Bin 46 TL Para Cezası Uygulanacak

Karaman Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, “Yıllık İşletme Cetveli ” hakkında basın açıklaması yayınladı.

banner491
Bin 46 TL Para Cezası Uygulanacak
banner567

Karaman Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruda; “Bilindiği üzere, 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’na göre Sanayi Sicil Belgesi alan kuruluşların her yıl Nisan ayı sonuna kadar  “Yıllık İşletme Cetveli ” verme zorunluluğu bulunmaktadır.

İlimizdeki Sanayi Sicil Belgesine sahip işletmelerin 2017 yılı faaliyetlerinin yer aldığı Yıllık İşletme Cetvellerini, 30 Nisan 2018 günü mesai bitimine kadar Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Web sayfası Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda girmeleri gerekmektedir. 2017 yılı faaliyetlerinin yer aldığı Yıllık İşletme Cetvelini belirtilen tarihe kadar girmeyen işletmelere idari para cezası (1.046,00 TL) uygulanacaktır.

Ayrıca; Sanayi Sicil Belgelerinin vize işlemleri 2 yılda bir yapılmakta olup, vize tarihi en son 2016 yılı ve belge tarihindeki gün-ay dikkate alınarak vize işlemleri için Müdürlüğümüze müracaat edilmesi gerekmektedir. Vize işlemlerini yaptırmayan sanayi işletmelerinin Sanayi Sicil Belgeleri geçersiz sayılacağından, bu belge ile sağlanan haklardan yararlanamayacaklardır.

Yine; 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’nun 1’nci maddesinde yapılan tanım ve Sanayi Sicil Tebliğinin 12’nci maddesinde belirtilen ürün sınıflaması esas alınarak işletmelerin sanayi siciline kayıt zorunluluğu bulunmaktadır. İşletmelerin üretime başlama tarihinden itibaren 2 ay içerisinde sanayi siciline kayıt olmaları gerekmektedir. Sanayi siciline tescilini yaptırmamış olan işyeri ve işletmeler için 2018 yılı içerisinde uygulanacak idari para ceza miktarı 1.046,00 TL’dir.

Ancak; “7033 sayılı Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununa geçici madde eklenmiştir. Bu madde ile Sanayi Siciline kayıt olmamış işletmelere; herhangi bir idari para cezasına maruz kalmadan, 01 Temmuz 2018 tarihine kadar kayıt olma imkanı getirilmiştir.” denildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 16:12

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner535

banner592

banner590

banner591