Arı Olmadan Tarım Olmaz

Karaman tarımında kullanılan bitki koruma ürünlerinin bal arılarına olan zararlı etkilerinin ele alındığı toplantı Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde yapıldı.

banner491
Arı Olmadan Tarım Olmaz
banner567

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Özçalık başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Karaman Merkez İlçe Elma Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yıldız, Karaman Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Gürsel Yasan, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Uğur Erkan, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ümit Çağlıyan ile birliklerin yönetim kurulu üyeleri ve teknik elemanlar katıldı.

Toplantıda arıların polinasyondaki önemine değinen İl Müdürü Orhan Özçalık, “arı olmadan, tarım olmaz” tespitinde bulunarak, bitkilere arız olan hastalık ve zararlıların ekonomik zarar eşiğine gelindiğinde kimyasal mücadele yapıldığını belirtti.

İl Müdürü Özçalık, bu mücadelede kullanılan bitki koruma ürününün cinsi, uygulama yeri ve zamanı, uygulama dozu, etki süresi, uygulama yöntemi ve uygulama günlerindeki meteorolojik şartlar gibi pek çok faktöre bağlı olarak canlılar ve bal arılarının etkilendiğini ifade etti.

Üreticilerin özellikle çiçeklenme döneminde bitki koruma ürünü uygulamalarında çevresindeki arıcıları uyarması gerektiğinin altını çizen Özçalık, “Kimyasal mücadelede arıları öldürmeyen seçici bitki koruma ürünü kullanılmalı, uygulama zamanı olarak arıların daha az uçuşa geçtiği zamanlar seçilmelidir. Ayrıca, tavsiye edilen dozun da üzerinde kullanılmamalıdır” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner619

banner612

banner590