banner647

Başıboş Köpekler Karaman’ın Gündeminde

*5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile sokak hayvanlarının yerel yönetimlerince toplanarak gerekli rehebilatasyonu yapıldıktan sonra alındığı yere bırakılması maddesi üzerine barınaklarda fazla tutulamayan ve sokaklarda dolaşan özellikle köpekler tehlike arz etmeye başladı. *Vatandaşlar yetkililerin konuya bir çözüm bulmalarını, sürüler halinde dolaşan ve kış gününde aç kalan hayvanların tehlike arz ettiğini, çocuklarını okula gönderirken endişe duyduklarını belirttiler.

banner491
Başıboş Köpekler Karaman’ın Gündeminde
banner567

Karaman’da son günlerde sokaklarda, hatta caddelerde dolaşan sahipsiz köpekler vatandaşların yoğun şikâyetine neden oluyor.

Son günlerde gazetemize gelen yoğun vatandaş şikâyetlerinin yanı sıra sosyal medyada da birçok fotoğraflı şikayetin yapıldığı başıboş sokak köpekleri ile ilgili yaptığımız araştırmada; 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunda, sokak hayvanlarının yerel yönetimler tarafından toplanarak rehabilatasyonunun (tedavilerinin) yapılmasının ardından 15 gün sonra alındıkları yere bırakılması madde hükmü gereği Belediye Hayvan Barınağında toplanan sokak hayvanları Kanun gereği alındıkları yere bırakıldığı öğrenildi.

Kanun böyle dereken ve Belediye yetkilileri de kanun gereği gerekli işlemleri yerine getirirken vatandaşlar ise duruma mutlaka bir çözüm bulunmasını istiyorlar.

Vatandaşlar, cadde ve sokaklarda sürüler halinde dolaşan köpeklerin özellikle bu kış günlerinde aç kalmaları nedeni ile saldırganlaşabileceğini belirtiyor ve konuya yetkililerin bir çözüm bulmalarını istiyor.

Gazetemizi arayan ve gelen bazı vatandaşlar, sabah erken saatlerde çocuklarını okula gönderirken ve öğleden sonra eve dönen çocukları için endişe duyduklarını, zaman zaman köpeklerin saldırılarına uğradığını belirten vatandaşlar da duruma yetkililerin bir çözüm yolu bulmalarını istiyorlar.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 23:34

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Anonim
Anonim - 6 ay Önce

Yazınızda ‘kış aylarında aç oldukları için’ yazmış ‘tehlike arz ediyor’ diye devam etmişsiniz. Üstüne ‘toplatılması için çağırıda bulunmuşsunuz. Madem aç olduklarını bilecek kadar bilinçlisiniz ‘toplatma’ çagırısı yerine vatandaşa bir kap yemek ve su koyun sokaklara demiş olsaydınız daha faydalı olurdunuz. Ozaman ne insanlara sözde ‘saldırı’ olurdu ne de rahatsız olanlar kalırdı. Ailelerde köpek var kaç eğitimi yerine çocuklarına sevgiyi empatiyi öğretseler zaten korkan millette kalmaz. Yetkililer önce vatandaşa insanlık öğretme konusunda birşeyler yapmalı maalesef. Burdan yetkililere sesleniyorum, Zavallı hayvanları zarar olarak görenler yaşam alanları sadece insanlarınmış gibi davrananlar toplansın!! Ayrıca vatandaşın işi gücü yokta gazetenizemi şikayet etmiş merak ettim??..

Hakan
Hakan - 6 ay Önce

Ben her gece saat 10dan sonra çıkıp karamanda sokak hayvanları besliyorum kardesim. sürülerin arasina dalip karanlıkta sabaha çıksınlar donarak ölmesinler diye yapıyorum bütün bunları. Bende bilirim sıcak evimde pencereden yağan karı seyredip söylenmeyi. Kimse istemez çoluğuna çocuğuna malına zarar gelmesini katılıyorum size ama bunu önlemekte insan işi. Hayvanları toplatıp bilinmeze ölüme göndermek vicdana sığmaz. Elvette sokaktakileri eğitmek imkansız ama merhamet paylaşınca karşılık bulur. Yani pc başında adamlık yapmıyorum, hergün öğrenci halimle pay alıp rızkımı paylaşıyorum. Bildiğim iyi oldu bundan sonra bugday pazarıda listemde kardeşim merak etme.

Leyla
Leyla - 6 ay Önce

Aynen katılıyorum size

S.
S. - 6 ay Önce

Olum ne vicdansiz ulkeymisiz. Herkes bu canlilari hapisettirmek istiyor. Herkes evinde beslese zaten hepsi egtimli kopekler olurlar. Ben 8 senedir felc bir kopek besliyorum INSANLAR tarafindan darp edilen ve felc kalan arka ayaklari tutmayan bir kopek! Hergun kopeklerin ya kulaga kesilir ya tecavuze ugrar. Onlar icin de ses cikarinsaniza ozaman Hayvanlarin yasalari bile yok

Larendeli
Larendeli - 6 ay Önce

Anonim Ve Leyla ya cevap
Çocugu köpeler tarafından parçalanarak ölen yaralanan anne babalara bunu anlatamazsın .
Bir kap yemek ve su konusuna katılıyorum.aç çünkü hayvanlar.
Benim bahçemde köpegim kedim ve tavuklarım var,10-12 gün önce 10-15 köpek geliyor sürü halinde
Zincirde bağlı olan köpegi parçalıyor.bunlar tek başına bu kadar saldırgan olmaz ama sürü halinde
Çok tehlikeli buna dikkat etmek lazım

Vatandas
Vatandas - 6 ay Önce

Ne diyor bu degiaikler sen gel Bzim mahalleyede besle ozman pc basinda car car yazmasi değil hayvan sever duyarli arkadaş pozlarini birak yiyorsa aksam 9dan sonra bugday pazarinin oralarda gezde göreyim seni munzurun katli vaciptir arkadas bana saldiracak çocuğumu parcalayacak bende sende burda konusacan Anonim efendi

Eskiden
Eskiden - 6 ay Önce

Eskiler bilir bu konularda tek çare kör teyfik.

SIRADAKİ HABER

banner619

banner644

banner612

banner590