banner464

Bölgede Dolaman Bereketi Yaşanıyor

Ova'da domalan mesaisi başladı Bu sene yağışların mevsim normallerinin üstünde geçmesinden dolayı, domalan mantarı tezgaha erken girdi.

Bölgede Dolaman Bereketi Yaşanıyor

Ova'da domalan mesaisi başladı Bu sene yağışların mevsim normallerinin üstünde geçmesinden dolayı, domalan mantarı tezgaha erken girdi.

02 Nisan 2015 Perşembe 13:03
2664 Okunma
Bölgede Dolaman Bereketi Yaşanıyor
Geçen yıl yağışlar az olduğu için küçük kalan domalan fiyatıyla da cep yaktı. Bu sene ise yağışlar güzel geçtiği için domalan da bolluk yaşanıyor Konya'da büyük talep gören, protein açısından çok zengin olduğu belirtilen domalan mantarı mesaisi başladı. Domalan toplamak için arazilere akın eden vatandaşlar kilosu oldukça pahalı olan domalan mantarı bulmak için büyük çaba harcıyor. Diğer mantarların aksine toprağın üst kısmından görünmediği için işinin ehli olmayan kişiler tarafından güçlükle bulunan domalan mantarı, kültür mantarına göre çok yüksek fiyatlardan alıcı buluyor. Konya Ovası'nda yoğun şekilde görülen domalan mantarı tezgahlardaki yerini de almaya başladı. Bu sene yağışların mevsim normallerinin üzerinde geçmesinden dolayı, domalan mantarında mesai de erken başladı. Konya genelinde Nisan'da çıkmaya başlayan domalan mantarı bu yıl yağışların güzel geçmesiyle birlikte tezgahlara erken girdi. İlkbahar ile birlikte genellikle gruplar halinde bu mantarı toplamaya çıkan vatandaşlar, topladıkları mantarı, ya evde tüketiyor ya da semt pazarlarında kilosunu yüksek fiyatlardan satıyor. Manavların tezgahlarında yerini alan domalan 15-20 TL'den satılmaya başladı. Bu mantarın müptelaları, gerek sofralarını zenginleştirmek, gerekse de maddi getirisinden dolayı, domalan mesaisi için birbirleriyle randevulaşmaya başladı.

 BU SENE BOLLUK VAR

Kadınlar Pazarı esnafları da yavaş yavaş domalan mantarı satışlarına başladıklarını belirterek, Vatandaşın kısa sürede mantara yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Esnaf Ali Gökmen, "Geçen yıl kurak bir yıl geçtiği için domalan küçük kaldı ve fiyatı da yüksek oldu. Vatandaş isteği gibi domalan mantarını alamadı. Bu yıl ise yağışların güzel geçmesinden dolayı domalanda bolluk yaşanıyor. Domalan mantarını çoğu vatandaşımız seviyor. Şehirde yaşayan vatandaşlar, hafta sonunda domalanın çok bulunduğu yerlere gidiyorlar veya halk pazarlarında köylülerden satın alıyorlar" dedi. Dünyanın en değerli ve makbul mantar türü olan domalan mantarının oldukça nadir bulunan ve her yerde yetişebilen bir mantar türü olduğunu da dile getiren domalan toplayıcıları ise, “ Sadece Bu bölge değil Konya’nın hemen her bölgesinde bulunan ve halk tarafından aranan domalan mantarının kilogramı çokluğuna göre değişiyor. Az bulunduğu zaman fiyatı yüksek oluyor. Ancak bu günlerde yağışın bol olması domalın mantarının da çok olmasına vesile oluyor. Bu nedenle fiyatı geçen yıllara oranla daha ucuz” diye konuştu. Domalan mantarı toplamak isteyenlere çeşitli önerilerde bulunan vatandaşlar, “Domalanı kumlu çıplak topraklarda veya ince çayırlıklarda, daima çam, sedir ve meşe ağaçlarına yakın yerlerde aramalı. Domalan toprak üzerindeki gevşek ölü yaprak tabakasının hemen altında gelişir. Bulunması her ne kadar zor olsa da faydaları oldukça fazladır. Et ve benzeri gıda ürünlerinden daha faydalı olan domalan mantarının en güvenilir yanı diğer mantar gibi zehirli olmamaları. Ancak dediğimiz gibi bulmak için uygun zamanı beklemenin yanı sıra marifetli olmak da ister” diye konuştu.
Son Güncelleme: 02.04.2015 18:23
Yorumlar