banner877

banner919

banner990

banner957

Son Dakika
banner722

Gündem: “Öğretmenlerin Ezber Gücünü Değil Alım Gücünü Artırın”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Karaman Şubesi tarafından basın açıklaması yapıldı.

YEREL 12.09.2022, 18:09 12.09.2022, 18:12
867
Gündem: “Öğretmenlerin Ezber Gücünü Değil Alım Gücünü Artırın”
banner762

Cumhuriyet Parkında düzenlenen basın açıklamasına sendika üyelerinin yanı sıra CHP Karaman İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı, CHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Baştuğ, CHP Karaman Merkez İlçe Başkanı Ahmet Recai Evcen ve BES İl Başkanı Ahmet Baştuğ katıldı.

Eğitim-Sen Karaman Şube Başkanı Lütfi Gündem burada yapmış olduğu basın açıklamasında: “8 Eylül 2022 Perşembe günü saat: 15.00’da Eğitim Sen Genel Merkez yöneticileri, illerden gelen şube başkanları ve Ankara Eğitim Sen Şubelerinin katılımıyla MEB önünde yapılmak istenen basın açıklaması engellenmiştir. Bir sendikanın kurulu bulunduğu iş koluna dair görüş, öneri ve itirazını kamuoyu ile paylaşma hakkı kolluk marifetiyle engellenmiştir. Eğitim-Sen genel merkezi abluka altına alınmış, en demokratik bir hakkın kullanımına izin verilmemiştir.

Yıllardır bu ülkenin geleceği için çalışan, ter döken, her türlü olumsuzluğa rağmen öğrencilerine; bilgiyi, sevgiyi, paylaşmayı aşılamaya çalışan eğitim emekçileriyiz. Biz öğretmenlere dayatılan koşullara, reva görülen maaşlara, hakaretlere ve aşağılamalara karşı susmayacağız. Siyasi iktidar ve Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimin asli bileşenlerinin görüşünü almadan, masa başında hazırlanmış meslek kanunu ile eğitim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarını tek taraflı olarak düzenlemiştir. Bu kanun, muhatabı olan öğretmenlerin iradesi dışında, onların hakları ve taleplerini dikkate almadan hazırlanmış, eğitim emekçilerinin bütün eleştirilerine rağmen, yandaş sendikanın desteği ile iktidar tarafından yasalaştırılmıştır.

Ekonomik krizin derinleştiği bu dönemde eğitim emekçilerinin ekonomik ve özlük hak kazanımlarının kariyer basamaklarına ve sınavlara endekslenmesi asla kabul edilemez. Tüm eğitim ve bilim emekçileri için, hiçbir ayrım yapılmadan yoksulluk sınırının üzerinde insanca yaşanabilir bir ücret düzenlemesi ve özlük haklarının iyileştirilmesi çalışması ivedi biçimde hayata geçirilmelidir.

Kapsamlı ve bütüncül bir Öğretmenlik Meslek Kanunu, tüm eğitim emekçilerinin ekonomik taleplerini ve başta iş güvencesi olmak üzere öğretmenlerin temel haklarını, sosyal, demokratik ve özlük haklarını güvenceye almak zorundadır.

Mevcut meslek kanununun öğretmenlerin ihtiyaçlarını karşılamadığı açıkça ortadadır. Bundan dolayı yeni bir meslek kanunu düzenlenmek zorundadır. Öğretmenler lehine bir içerik taşıması gereken meslek kanunu, ILO ve UNESCO tarafından 5 Ekim 1966'da kabul edilen "Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı"na uygun şekilde düzenlenmelidir. Eğitim Sen olarak, eleştiri ve önerilerimiz doğrultusunda hazırlanacak gerçek bir meslek kanununu talep etmeye devam edeceğiz.

Birliğimizi, dayanışmamızı ve iş barışımızı bozacak Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun geri çekilmesi, Kariyer Basamakları Sınavı'nın iptal edilmesi için mücadeleye devam edeceğiz. Bu ülkede öğretmenlerin kariyer sorunu yoktur. Öğretmenlerin düşük maaş, yetersiz ek ders, konut ulaşım öğlen yemeği, psikolojik ve fiziksel şiddet, liyakat mesleğin gittikçe itibar kaybetmesi ve her geçen gün kuşa dönen eğitim öğretim tazminatı gibi sorunları vardır. Öğretmenlerin ezber gücünü değil alım gücünü artırın.

Biz Eğitim ve Bilim Emekçileri sendikası Eğitim Sen olarak 8 Eylül Perşembe günü Ankara'da itibarımız için mücadele ederken; Talihsiz bir açıklama geldi. Gaziantep Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şehitkamil sınırları içerisinde devlet okullarında görev yapan tüm öğretmenlere, bin 500 lira nakdi destek vereceklerini müjdeledi. Belediyenin bile yardım dağıtmak isteyeceği kadar ele ayağa düşürdüğünüz öğretmene unvan verseniz ne olur vermeseniz ne olur?

Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneğinin, Ayrımsız Bütün Eğitim ve Bilim Emekçilerine Bir Maaş Tutarında ve Yılda İki Kez Ödenmesi Sağlanmalıdır. 2022 yılında sadece 1325 TL olarak ödenecek olan Eğitime Hazırlık Ödeneği ihtiyacı karşılamaktan uzaktır. Ekonomik krizin geldiği düzey ve enflasyon oranları dikkate alındığında bu rakamın çok yetersiz olduğu açıktır. Gerekli düzenlemeler bir an önce yapılmalı ve eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin, ayrımsız bütün eğitim ve bilim emekçilerine bir maaş tutarında ve yılda iki kez ödenmesi sağlanmalıdır.

Eğitim-Sen, tüm eğitim emekçilerinin sesi olmaya devam edecektir. Ekonomik, özlük, mesleki, sosyal ve demokratik haklarımız için mücadelesini yükseltecektir. Yaşasın örgütlü mücadelemiz” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 02 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@