banner877

banner919

banner928

banner927

banner938

banner722

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının Dijital Tırı Aksaray’da

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca, Türkiye’nin milli, tarihi, kültürel, bilimsel ve teknolojik zenginliklerinin dijital sunumlarla anlatılması amacıyla hayata geçirilen Dijital Tır projesi Türkiye’yi dolaşıyor. Türkiye turuna geçen 19 Şubat’ta Edirne'den başlayan ve 52 ili ziyaret edecek Dijital Tır’ın 47’inci durağı Aksaray oldu.

YEREL 26.12.2021, 14:48 26.12.2021, 14:50
750
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının Dijital Tırı Aksaray’da
banner762

Türkiye’nin gelecek vizyonuna katkıda bulunma amacıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca hayata geçirilen proje kapsamında dijital ve teknolojik deneyim ve uygulama alanlarıyla donatılmış Dijital Tır, 28 Aralık Salı günü Aksaray 15 Temmuz Meydanı’nda açılacak. Vatandaşlar Dijital Tırı 31 Aralık Cuma gününe kadar, 10.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edebilecek.

Salgın tedbirlerinin uygulanacağı Dijital Tıra ziyaretçiler tek tek alınırken, girişte maske dağıtımı yapılacak. Kurulduğunda 40 metrekarelik bir iç alan hacmine sahip olan Dijital Tırda ziyaretçileri üç boyutlu görünüme sahip, yüksek teknoloji unsurlarıyla oluşturulmuş bilgi akışını aktaran holografik sunucu karşılıyor.

HAREKETE DUYARLI EKRAN

Dijital Tırın içinde Harekete Duyarlı Ekran, 3 Boyutlu Sanal Kutu, Yeşil Perde ve Sihirli Ayna deneyim alanları bulunuyor. Özel olarak üretilen Harekete Duyarlı Ekran, ileri teknoloji hareket algılama sistemleri sayesinde yanından geçen veya karşısında duran ziyaretçinin hareketlerini animasyon olarak yansıtıyor. Bu alanda ziyaretçilere Türkiye’nin milli gururu İnsansız Hava Aracı (İHA) ile bir uçuş deneyimi imkanı sağlanıyor.

YEŞİL PERDE DENEYİMİ

Yeşil Perde Deneyiminde ise ileri teknoloji veri işleme olanakları sayesinde özel bir materyal önünde fotoğrafı çekilen ziyaretçiyi daha önce belirlenmiş bir ortamdaymış gibi gösteriyor. Oluşturulan görselin çıktısı ziyaretçiye hemen elden teslim edilebilirken e-posta olarak da gönderilebiliyor. Bu alanda ayrıca ziyaretçilere yapılan uçuş deneyiminden elde ettiği başarıyı gösteren bir dijital sertifika oluşturuluyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 21 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@