banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

Alkan: “Odamızın Önceliği Karaman’dır”

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkan adayı Mustafa Gökhan Alkan, “Odamızın önceliği Karaman, devamında ise ticaret ve sanayidir” dedi.

YEREL 28.03.2018, 14:28 28.03.2018, 14:36
2001
Alkan: “Odamızın Önceliği Karaman’dır”
banner762

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığına adaylığını açıklayan ve halen aynı odanın Meclis Başkanlığı görevini sürdüren Mustafa Gökhan Alkan, Grand Otel’de düzenlediği basın toplantısında başkan seçilmesi halinde yapacağı projeleri ve odanın bugüne kadar yaptığı çalışmaları değerlendirdi.

“İLK DEFA MEVCUT BİR BAŞKAN ADAY OLMAYACAK”

15 Nisan Pazar günü yapılacak olan Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde oda başkanlığına talip olduğunu ifade eden Alkan, “İlk defa mevcut bir başkan aday olmayacak ve ilk defa bir devir teslim töreni olacak. 8 yıldır Mustafa Toktay başkanımla birlikte güzel işlere imza attığımızı düşünüyorum. 2 yıldır yoğun bir şekilde çok ısrar etmeme rağmen kendisi aday olmayacağını söyledi. 8 yıllık çalışma süremiz içerisinde alınan yönetim kurulu ve meclis kararları hep oy birliğiyle alınır. Buda anlaşarak, istişare ederek, birbirimizi dinleyerek herhangi bir tek görüş içerisinde olmadan, sevgi, saygı ve takım ruhuna dayalı bir çalışma izlediğimizi gösteriyor.” dedi.

“ÖNCELİĞİMİZ KARAMAN, AKABİNDE TİCARET VE SANAYİ”

Karaman Ticaret ve Sanayi Odasının yatırımlarını değerlendiren Alkan, şunları söyledi;

“Tabi yapılanlar çok çabuk unutuluyor. Ben birkaç başlık altında bu 8 senede geçenleri hatırlatmak istiyorum. Mevcut hizmet binamızı tamamlayarak üyelerimizin hizmetine sunduk. İlk kez Karaman’da üç defa turizm çalıştayı yaptık. Çok verimli geçti ve bunun meyveleri alınmaya başlandı. K belgesi birkaç büyük şehirde varken, biz 16. oda olarak K belgesini verebilecek konuma geldik. Son zamanlarda basınımızda da yer aldı. Divle peynirinde coğrafi işaret aldık. Yıllardır uğraşılan markalaşma noktasında önemli bir adım oldu. Şimdiye kadar ki bütün yönetimlerimizde her kesimden, her görüşten arkadaşlarımız yer aldı. Ama hiçbir zaman siyasi hareket edilmedi. Bu oy birliği onu gösteriyor. Bundan sonrada öyle olacak. Çünkü burası bir meslek odası kuruluşu. İsmimizde çok güzel Karaman Ticaret ve Sanayi Odası. Yani önceliğimiz Karaman, akabinde ticaret ve sanayi. Gayemiz derdimiz bu.

“ÜYELERİMİZİN HER KURUŞUNU GÖZETTİK”

