım. Çok güzel geri dönüşler aldım ve sonrasında Kurtuluş Kuş & Burak Bulut konserinde sahne aldım, kendi memleketimde böyle bir şey yapmak gurur verici.”

“HER ENGELLİ PARAYA MUHTAÇ DEĞİLDİR”

Yaşadığı sorunlara yönelik soruduğumuz sorumuzu yanıtlayan Andal: “Sorun pek yaşamıyorum fakat garibime giden konulardan biri Karaman'da tekerlekli sandalyem ile dolaşırken bazen insanların para teklif etmesi. Tamamen iyi niyet biliyorum fakat her engelli paraya muhtaç değildir” dedi.

“BENİM İÇİN BÜYÜK BİR SEVİNÇ”

Yaşama sevinci hakkında da konuşan Andal: “Yaşama sevinç kaynağım birçok şey ama en büyüğü insanları az veya çok motive edebilmek onları etkilemek benim için büyük bir sevinç. Çok güzel yorumlar, mesajlar alıyorum bu beni daha çok motive ediyor” dedi.

“KALDIRIM TAŞLARI”

Son olarak yetkililere seslenerek talepte bulunan Andal, kaldırım taşlarıyla ilgili sorunu dile getirerek yolların tekerlekli sandalyeler için daha uygun hale getirilebileceğini ifade etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 19 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@