banner860

banner859

banner590

Son Dakika
banner722

Beldede Kurulan Kooperatifi Umut Olmaya Devam Ediyor

 “Hep Birlikte Üretip, Hep Birlikte Paylaşacağız” sloganıyla Göktepe Doğal Ürünler Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin satış mağazası kuruldu.

YEREL 15.12.2020, 10:25 15.12.2020, 10:27
185
Beldede Kurulan Kooperatifi Umut Olmaya Devam Ediyor
banner762

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada; ““Hep Birlikte Üretip, Hep Birlikte Paylaşacağız” Sloganıyla Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Doğan önderliğinde çıktığımız bu yolda Göktepe Doğal Ürünler Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’miz 7 kurucu üye ile 17.07.2020 tarihinde Karaman-Sarıveliler-Göktepe kasabasında kuruldu. Kooperatifimiz için doğrudan satış mağazamızı da kurduk. Kasaba halkımız uzun yıllardan beri birçok ekonomik ve sosyal sıkıntılardan geçmektedir. Bölgemizde gün geçtikçe ekonomik faaliyetler azalmış, ürünler değersizleşmiş, pazarlama imkânları tükenmiş ve buna bağlı olarak ekonomik ve sosyal yaşamın sürdürülebilirliği en düşük düzeye inmiştir.

Bölge insanımız sosyal ve kültürel faaliyetlerinden vazgeçmiş tek gayeleri yaşamlarını devam ettirmek olmuştur. Ortaya çıkan bu durum Göktepe ve çevre köylerinde yaşayan insanları dışa bağımlı, üretmeyen, umudu azalmış, ihtiyaçlarını dışarıdan karşılayan, yerli hayatı ve kültürü de ortadan kaldıran, imecelik yerine bireyciliğin oluştuğu bir toplum yapısı ortaya çıkarmıştır.

Bu ve benzeri sorunlarımızı aşmak için, Göktepe Doğal Ürünler Kadın Kooperatifi olarak öncelikli amacımız, Toroslar'ın 1500 mt. Rakımında bu zorlu coğrafyada; kadınların ekonomik ve sosyal olarak güçlenmesi, emeklerinin kıymetinin bilinmesi, ekonomik bağımsızlıklarını kazanmaları, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını kendi kendine karşılayabilmeleri, sağlıklı ve gelişmiş bir çevrede yaşamaları, meslek sahibi olmaları, daha özgüvenli ve kendilerine inanan bireyler olmalarıdır. Eşsiz memleketimizin ürünlerinin kadın gücü ve emeği ile harmanlanıp, geleneksel yöntemlerle Türk ve dünya mutfağına girmesini amaçlıyoruz. Kadınlarımızı üretimde söz sahibi yapmak ve ürettiği ürünleri en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Kadın ve kadın emeğinin kıymetinin bilindiği bir dünya istiyoruz. El ele vererek hep birlikte ayağa kalkmanın mümkün olabileceğini göstermek için var gücümüzle çalışıyoruz.

Ayrıca vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtılan siyez buğdayının öğütülmesi için tarihi su değirmenimizi yeniden restore ediyoruz” denildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
10°
açık
Namaz Vakti 10 Mayıs 2021
İmsak 04:03
Güneş 05:37
Öğle 12:49
İkindi 16:36
Akşam 19:50
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@