banner877

banner590

Son Dakika
banner722

Bayram Uysal: “Pandemi Nedeniyle Kapalı Olan İş Yerleri Acilen Açılmalıdır”

Karaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Uysal, basın açıklamasında bulundu.

YEREL 01.03.2021, 15:07
158
Bayram Uysal: “Pandemi Nedeniyle Kapalı Olan İş Yerleri Acilen Açılmalıdır”
banner762

Uysal, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında: “Pandemi sürecinde, yaklaşık bir yıldır sıkıntıda olan, bir kısmı kahveciler, kafeler, internet kafeler, okul kantin işletmecileri, kırtasiyeciler, hamam, halı saha, tuhafiyeciler vb. gibi tamamen kapalı; bir kısmı paket servis veya gel-al şeklinde faaliyet gösteren ve  iflasın eşiğine gelen lokantacı, kebapçı, dürümcü,  pastane işletmecisi, fastfood ve etli ekmek fırını işleten tüm işletmecilerimiz  hükümetimizden, yetkililerimizden acilen beklentisi iş yerlerinin kontrollü şekilde, iş yeri girişlerinde ateş ölçer, HES Kodu sorgulama, masalar arasında mesafe vb. sağlık bilim kurulu tarafından alınacak kararlara uymak suretiyle açılmasıdır.

Dünyada 2020 yılında ortaya çıkan ve ülkemizi de etkisi altına alan Coronavirüs esnafın belini bükmüştür. Esnaf iflasın eşiğine gelmiştir, hatta çok sayıda esnafımız iflas etmiştir.  “Devren Satılık” yazıları iş yerlerinin sayısı gün geçtikçe artarak devam etmektedir. iflasın eşiğine gelen tüm işyerleri artık tamamen çaresizliğe büründü, iş yerleri kapalı olan esnafımız yetkililerden bu sıkıntılarına bir çözüm yolu bulunmasını istemektedir.

Ülkemizde halen etkisini sürdürmekte olan salgının önlenmesi için alınan tedbirler elbette ki sağlığımız için gerekli, keşke esnaflardan beklenen bu fedakarlığa toplumun her kesiminin uyması sağlanmış olsaydı. Bir tarafta esnaf ve sanatkarlarımıza ait iş yerleri kapalı tutulurken, diğer tarafta, toplantılar, kalabalık cenaze programları, AVM’lerdeki insan yoğunluğu, toplu taşıma araçlarındaki kalabalık had safhalara ulaşmıştır. Fakat, salgına yakalanmamak için alınan tedbirlerin uygulanması sadece esnaf ve sanatkarlarımızdan beklenir olmuştur. Bir yıldır iş yerlerinin kapalı olması esnaflarımızı ekonomik olarak çok etkilemiş, psikolojik olarak da çöküntüye uğratmıştır.

Kahvehane, internet kafe, kafe, hamam, halı saha, öğrenci servisi gibi tamamen kapalı olan; sadece gel–al ve paket servis ile hizmet vermeye çalışırken hiçbir kazanç elde edemedikleri ve pandemi sürecinde ne yazık ki istihdam sağladıkları işçilerinin ücretini ödeyemedikleri, kira, ssk, vergi, elektirik, doğalgaz, su gibi giderlerini karşılayamaz  durumda olan iş yeri sahipleri, bir çıkmaza girdiklerini ve artık nefes bile alamadıklarını belirterek, esnafımızın sesinin yetkililerimiz tarafından duyulmasını istemektedirler.

Esnafa sağlanan kredilerden birçok esnafımız faydalanmıştır. Son olarak verilen 500 lira kira yardımı ile aylık 1.000 lira gelir kaybı desteği için hükümetimize teşekkür ederiz. Ancak 3 ay süreyle verilecek olan 4.500  liralık destek ve son olarak müracaatları devam eden ciro kaybı desteği zor günler geçirmekte olan yukarıda   belirttiğimiz esnaf ve sanatkarlarımızın dertlerine çare olmayacaktır.

Esnafımızın S.S.K Primleri, Stopaj, iş yeri kirası, çalıştırdığı personele ücret desteği gibi devlet destekleri de acilen zor günler geçirmekte olan esnaflarımıza sağlanmalıdır.

Bizim yetkililerden isteğimiz; daha önce de denendiği ve olumlu sonuçlar veren, Covid-19 pandemi  bulaşma seviyesinin azaldığı döneme geri dönülerek işyerlerimizin açılması, iş yeri girişinde HES kodu ve ateş ölçer uygulamalarının yapılması, masalar arasında önceden olduğu gibi mesafeler konulması, masalarda belirli sayıda müşteri oturması, devam ederek hijyen, maske ve mesafe kurallarına uyarak, yeni düzenlemeler yapılarak, kapalı olan iş yerlerimizin acilen açılması, Lokanta, pastane gibi işyerlerimizde oturarak yemek yemeye müsaade edilmesi yetkililerden en büyüt talebimizdir. Her gün yüzlerce esnaf kepenk kapatıyor, iş yerini kapatıyor veya devren satılık yazısı asarak “zararın neresinden dönersek kârdır” diyerek iş yerini “öldüm fiyatla-değerinin çok altında” satılığa çıkarıyor. Devletimize hiçbir yükü olmayan, ekonomimize katma değer sağlayan küçük esnaflarımızın bu sıkıntılardan bir an önce kurtarılması için esnaflarımızın iş yerlerinin derhal açılması gerekmektedir” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
28°
açık
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak 04:08
Güneş 05:43
Öğle 12:59
İkindi 16:47
Akşam 20:04
Yatsı 21:33

Gelişmelerden Haberdar Olun

@