banner464

Çocuklarda Baş Ağrısına Dikkat!

Karaman Özel Selçuklu Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Fadime Öcal, genellikle yetişkinlerde saptanan baş ağrısının, çocuklarda da sık görülen ve ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilecek bir şikâyet olduğunu belirtti.

Çocuklarda Baş Ağrısına Dikkat!

Karaman Özel Selçuklu Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Fadime Öcal, genellikle yetişkinlerde saptanan baş ağrısının, çocuklarda da sık görülen ve ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilecek bir şikâyet olduğunu belirtti.

04 Ağustos 2016 Perşembe 16:00
2735 Okunma
Çocuklarda Baş Ağrısına Dikkat!
Tüm başağrılarının tıbbı özen istediğini belirten Dr. Öcal, “ Başağrısının kafa travması, beyin tümörü, menenjit, lösemi kökenli olup olmadığının anlaşılması hayati önem taşımaktadır. Bu sebeple çocuğunuzda saptadığınız hiçbir başağrısını küçümsemeyin ve en kısa zamanda hekiminizle görüşün” önerisinde bulundu.
 
Baş ağrısı yetişkinlere has değildir!
Baş ağrısı sadece yetişkinlerde görülen bir rahatsızlık değildir diyen Dr. Öcal, “ Baş ağrısı çocuklarda da sık görülen bir bulgu olup 3 yaşındaki çocukların %8’inde, 5-7 yaş arası çocukların % 20’sinde ve okul çağı çocuklarının ise %69’unda baş ağrıları saptanmaktadır.
İletişim becerisi kazanmış yaştaki çocuklar baş ağrılarını tanımlayabilir fakat bu beceriyi geliştirememiş yaştaki çocuklar ile sağlık durumu iletişim becerisini etkileyen çocuklar baş ağrıları olduğunu belirtemez. Baş ağrıları ciddi sağlık problemlerinin ana belirtisidir ve anne babaların bu konuda çocuklarının yaşadıkları sıkıntıları iyi gözlemlemeleri ve hekime başvurmaları gerekir.  .” Diye konuştu.  
 
Baş ağrısı neden oluşur?
Baş ağrılarının tiplerine göre ve ağrı oluşma mekanizmalarına göre sınıflandırıldığını belirten Dr. Öcal,  çocuklarda ve yetişkinlerde baş ağrılarını oluşturan 5 mekanizma olduğunu söyledi. Dr. Öcal, bu mekanizmaları şu şekilde sıraladı:
 
- Gerilim Tipi: Birçok baş ağrısı boyun çevresindeki kasların kasılması ile oluşur. Çocuğunuzun Gerilim tipi baş ağrıları yanlış postür, sıkıntı, üzüntü, depresyon sebepli olabilir.
- Damarsal: Kafatası içindeki ve çevresindeki kan damarları ve arterler genişleyebilirler. Bu genişlemiş damarlar beraberlerindeki sinirlere baskı yaparak ağrılara sebep olurlar.
- Kafa içi basıncı: Bazı tümörler, hematom vs organik sebepler kafa içi basıncını arttırarak ağrılara sebep olabilir.
- İltihaplar: Göz, kulak, burun, diş, sinus iltihaplanmaları baş ağrılarına sebep olabilirler
- Nörojenik veya Epileptik Başağrıları: Epilepsi ( sara) gibi bazı sinir rahatsızlıkları baş ağrısı sebebi olabilirler.
 
Uz.Dr.Fadime Öcal ‘‘çocuğunuzda saptadığınız hiçbir başağrısını küçümsemeyin ve en kısa zamanda hekiminizle görüşün” önerisinde bulundu.
 
 Özel Karaman Selçuklu Hastanesi
Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı
Uz.Dr.Fadime ÖCAL
 
Merkez Sakabaşı Mh. 860 Sk. No:4 KARAMAN *
 Tel:+90 338 212 93 00-
Fax:+90 338 212 19 09
www.selcuklu.com.tr
 
Yorumlar