banner738
banner708

Hintliler Türk Yemeklerini Beğendi

Hindistan’ın Mumbai kentinde ilk kez düzenlenen Gıda ve Hotel Ekipmanları Fuarı’na katılan Duru Bulgur, dünyanın bu özel ve renkli ülkesinde Türkiye’nin milli ürünü bulguru tanıtarak, bulgurla yapılan Türk yemeklerini Hintlilere tattırdı.

Hintliler Türk Yemeklerini Beğendi
banner712

25 eyaleti, 7 bölgesi, 18 başlıca dili, 7 başlıca inanç şekli ile dünyada en çok çeşitliliğe sahip ülkelerden biri olan ve bu çeşitliliği yemek kültürüne de yansıyan Hindistan’da düzenlenen “Fhin - Food and Hotel India” Fuarı’na Türkiye’nin önde gelen bulgur üreticisi Duru Bulgur da katıldı.

Dünyanın birçok ülkesinden binlerce katılımcının buluştuğu fuarda Duru Bulgur, geniş ürün yelpazesini tanıttı. Türk yemekleri hazırlanarak ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Bezelyeli bulgur pilavı, kuş üzümlü içli bulgur pilavı, şehriyeli bulgur pilavı, bulgurlu meyve salatası, kısır ve kurrie baharatlı pilavın ikram edildiği stantta Duru Bulgur’un Başbaşı Bulgur, Pilavlık Bulgur, Köftelik Bulgur, Çiğköftelik Bulgur, Esmer Çiğköftelik Bulgur, Tel Şehriyeli Bulgur, Organik Pilavlık, Organik Köftelik Bulgur, 4 çeşit Duru Dual ve bakliyat ürünleri sergilendi.

Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru “Milli ürünümüz bulguru dünyaya tanıtmayı ve bir Türk markası olarak dünyada marka bilinirliğimizi artırmayı hedefliyoruz. Bu bakımdan “Fhin - Food and Hotel India” firmamız açısından verimli geçti. Hindistan’da bulunan distribütör firmalarla bağlantılar kuruldu. Bulgurla yapılan Türk yemeklerini tadan Hintliler, bulgurun damak zevklerine uygun olduğunu söyledi.” diye konuştu.

Doğal koşullarda, sadece su ve buğday kullanarak özel taş değirmenlerde üretim yapan Duru Bulgur, yeni ülke girişimlerine devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2018, 13:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner741

banner590

banner745