banner464

Feyzullah Tunç, EFIAP Ünvanına Layık Görüldü

Karamanlı fotoğraf sanatçısı Feyzullah Tunç, FIAP’ın 2016 yılında EFIAP ünvanı alan fotoğraf sanatçıları listesinde yer aldı.

Feyzullah Tunç, EFIAP Ünvanına Layık Görüldü

Karamanlı fotoğraf sanatçısı Feyzullah Tunç, FIAP’ın 2016 yılında EFIAP ünvanı alan fotoğraf sanatçıları listesinde yer aldı.

27 Aralık 2016 Salı 16:35
2318 Okunma
Feyzullah Tunç, EFIAP Ünvanına Layık Görüldü

Karamanlı fotoğraf sanatçısı Feyzullah Tunç, FIAP’ın 2016 yılında EFIAP ünvanı alan fotoğraf sanatçıları listesinde yer aldı. Fotoğraf çekmeye 2012 yılında amatörce başlayan Feyzullah Tunç, geçen zaman zarfında Karaman’da pek çok ilklerin öncüsü oldu.

Kısa adı FIAP olan Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonunca uluslararası fotoğraf yarışmalarına katılım ve alınan derece durumuna göre verilen “Excellence (Mükemmellik) FIAP” (EFIAP) ünvanı; mükemmel bir tekniğinin olmasının yanı sıra pek çok eseri ile FIAP patronajlı birçok uluslararası yarışmaya kabul edilmiş olan fotoğraf sanatçılarına verilir.  EFIAP ünvanına sahip olabilmek için sanatçı, AFIAP ünvanına sahip olmalıdır. Bu ünvana başvuru, AFIAP ünvanı alındıktan bir yıl sonra yapılabilir. En az 15 farklı ülkede FIAP patronajlı en az 30 uluslararası yarışmada sergileme/ödül almış olmalıdır. FIAP patronajlı uluslararası yarışmalarda en az 50 farklı eseri ile en az 150 kez sergileme/ödül almış olması gerekmektedir. Şartların hepsini yerine getiren Tunç, Türkiye’nin sayılı fotoğraf sanatçıları arasında yer aldı.

Karaman Fotoğraf Sanatı Derneği kurucuları arasında yer alan Tunç, daha sonraki süreçte ayrılarak, çalışmalarını arkadaşlarıyla beraber oluşturdukları Larende Fotoğraf Topluluğu çatısı altında sürdürmektedir. Halen yeni bir fotoğraf derneği çalışmaları olduğunu belirten sanatçı 2013 yılında Karaman’da “Hayat Sineması” ve 2015 yılında da Larende Fotoğraf Topluluğu üyeleri ile birlikte “Memlekete Sevda” isimli iki karma sergide yer aldı. Çeşitli proje çalışmalarında da bulunan sanatçı “Karaman Tanıtım Platformu” (www.kartap.org), ve Karaman Belediyesi’nin kültür hizmeti İmaret Dergisinde fotoğrafları yayınlanmakta. Ayrıca fotoğrafla ilgili olarak pek çok yerel ve ulusal dergi, gazete ve platformda fotoğrafları ile röportajları yayınlandı, pek çok fotoğraf söyleşisine katıldı. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümü mezunu olan Tunç, Sille Sanat Sarayı üyesi olup, UPI (Uluslararası Fotoğrafçılar Birliği)’ nin Crown 2 sertifikasına da sahip. Sureti Alem Fotoğraf ve Sinema Derneği üyeliğinin yanı sıra, Anadolu Selçuklu Fotoğraf derneği (ASFOD) onursal üyesidir.

Bir Karaman sevdalısı olduğunu belirten Feyzullah Tunç, çalışmalarının aynı disiplinle devam edeceğini, bu ünvanın da motivasyonuna katkı sağlayacağını kaydetti.

Son Güncelleme: 27.12.2016 16:39
Yorumlar