banner590

Son Dakika
banner722

Atila Zorlu; “Türkçemize Yapılan Bu Saldırıyı Şiddetle Kınıyorum”

Ermenek Belediye Başkanı Atila Zorlu, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci’nin yazdığı yazıya tepki gösterdi.

YEREL 03.11.2020, 16:54 03.11.2020, 20:22
223
Atila Zorlu; “Türkçemize Yapılan Bu Saldırıyı Şiddetle Kınıyorum”
banner762

Ermenek Belediye Başkanı Atila Zorlu, yazdığı yazısında Karamanoğlu Mehmet Bey'in Türkçe'yi resmi dil ilan etmesinin uydurma bir efsane olduğunu iddia eden Marmara üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci’ye sert tepki gösterdi

Atila Zorlu konuyla ilgili açıklamasında; “Geçtiğimiz 26.10.2020 tarihinde Marmara üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci tarafından yazılan yazıda Karamanoğlu Mehmet Bey'in Türkçe'yi resmi dil ilan etmesinin uydurma bir efsane olduğu küstahça iddia edilmiştir.
Malumunuz tarih yazının icadı ile başlar. Yani tarihinin bir dönemi ile ilgili bir iddia da bulunacak kişi dönemin en geçerli kaynaklarını taramak zorundadır. Bahsedilen döneme dair en geçerli kaynaklar

Fuad Köprülü'nün "Türk Edebiyatında ilk Mutasavvıflar(1930) ve Anadolu'da Türk dilinin tekâmülü
 

Türkolog, akademisyen Prof. Dr. Zeynep Korkmaz'ın Türk Dili Üzerine Araştırmalar’ı

Ordinaryüs Prof. Dr. İsmail Uzunçarşılı'nın Anadolu Beylikleri

Selçuklu tarihi uzmanı Linguist Prof. Dr. Faruk Timurtaş'ın eserlerinde

Prof. Dr. Faruk Sümer ve Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu hocanın eserleri bu döneme dair en geçerli ve TÜRK DİL FERMANI'nı doğrulayan kaynaklardır.


Şikârı' nin KARAMANNAME' sinde Şeyhi Azim Ariz, Mehmet Bey ve kardeşine 8 yıl (Balkan dağlarında) ilim öğretiyor. "Her ilmi tahsil kıldı" diye ifade ediyor.

Aynı eserde Pir Ariz amik çeşitli bilimlerde Aristo, Eflatun, Calinus' a, Zerduc' ye denk tutulan dönemin en ünlü âleminden ders alan birine cahil diyebilmek cehaletin en büyük örneğidir.
Bu isimlerini verdiğim kaynaklar ve dönemin ana kaynaklarının başında yer alan iftiracı yazarın da kaynak gösterdiği İbn Bibi'nin 1281 de kaleme aldığı "El-Evamirü'l -Alâîyye de "İbn Bibi" ilim ve kültürde hatırı sayılır biri olan Türkmen Başı Mehmet beğ... İfadesi ile tasvir edilen bir devlet adamını dinsiz, sahtekâr, cahil vs. gibi tanımlamalar çok çirkin ve haddi aşan anlamsız bir ihanetin tezahürü olarak görüyor ve kendisini kınıyorum.

Osmanlı şemsiyesi ve işlerine geldiğinde maske olarak kullandıkları yüce dinimizin arkasına sığınarak; Türk milletine ve Türk diline yapılan bu saldırı dünya tarihinde haklı yer edinmiş isimleri toplum nezdinde itibarsızlaştırma operasyonudur.
Aykırı olmak, gündem oluşturmak adına Türk Milletine ve değerlerimize, Milli kültürümüzün en temel unsuru olan Türkçemize yapılan bu saldırıyı Türkiye Cumhuriyeti'nin bir Belediye Başkanı ve Karamanoğlu Mehmet Bey'in türbesine ev sahipliği yapan ilçenin uçbeyi olarak kınıyorum” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11°
açık
Namaz Vakti 07 Mart 2021
İmsak 05:44
Güneş 07:03
Öğle 13:03
İkindi 16:19
Akşam 18:53
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@