banner741

banner590

Son Dakika
banner722

Dünya İntiharı Önleme Bilgilendirme Semineri Gerçekleşti

10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü kapsamında kurumumuz psikologlarından Elif Kutlu tarafından “İntiharı Önleme ve Psikolojik İlk Yardım”  ve Psk. Özlem Ezgi Küçüktaş “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele” konularında eğitim düzenlenmiştir. Altı Eylül 2019 tarihinde Jandarma İl Komutanlığı’nda düzenlenen eğitim jandarma personeli ve erlerin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

YEREL 10.09.2019, 11:18 10.09.2019, 11:25
498
Dünya İntiharı Önleme Bilgilendirme Semineri Gerçekleşti
banner762

Dünyada ve ülkemizde artan intihar oranlarına dikkat çekilen eğitimde intiharı önleme hususunun önemi ve intiharı önleme girişiminde izlenmesi gereken yollar aktarılmıştır. Yanı sıra bireylerin neden intihar ettiği konusuna odaklanılmıştır.

15-35 yaş arası gençlerde ilk üç ölüm nedeninden birinin intihar olması ve her intihar olayının en az altı kişi üzerinde ciddi etkiye sahip olması konularına dikkati çeken Kutlu özellikle genç intiharlarında intihar amacının ölmek olmadığını, dayanılamayacak acıyı sonlandırma isteğinin baskın geldiğini ifade etmiştir. Yanı sıra intihar eden bireylerin zihinsel durumunun karışık olduğunu, düşünmeden hareket ettiklerini ve çözüm odaklı düşünmeyen katı bir zihin yapısına sahip olduklarını vurgulamıştır. Bu süreçte atılacak intiharı önleme adımları; sosyal desteği artırmak, kriz durumlarını ortadan kaldırarak zaman kazanmak ve çözüm odaklı düşünmeyi sağlamaktır. Bu süreçte kaçınılacak davranışlar ise suçlayıcı olmak, çok fazla soru sormak ve bireyin kendisini intihara götürdüğünü belirttiği sorunları küçümsemektir.

İntiharın psikolojik, sosyolojik, nörobiyolojik boyutunun açıklandığı eğitimde intihar ile psikiyatrik, fiziksel hastalıklar arasındaki ilişki incelenmiştir. Bulgulara göre, depresyon tamamlanmış intiharların en yaygın nedeni olmakla birlikte alkolizm ve şizofreni tanısına sahip olma risk faktörüdür. Risk faktörü olan fiziksel hastalıkların başlıcaları epilepsi, kanser ve kronik hastalıklardır. Risk faktörlerinin kontrol altına alınması ve bireye sosyal desteğin sunulması durumunda intihar önlenebilmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
14°
açık
Namaz Vakti 29 Ekim 2020
İmsak 05:41
Güneş 07:02
Öğle 12:36
İkindi 15:33
Akşam 18:00
Yatsı 19:16

Gelişmelerden Haberdar Olun

@