banner597

Dezavantajlı Oğlu Ona Yaşamı Sevdirdi

Karaman'da, önce diyabet hastası kızı, 9 yıldır da epilepsi hastası oğluyla ilgilenen Muhlise Erdoğmuş, rahatsızlığı nedeniyle yürüyüp konuşamayan 10 yaşındaki Hasan'ın adeta üzerine titriyor.

banner491
Dezavantajlı Oğlu Ona Yaşamı Sevdirdi
banner567

Karaman'da, önce diyabet hastası kızı, 9 yıldır da epilepsi hastası oğluyla ilgilenen Muhlise Erdoğmuş, rahatsızlığı nedeniyle yürüyüp konuşamayan 10 yaşındaki Hasan'ın adeta üzerine titriyor.

Hayatını hasta ve dezavantajlı iki çocuğuna adayan 45 yaşındaki Erdoğmuş'un, şu anda 22 yaşında olan kızı diyabet hastası. Ailenin diğer çocuğu 10 yaşındaki Hasan ise henüz 7 aylıkken geçirdiği havale sonrası başlayan epilepsi nedeniyle yürüyemiyor, konuşamıyor.

Kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan Hasan'ın yanından hiç ayrılmayan anne Erdoğmuş, 9 yıldır evladına bir bebek gibi bakıyor.

Anne Erdoğmuş yaptığı açıklamada, şu anda 22 yaşında olan kızına 10 yaşındayken tip 1 diyabet teşhisi konulduğunu söyledi.

Kızının rahatsızlığı nedeniyle sıkıntılı günler yaşadıklarını belirten Erdoğmuş, "Okulda başarılı bir öğrenciydi. Hastalığından dolayı okulda ders aralarında süt içiyordu. Arkadaşları 'süt içiyor' diye dalga geçince okula gitmek istemedi. Şimdi kızım hastalığıyla yaşamasını öğrendi." dedi.

"ÖZEL MAMAYLA BESLİYORUZ"

Diğer evladı Hasan'ın ise 9 yıldır epilepsi hastası olduğunu anlatan Erdoğmuş, özel mamayla beslediklerini vurguladı.

Erdoğmuş, şunları aktardı:

"Hasan doğduğunda çok hareketli bir çocuktu. 7 aylık olmadan yürüdü, konuşmaya başladı. Aşırı hareketli, hiperaktif bir çocuktu. Doktorlar gelişimini kontrol altına almak için bir tedavi başlattı. Bu tedavinin düzenli bir şekilde sonlandırılması gerekiyormuş. Biz tedavisini birden kesince Hasan havale geçirdi. Beyin oksijensiz kalmış. O zamandan bu yana böyle. Her yere gittik. İmkanlarımızı seferber ettik. Ancak tam bir tedavisi olmadı. Şimdi yürüyemiyor, konuşamıyor. Ara sıra nöbet geçiriyor, kasılıp kalıyor. Özel mamayla besliyoruz."

Erdoğmuş, oğlu için şu anda sadece epilepsi ilaçları kullandığını dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü;

"Tedavisi için nöbetlerinin durması lazım. Araştırdığımız kadarıyla büyük merkezlerde tedavi olabilir diye düşünüyoruz. En büyük zevki benimle vakit geçirmek ve yerde yuvarlanmak. Gözlerimizle anlaşıyoruz."

"HASAN İLE ADETA YENİDEN DOĞDUM"

Hasan dünyaya gelmeden önce içe kapanık bir insandım. Ben Hasan'la yaşamaya başladım. Hasan doğmadan önce yaşamıyormuşum. Hayatın gerçeklerini çocuklarımın hastalığıyla gördüm. Daha önce kapalı bir kutu gibi içime kapanık bir insandım. Öyle yaşıyordum. Hasan ile adeta yeniden doğdum. O benim hayatıma bir nur gibi geldi.”

“ONLARDAN UTANMASINLAR”

Engelli ailelerine de bir tavsiyede bulunan Erdoğmuş, “Kızımın hastalığı oğlumun hastalığı ile mücadele ederken zorluklarla savaşmayı öğrendim. Onlarla mutlu olmayı öğrendim. O bana Allah'ın bir hediyesi. Dezavantajlı çocukları olanlar, onları daha çok sevsinler. Onlardan utanmasınlar. Onlarla yaşamak daha güzel, eve kapatmasınlar. Kimseden utanmasınlar, çekinmesinler." dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2018, 14:04

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner600

banner618

banner601

banner612

banner590