banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

Emniyet, Dolandırıcılara Karşı Uyardı

Karaman İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, iletişim yoluyla yapılan dolandırıcılık faaliyetlerine karşı broşür dağıtarak bilgilendirme çalışması yaptı.

YEREL 12.02.2022, 10:50 12.02.2022, 10:51
674
Emniyet, Dolandırıcılara Karşı Uyardı
banner762

Özellikle pandemi döneminde bir hayli artmaya başlayan iletişim yoluyla dolandırıcılık faaliyetlerinden birçok vatandaş mağdur kaldı. Telefon, sosyal medya, sahte SMS ve maillerle çok sayıda vatandaşı dolandıran ve mağdur durumda bırakan şahıslara ‘Dur’ demek adına İçişleri Bakanlığı çalışma programı hazırladı. Hazırlanan program doğrultusunda bilgilendirme çalışması yapan Karaman İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, resmi ve özel kurumlar, esnaflar ile vatandaşlara broşür dağıtarak uyarılarda bulundular.

İletişim yoluyla yapılan dolandırıcılık faaliyetlerinin çeşitlerini tek tek vatandaşlara anlatan ekipler, sosyal medya, mail ve SMS üzerinden gelen sahte mesajlara, telefon yoluyla iletişime geçen şahıslarla itibar etmemeleri yönünde bilgilendiler.

“ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Yapılan çalışmalar hakkında Karaman İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada:

“İçişleri Bakanlığımızın, iletişim yolu ile dolandırıcılığın önlenmesine yönelik hazırlamış olduğu çalışma planına uygun olarak Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlilerimiz tarafından, resmi ve özel kurumlar ile esnaflarımız vatandaşlarımızı bilgilendirmeye yönelik çalışmalarımız devam ediyor.

Ayrıca zorlu kış koşullarından olumsuz etkilenebileceği değerlendirilen vatandaşlarımız da yine görevlilerimiz tarafından ziyaret edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

DOLANDIRICILAR BUNU NASIL YAPIYOR?

Dolandırıcılık suçu en genel anlamıyla, bir kişiyi çeşitli hilelerle aldatarak, kendisine ya da başkasına menfaat sağlamak amacıyla yapılan kasıtlı eylemlerdir. Dolandırıcılık suçu, türlerine göre farklılık göstermektedir. Ülkemiz genelinde en yaygın olarak karşılaşılan dolandırıcılık yöntemi “Kontör/Para Dolandırıcılığı” şeklinde gerçekleştirilen ve telefon yoluyla yapılan dolandırıcılıktır.

Telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında; şüpheliler, gelişen teknolojik imkânları kullanarak, mağdurları telefon ile arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtmaktadırlar. Bu kişiler bir takım gerçek dışı vaatler ile kurgu olaylar inşa edip, vatandaşların iyi niyetleri ve yardımseverlik duygularını istismar ederek dolandırmaktadırlar.

Kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara;

Terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı,

Terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı,

Bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği,

Hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı,

Şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı,

İkamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği,

Banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği,

Operasyon bitimi parayı iade edecekleri,

Gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşları dolandırmaktadırlar.

Bunların yanı sıra dolandırıcı şahıslar kullandıkları çeşitli bilgisayar programları sayesinde vatandaşların telefon ekranında 155 Polis imdat tarafından aranıyor gibi gözükecek şekilde arama yaparak güvenlerini kazanmaktadırlar. Hatta polis ekiplerini, sahte ihbarlarla aradıkları vatandaşın ikamet bölgesine yönlendirip senaryolarının inandırıcılığını sağlamaktadırlar. Daha sonraki aşamalarda ise verdikleri hesap numaralarına paranızı havale etmenizi ya da para ve altınlarınızı çöp kutuları, park veya sokaklara bırakmanızı istemektedirler.

Bu yöntemler dışında, vatandaşlarımızın telefon numaralarına “hediye kazandınız” ya da “çekiliş kazandınız” gibi SMS’ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmektedirler. Ayrıca dolandırıcılar telefonla sizi arayarak sağlık veya hayat sigortanızın yenilenmesi için para yatırmanızı isteyerek de dolandırabilmektedirler.

Telefon yoluyla dolandırıcılık suçunun mağduru olmamak için;

Polis, Jandarma, Cumhuriyet Savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaşlardan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını katiyen talep etmez. Sizi telefonla arayarak kendisini Polis, Savcı, Asker olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın.

Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde 155 POLİS İMDAT hattını arayın ya da en yakın Emniyet Birimine müracaat edin.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 21 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@