banner877

banner919

banner928

banner990

banner957

Son Dakika
banner722

Başkan Erkoyuncu: “Kooperatifleşme El Ele Vermektir”

PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, Uluslararası Kooperatifler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

YEREL 01.07.2022, 15:56
76
Başkan Erkoyuncu: “Kooperatifleşme El Ele Vermektir”
banner762

Konya Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen programa Mevlana Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Konya Valisi Vahdettin Özkan, Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İhsan Bostancı, Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Hamurcu, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ertekin, Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, KOSGEB Konya Müdürü İsmail Özdemir, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Yardımcısı Haluk Yılmaz, Girişimci İşadamları Vakfı Konya Şube Başkanı Fatih Ceylan, TÜMSİAD Konya Şube Başkanı Ahmet Serçe ve çok sayıda sanayici ve girişimci katılım sağladı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Mevlana Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İhsan Bostancı, “İnternet teknolojilerinin kullanım alanlarının arttığı, yapay zekâ, bulut bilişim, dijital dönüşüm ve e-ticaret gibi kavramların her geçen gün daha fazla konuşulduğu günümüzde, bilim ve teknolojide yaşanan gelişmelere paralel olarak, girişimcinin toplumdaki önemi ve girişimciliğin oluşturduğu katma değer her geçen gün artmaktadır. Bu doğrultuda girişimcilik ortamının iyileştirilmesi ve girişimci bireylerin ortaya çıkarılması için özellikle son yıllarda devletimiz tarafından, KOSGEB, TÜBİTAK, TKDK ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri gibi kurumlar aracılığı ile teşvik edici pek çok destek ve uygulama hayata geçirilmektedir. Aynı şekilde girişimcilik, kurum olarak bizim de her daim öncelikli çalışma alanlarımızdan birisidir. Bu çerçevede bölgemizdeki girişimci adaylarının iş fikirlerini hayata geçirebilecekleri altyapıların sağlanabilmesi adına Karaman İş Geliştirme Merkezi ve İNNOPARK Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi Ajansımızın güdümlü proje destekleri ile hayata geçirilmiştir. 2021 yılından bu yana ise girişimcilik alanındaki çalışmalarımızı Yönetim Kurulumuzun yönlendirmesi ile Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda bölgemizde bulunan paydaşlarımızın da katkıları ile belirlediğimiz “TR52 Bölgesinde Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi” Sonuç Odaklı Programımız kapsamında yürütmekteyiz.

Bu sonuç odaklı program kapsamında ise; bölgemizdeki girişimcilik imkânlarının iyileştirilmesi adına mesleki ve teknik eğitim altyapılarının geliştirilmesi alanında bir mali destek programı gerçekleştirilmiş, bölgemizden gelen 37 projeye destek sağlanmıştır. Diğer taraftan bölgemizde girişimcilik alanında faaliyet gösteren kurumların kendi aralarındaki işbirliğinin güçlendirilmesi adına Konya ve Karaman İl Girişimcilik Komiteleri kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. Bugünkü organizasyonumuz da komite üyelerimizin değerli katkıları ile gerçekleştirilmektedir. Son olarak teknoloji ve imalat tabanlı girişimciliğin geliştirilmesi amacıyla bölgemizde yer alan altı üniversitemiz ile ajans olarak imzaladığımız işbirliği protokolü kapsamında başlayan programla özel müfredat doğrultusunda, bölge üniversitelerimizde öğrenim gören 200’den fazla öğrenciye 14 hafta boyunca seçmeli Teknogirişim Dersleri verildi. Ders aşaması sonrası başarılı öğrenciler teknik danışmanlık ve mentörlük süreçlerinden geçerek bu sayede iş fikirlerini geliştirme şansı elde ettiler. Bugün gerçekleştirdiğimiz Girişimci-Yatırımcı Buluşmaları programı aslında bölgemizde teknoloji odaklı girişimciliğin geliştirilmesi amacıyla Ajansımız ile bölge üniversitelerimiz tarafından başlatılan bu çalışmaların tabiri caizse ete kemiğe bürünmüş halidir. Geçen yıl eğitim öğretim dönemi ile başlayan TeknoGirişim Dersi Programını ve akabindeki süreçleri tamamlayan girişimci adaylarımız program kapsamında projelerini/iş fikirlerini sunumlarla tanıtarak Konyalı sanayicilerle ve yatırımcılarla buluşturacaklar. Bunun yanı sıra program kapsamında, Konya Teknokent bünyesinde yer alan 18 girişimci firma, stantlarıyla firmalarını tanıtacak ve yapacakları sunumlarla da iş fikirlerini yatırımcılara anlatarak yatırım almaya çalışacaklar. Bölgemizde kurulmuş olan, yüksek katma değer ve hızlı büyüme potansiyeline sahip yeni girişimler ile yeni iş fikirlerinin erken aşamada yatırım yapmak isteyen yatırımcılarımızı bir araya getirmeyi ve yeni yatırımların oluşmasına zemin hazırlamayı amaçladığımız bu etkinliğimizde aynı zamanda bir yarışma da gerçekleştirilecek. TeknoGirişim Ders Programı süreçlerini başarı ile tamamlayan öğrencilerimiz “MEVKA ile Projeler Yarışıyor, Konya’da TeknoGirişimcilik Büyüyor” başlıklı KOSGEB İş Planı Ödül Programı çerçevesinde ödül kazanmak için mücadele edecekler. Yarışma kapsamında jüri değerlendirmelerine göre birinciye 50, ikinciye 30, üçüncüye ise 20 Bin Türk Lirası ödül verilecek. Bir yıl önce paydaşlarımızla beraber başlattığımız bu projenin bugün yeşerdiğini görmenin bizleri son derece onurlandırdığını özellikle ifade ederek, programımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Sonrasında konuşan Girişimci İşadamları Vakfı Konya Şube Başkanı Fatih Ceylan da, “Bir ülkenin ekonomik kalkınmasının en üst seviyelerde olması ancak o ülkedeki girişimci ruhların ortaya çıkmasıyla mümkündür. Özellikle son yıllarda bu noktada devletimizin, kamu kurumlarımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın da katkılarıyla yeni girişimlerin ortaya çıktığını ve bu girişimlerin ülkemize üretim, istihdam, ihracat ve katma değer olarak geri döndüğünü de hep birlikte görüyoruz. Bizler de Vakıf olarak yeni iş fikri olan, sermayeye ulaşmakta sorun çeken tüm girişimcilerimize destek olmaya gayret gösteriyoruz. Bugün düzenlenen programın da bu noktada olumlu sonuçları olacağına inancımız tamdır” ifadelerini kullandı.

