banner464

Böyle Bir Sergi Karaman'da İlk

Belediye Kat'ı Sanatı Sergisi Açtı

Böyle Bir Sergi Karaman'da İlk

Belediye Kat'ı Sanatı Sergisi Açtı

14 Ocak 2014 Salı 18:20
552 Okunma
Böyle Bir Sergi Karaman'da İlk
 Karaman Belediyesi Mümine Hanımlar Lokali ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün birlikte organize ettiği Kat’ı Sanatı Sergisi, tarihi Taş Bina alt katında açıldı.

Açılışını Belediye Başkanı Kâmil Uğurlu’nun yaptığı sergiye yoğun bir katılım vardı. Açılış öncesi bir konuşma yapan Başkan Uğurlu; “Karaman’da ilk kez yapılan bu sergi için emeği geçen tüm hocalarımıza ve kursiyerlerimize teşekkür ederim. Gerçekten Karaman’da bir ilki başardılar. Eline bir makas, bir kağıt alan bu hanımefendilerin çabası ve azmi beni çok etkiledi. Fırsat verilince nelerin yapılacağını gösterdiler. Büyük emek isteyen bu kat’ı sanatını ben çok beğendim. İnşallah sizlerde beğenirsiniz.” dedi. 
Açılışın ardında, Mümine Hanımlar Kültür Merkezi ve Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kuruluşların kursiyerleri tarafından, Kat’ı Sanatı ile yapılan tablolar Karamanlı sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yapımı oldukça emek isteyen bu tablolar muhteşem görüntüleri ile dikkat çekiyor.
MUHTEŞEM TABLOLARA SAHİP OLABİLİRSİNİZ
Tarihi Taş Bina altında Katı Sanatı ile yapılmış tam 60 adet tablo bulunmakta. Sergi 1 ay boyunca açık kalacak. Sergiyi ziyarete gelen vatandaşlar isterse burada bulunan bu tabloları satın alabilecekler. Tablolardan elde edilen gelirlerin tamamı ihtiyaç sahibi ailelerin okuyan çocuklarına burs olarak verilecektir.
KATI' NEDİR?
Kat veya katı’ kelimesinin sözlükteki anlamı 'kesmektir'. Katı’ sanatı ise bir kağıt veya deri üzerindeki yazıyı, motifi veya şekli oyup Çıkartarak bir başka kağıt ya da deriye yapıştırmak suretiyle gerçekleştirilen bir süsleme sanatıdır. Bu şekilde yapılmış esere 'kaatıa' veya 'mukatta' sanatkarına 'kaatı' ve 'kattaa' denir. Kâğıdı kesip oyarak meydana getirilen yazılara ise 'mukatta yazı' denir.

Son Güncelleme: 15.01.2014 00:19
Yorumlar