banner464

AVUKAT OKTAY YILMAZ GÜVEN TAZELEDİ

Karaman Barosuna bağlı avukatlar 15. Olağan genel kurulunu yapmak üzere Yunus Emre Konferans Salonu’nda toplandı. 2 adayın yarıştığı seçimin galibi mevcut başkan Avukat Oktay Yılmaz oldu.

AVUKAT OKTAY YILMAZ GÜVEN TAZELEDİ

Karaman Barosuna bağlı avukatlar 15. Olağan genel kurulunu yapmak üzere Yunus Emre Konferans Salonu’nda toplandı. 2 adayın yarıştığı seçimin galibi mevcut başkan Avukat Oktay Yılmaz oldu.

08 Ekim 2016 Cumartesi 18:10
5525 Okunma
AVUKAT OKTAY YILMAZ GÜVEN TAZELEDİ
Açılış, Yoklama, İstiklal Marşı’nın okunması ve divan oluşumunun ardından avukatlara seslenen adaylar seçim sonuçlarının hayırlı olması temennisinde bulundu. Av Oktay Yılmaz ve Av. Enver Turhan başkanlığında iki ayrı listede seçime giden Karaman Barosu genel kurulunda oy verme işlemi başladı.
Genel kurula seslenen Av. Oktay yılmaz, ‘’ Sözlerime 31 Mart 2015 Günü İstanbul Adalet Sarayı içerisinde Terör örgütü mensuplarınca şehit edilen, Savcı Mehmet Selim Kiraz başta olmak üzere tüm Hukukçulara yönelik saldırıları kınayarak başlıyor, önlerinde saygıyla eğiliyor, hepsini rahmetle anıyorum’’ dedi.
Konuşmasında 15 Temmuz kalkışmasına ve Fetullahçı Terör Örgütü uzun yer ayıran Yılmaz; ‘’ Ne ecdadımızın bin bir güçlükle kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni, nede her kesimden insanımızın üstün gayretleri ile yaşatmaya çalıştığı demokrasi, insan hakları ve hukuk düzeninin oluşturduğu huzur ortamını yok etmeye yönelik çalışmalar, asla başarılı olamayacaktır.
Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarının ülkemizin her kurumunda olduğu gibi yargı kurumlarına da sızmış olmaları ne üzücü bir durumsa, içerisinde bulunduğumuz şu günlerde ayıklanarak ihraç edilmeleri de sevindiricidir. Ülkemizde yargı alet edilerek oluşturulan kutuplaşmanın müsebbibi, hiçbir liyakatleri olmadıkları halde sınav sorularını çalmak, bir birlerini kayırmak marifeti ile yargıya sızmış olan bu hainlerdir.
Karaman Barosu olarak, gerek 15 Temmuz öncesi, gerekse 15 Temmuz sonrası herhangi bir cemaate, cemiyete, örgüte, kısaca hukukla ilgili olmayan hiçbir oluşuma kapımızı açmadık. Bunların baro üzerinden kendilerini meşrulaştırma çabalarına fırsat vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz. Sayın cumhurbaşkanımızın 2014 yılında fark ettiği bu terör örgütünü içerisinde bulunduğum avukat grubu 2008 yılında fark etmiş, bir kısım meslektaşların Ergenokon, Balyoz davalarına Karaman Barosunun müdahil olmasını istemesine rağmen karşı çıkmışlardır.
HİÇBİR YERDEN İCAZET ALMADIM
Hukukun temeli olan Hak’kı egemen kılmak için sürdürdüğümüz mücadelede Adalet ve Hukuk rehberinden şaşmayacağız. Baro başkanlığı avukat açısından hiyerarşik bir üst değildir. Bunun bu şekilde algılanması avukatlara hakarettir. Baro, mesleki dayanışmanın geliştirildiği, meslektaşların hukuk, sosyal ve ekonomik gelişimine katkı sunma ve sorunların çözümünde ortak akılla yol almayı gerektiren bir organdır.
Ne iki yıl önceki adaylığım, nede şu anki adaylık sürecimde hiçbir merciden icazet almadığımı ve aradan geçen bu iki yıl zarfında hesabını veremeyeceğimiz bir işlem yapmadığımı buradan huzurlarınızda yineliyorum. Ayrıca, ‘Bunlarla hareket edin’ veya ‘Şu Şekilde Seçime Girin’ gibi mahalle baskılarına boyun eğmeyip kendi hür iradeleri ile bizimle birlikte yola çıkan arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim’’ şeklinde konuştu.
BAŞKAN TEKRAR AV. OKTAY YILMAZ OLDU

Yapılan sayım işlemi sonrasında Av. Oktay Yılmaz 72, Av. Enver Turhan ise 35 oy aldı. 4 oyun geçersiz olduğu genel kurul sonunda Av. Oktay Yılmaz ikinci kez baro başkanı seçildi. Tebrikleri kabul eden Yılmaz; ‘’Avukatlık kendine has ritüelleri, kültürü ve duruşu olan bir meslektir. Bütün bunları aslına uygun olarak yaparsak meslektaşlarımızın haklarını sahiplenmiş, korumuş ve mesleğin saygınlığını artırmış oluruz. Avukat, hiçbir baskıya boyun eğmez, Avukat, despotizme, statükoya karşı durur. Avukat talimat veya emir almaz, Avukat her olayı hukuk sınırları içerisine çeker ve o sınır içerisinde HÜR iradesi ile değerlendirir. Avukatın bu duruşu savunma mesleğini en iyi şekilde yapabilmesinin temel güvencesidir.
Avukat arkadaşlarımın vicdanına güvenerek, geleceğe dair beklenti ve hayallerime ortak olacaklarına inanarak ikinci kez bu önemli vazifeye talip oldum. Bize oy veren, vermeyen, destek olan, olmayan herkese gönlümüzde, kapımızda sürekli açık olacaktır. Tecrübeleri ve deneyimleri ile bizlerin çalışma azmi ve ideallerine çok şey kazandıracağına inandığım, Karaman Barosuna hizmet vermiş herkesin başımızın üstünde yeri vardır.
Buradan bir sevindirici haber daha kamuoyu ile paylaşayım. Birlik başkanımız Sayın Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonrasında başkanımız bize söz verdi. Daha önceki birlik başkanımız tarafından alınmış olan avukat evi önümüzdeki ay içerisinde satışa çıkarılacak. Yeni yapılacak adli binamıza yakın bir alandan arsa satın alınarak buraya çok katlı bir baro hizmet evi yaptırılacaktır’’ şeklinde konuştu.


Karaman Baro Başkanı Av. Oktay Yılmaz, 15. Olağan genel kurulda güven tazeledi.
 
Son Güncelleme: 09.10.2016 12:59
Yorumlar