banner877

banner919

banner990

banner957

banner722

Dernek Üyeleri 250 Lira Fazladan Promosyon Alıyor

Bankaların, maaşlarını kendi şubelerinden çekmeleri karşılığında emeklilere verdiği promosyon için son tarih yaklaşıyor. Promosyon hakkından faydalanmak isteyen emekliler, günün ilk ışıklarıyla birlikte banka şubeleri önünde sıraya giriyor. Peki, emekliye bu promosyonun verilmesinde en büyük katkı kimin?

YEREL 25.08.2022, 15:54
785
Dernek Üyeleri 250 Lira Fazladan Promosyon Alıyor
banner762

Türkiye Emekliler Derneği’nin Karaman Şube Başkanı Abdullah Yılmaz, sürecin 2007 yılında başladığını belirtti. Başkan Yılmaz, ‘’Derneğimiz 20.07.2007 tarihli resmi gazetede yayınlanan “Banka Promosyonları” konulu 2007/21 sayılı Başbakanlık Genelgesi'nin, SGK’dan aylık veya gelir alanları da kapsaması gerektiği gerekçesiyle önce SGK'ya yazılı başvuruda bulunmuş ve mahkemeye de iptali istemi ile dava açmıştı. 17 Eylül 2007 tarihinde açılan bu davada; Danıştay 10. Dairesi söz konusu genelgenin Devlet Memurları Kanunu uyarınca çıkarıldığı için bu genelge ile 657 sayılı kanun kapsamında bulunmayan emekli maaşları hakkında düzenleme yapılmamasında hukuka aykırılık görmemiş, davayı reddetmişti. Anılan karar Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nca da onanmıştı.’’ Dedi.

DERNEK ANAYASA MAHKEMESİ’NE BAŞVURDU

Danıştay’ın onama kararına karşılık farklı bir dava süreci başlatıldığını söyleyen Başkan Yılmaz, ‘’Türkiye emekliler Derneği, Danıştay’ın kararına karşı 9 Ocak 2014 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Başvuruda, ‘Memur ve çalışanlar promosyon alacak, emekli, dul ve yetimler alamayacak bu Anayasamızın 10. Maddesine aykırıdır’ şeklinde ifadeler yer alırken, bu girişimler sonucunda 2017 yılında emeklilere bu hak verilmiştir. Yani bugün on binlerce emeklinin bütçesine katkı yapacak olan promosyonun bir hakka dönüşme süreci derneğimizin girişimleri ve verdiği mücadele ile gerçekleşmiştir’’ diye söyledi.

DERNEK ÜYELERİNE AYRICALIK

Dernek olarak bankalarla yaptıkları görüşmeler neticesinde Yapı Kredi Bankası’ndan 250 TL’lik ek ödeme sözü aldıklarını söyleyen Başkan Yılmaz, ‘’Derneğimizin Karaman Şubesine üye olan hemşerilerimiz promosyon ödemesinde 250 lira fazladan ücret alacaklar. Bunun için dernek üyesi olmak yeterlidir. Talep edenler şubemizden detaylı bilgi de alabilirler. Tüm emeklilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Emekliler Derneği, üyelerine sağlık başta olmak üzere birçok sektörde öncü firmalarla yaptığı anlaşmalar dolayısıyla önemli ayrıcalıklar sunuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 04 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@