Sıkı bir mali disiplin uygulandı. Odamızın son üç yılının içinde kira gelirleri de olmak kaydıyla ortalama geliri 2,5 milyon lira. Bunun 370 bin lirası kira geliridir. Bu gelirlerimizde yeni hizmet binasına geçtikten sonra eski binamızı Şekerbank’a kiraya verdik. Mevcut binamızın üst katını da TKDK’ya verdik. Tabi yine bu meclisimizde mevcut hizmet binamızın da içinde bulunduğu arsamızın kalan kısmına hem Karaman’ın ihtiyaçlarını karşılayacak hem de odamızın daha verimli çalışması için gelirimizi artırmak hususunda yardımcı olacak projeler düşünüldü. Bunlar konuşuldu çeşitli toplantılarda. En sonunda yine meclisimizin oy birliğiyle oraya bir alışveriş merkezi yapılması kararı alındı. Bu kararın alınmasında en büyük etken maalesef Karaman’da sosyal aktivite alanlarının kısıtlılığı geliyor. Hafta sonları üniversite öğrencilerimiz ve aileler vakit geçirmek için Konya’ya gidiyor. Biz onların burada kalmasını sağlamak, komşu ilçelerden vatandaşların Karaman’a gelerek ticari faaliyetlerin artmasını sağlamak için böyle bir projeyi başlatmayı uygun gördük. Şuanda temeli atıldı. İnşaat hızla devam ediyor. 2019 yılının ilk aylarında da tamamlanacak. Tabi bununla birlikte önceki yaptığımız yatırımlar ve şuan ki yatırımlarla birlikte odamızın geliri de iki katına çıkmış olacak. Buda odamızın ilerleyen dönemlerde yapacağı faaliyetlerde avantaj sağlayacak. Tabi gelirimizi artırırken üyelerimizden aldığımız üyelik aidatlarını ve hizmet gelirlerini sadece yeniden değerleme oranları kadar artırarak başardık. Üyelerimize ek yük getirmeden bunu sağlamaya çalıştık. Sıkı bir mali politika izleyerek bunu yaptık. Biz 3700 üyemizin parasının her kuruşunu gözeterek bunu yaptık. Bundan sonrada bu böyle devam edecek”

“TİCARET VE SANAYİ ODASI OLMADAN SERBEST BÖLGE KURULAMIYOR”

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası’nın kurulacak olan Serbest bölgeye soğuk baktığı yönünde duyumlar alındığının sorulması üzerine Alkan, “Serbest bölge konusunda evet sanki Ticaret ve Sanayi Odası karşıymış gibi bir algı oluştu. Şimdi biz önümüze gelen bu tür konuları araştırmadan herhangi bir yorum yapmayız. Tesadüfen o günlerde Konya Ticaret Odası’nda bir toplantı vardı. Bu serbest bölge mevzusu da bizim önümüze geldi. Tabi konuya çok vakıf değiliz. Ama araştırıp konuya vakıf olan insanlardan bilgi almaya çalışırız her zaman. Konya Ticaret Odası’nın Serbest Bölge konusunun daha önce Konya’ya teklif edildiğini ve onların bu teklifi kabul etmediğini öğrenince Selçuk başkana sorduk. Başkanım yani serbest bölgeyi niye istemiyorsunuz diye. Oda bizim burası için uygun değil dedi. Konya sanayisini tatmin edecek bir pozisyonu yok dedi. Kendileri bu konuda hakkında uzun bir çalışma yapmış. Raporları vardı. O raporları bize de verdi. Baktık evet maalesef Serbest Bölge Karaman içinde yaptığımız değerlendirme sonucunda beklenilen faydayı sağlayamayacağını gördük. Mevcut firmalarımızdan da serbest bölge olursa nasıl olur konusunu danıştık. Şuan kurulu bulunan 16 Serbest Bölgeden sadece birisinin karlılıkla çalıştığı, diğerlerinin ise kendisini koruduğu raporda vardı. Firmalarımızdan da liman şehri olmadığımızdan dolayı limandan Karaman’a nakliyat ve Karaman’dan tekrar nakliyat geliş gidiş masrafının ordan sağlanacak faydayla fazlasıyla kapattığı onun için bir karlılık oluşmadığı söylenince devletin ve milletin parasının heba olmaması adına biz bunu da ifade ettik. Tabi Ticaret ve Sanayi Odası olmadan serbest bölge kurulamıyor. Bizde bütçemiz oranında katılacağımızı ifade ettik ve bizden istenen bir milyon gibi bir rakamdı. Zaten rantabl olmadığını gördüğümüz bir yere de üyelerimizin zorlukla kazandığı paraları harcayamazdık. Bunun için karşı çıktık” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 26 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@