banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

Başkanlardan Türk Dil Bayramı Kutlama Mesajı

Karaman Ticaret Ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Çelik ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökhan Alkan, 1277’de Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanıyla Anadolu’da ilk kez devlet dili olarak kabul edilmesinin 745. yıl dönümünü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

YEREL 13.05.2022, 09:56 13.05.2022, 10:00
81
Başkanlardan Türk Dil Bayramı Kutlama Mesajı
banner762

Karaman Ticaret Ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Çelik Ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökhan Alkan, 1277’de Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanıyla Anadolu’da ilk kez devlet dili olarak kabul edilmesinin 745. yıl dönümünü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkanlar Mesajda;

“Dil, bir milletin kimliğinin temel taşlarından biridir. Dilimize sahip çıkmakta Türk milletinin tüm fertlerinin yükümlülüğünden biridir. Bu anlamda bundan 745 yıl önce Karamanoğlu Mehmet Bey “ Türk'üz, öyleyse Türkçe konuşmamız gerekir' diyerek “bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya’ şeklinde ilan ettiği fermanıyla Türk dili için tarihi bir adım atmış ve Türkçe ilk defa resmi dil olarak kabul edilmiştir.

Bu ferman aynı zamanda Türk milletine dili geliştirerek muhafaza etmek, millet olarak geleceği de güvence altına almak adına verilmiş çok büyük bir karardır. Bu fermanın önemi de bu tarihi günün Türk Dil Bayramı olarak kabul edilmesi ile tasdiklenmiştir.
Dilimize, örfümüze, geleneğimize, Türkçemize sahip çıkmak vatan davasına sahip çıkmaktır. Bu vesileyle Türkçe’nin resmi dil olarak kabulünün 745. yıl dönümünü ve Türk Dil Bayramını kutluyor, milli birlik ve beraberliğimize ışık tutan bağımsızlığımızın sembolü dilimizle her kıtada milli hüküm sürmemizi sağlayan Karamanoğlu Mehmet Bey'i rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.” ifadelerine yer verdiler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 27 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@