Akabinde söz alan Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Hamurcu ise, “Konya'nın teknoloji üssü olan Konya Teknokent olarak, Selçuk Üniversitemizin akademisyenlerinin, öğrencilerinin ve girişimcilerimizin başarısına özel önem veriyoruz. Projeler peşinde koşan, sürekli kendini yenileyen bir Teknokent olarak tüm ekibimizle birlikte girişimleri desteklemek ve girişimcileri yetiştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugün bu mantıkla çok güzel bir etkinliğe başlıyoruz. Bu güzel etkinliği düşünen, büyüten ve geliştiren tüm paydaşlara çok teşekkür ederim. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, Mevlana Kalkınma Ajansımıza böyle çarpan etkisi yüksek etkinliklere imza attıkları için özel bir teşekkür etmek isterim. Yine Selçuk Üniversitesi Rektörümüze girişimci ve yatırımcının artmasına özel önem verdiği ve bizleri sürekli desteklediği için çok teşekkür ediyorum. Yeni girişimcilerimizi, sanayicilerimizi, yatırımcılarımızı, akademisyenlerimizi ve öğrencilerimizi Konya'nın teknoloji üssü Konya Teknokent'e her zaman davet ettiğimizi ifade ederek programının faydalı ve verimli geçmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

Programda son olarak kürsüye gelen Konya Valisi Vahdettin Özkan da, “Girişimci-Yatırımcı Buluşmaları 2. Demoday programının insan odaklı olması, yasam kalitesini artırması, sonuç odaklı ve çevreye duyarlı olması ayrıca gençlerimizin bireysel gelişimine katkı sağlayarak şehrimize, memleketimize katkı sunması son derece kıymetlidir. Kalkınma ajansları, kamu yönetimi içinde hem kamunun imkân ve kabiliyetini kendisine istinat noktası yapan hem de belediyelerin ve meslek kuruluşlarının temsilcilerinin de içinde bulunduğu katalizör kuruluşlardır. Kalkınma Ajanslarımızda Türkiye'de kendi alanlarında en donanımlı en profesyonel arkadaşlarımız görev almaktadır. Sektör uzmanları ve yöntem uzmanları, istikamet belirleme, vizyon koyma, mevcut durumu analiz etmede ve o analiz soncunda geliştirilecek stratejilerin belirlenmesinde önemli bir faaliyet sunmaktadırlar. Stratejilerin altını dolduracak iş merdiveninin oluşması, izleme, değerlendirme sisteminin gelişmesi ve bilgi teknolojilerinin desteğini sağlamak konusunda da umanlarımızdan istifa edilmesini sağlamaktadırlar. Bahsi geçen multidisipliner uzmanlık anlayışı meslek kuruluşları, kamu kuruluşları, üniversiteler, belediyeler, girişimci ticaret erbapları ve esnaf sanatkârları, organize etmek yönünde güzel bir iklim ve atmosfer oluşturuyor. Bu anlamda hizmetleri ile katkı sunan Kalkınma ajanslarımızı tebrik ediyoruz. Tabi bu anlamda alın teri ile emeğini sarf eden, entelektüel birikimi katma değer üreten is âlemimizdeki emektarlarımız ve sermayedarlarımızı da unutmamak lazım” ifadelerine yer verdi.

Açılış konuşmalarının ardından program kapsamında Konya Teknokent bünyesinde yer alan girişimcilerin açtıkları stantlarla firmalarını tanıtma ve yaptıkları sunumlarla girişimlerini yatırımcılara anlatma fırsatı buldukları mini fuar da gerçekleştirildi.

Programda ayrıca, MEVKA ve bölge üniversiteleri iş birliği ile başlatılan “TeknoGirişim Dersi Programı”nı bitiren ve teknik danışmanlık ve mentorluk desteği verilen girişimci adayları da projelerini/iş fikirlerini sunumlarla tanıtarak yatırımcılarla buluşturdular.

Bunun yanı sıra TeknoGirişim süreçlerini başarı ile tamamlayan öğrenciler arasından jüri tarafından seçilen en iyi 3 projeye MEVKA ile Projeler Yarışıyor, Konya’da TeknoGirişimcilik Büyüyor isimli KOSGEB İş Planı Ödül Programı çerçevesinde çeşitli ödüller verildi.

Program, dereceye giren girişimci adaylarına ödül takdimi ile son buldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 16 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@