HZ. MEVLANA KARAMAN'DAN TEMSİLİ OLARAK KONYA'YA UĞURLANDI

Hz. Mevlana'nın Karaman'dan ayrılarak Konya'ya gitmesini temsilen bir tören düzenlendi.

banner491
HZ. MEVLANA KARAMAN'DAN TEMSİLİ OLARAK KONYA'YA UĞURLANDI
banner567
Karaman'da Medar'ı Mevlana Camisi yanında bulunan Aktekke Meydanı’nda düzenlenen temsili uğurlama törenine Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru ile daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Uğurlama töreni Uluslararası Mevlana Vakfı Sema Topluluğu tarafından sema gösterisi ile başladı. Temsili uğurlama töreni, Hz. Mevlana ve babası Muhammed Behaeddin-i Veled hazretlerini canlandıran Konya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sanatçılarının meydandaki vatandaşlardan helallik isteyerek Konya'ya hareket etmesiyle sona erdi.
Uğurlama töreninin ardından konuşan Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru ''Tekrar Karaman'da olmak bizler için çok büyük bir şeref. Karaman Belediyesi'ne çok teşekkür ediyorum. Bu töreni her sene devam ettiriyorlar. Çok şükür Rabbime bizlerde burada olabiliyoruz. Karaman halkına bir kere daha ailem adına teşekkür ediyorum. Hz. Mevlana'yı babasını ve bütün ailecek geçmişini burada misafir etmişler. Şimdi de bizleri misafir ediyorlar. Bu törenlerin devamını diliyorum'' dedi. 
Tören sonrası konuşan Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan ''Hz. Piri her yıl Konya'ya uğurluyoruz ama yüreğimizde gönlümüzde yaşamımızda her zaman bizimle beraber. Bize en güzel emanetini teslim etti. Sevgiyi hoş görüyü öğretti. Bu kadim şehir, bu kadim millet bu emanete her zaman sahip çıkacak. Çünkü buradan dünyaya sevgi hoş görü yayılıyor. Bu kent Hz. Mevlana'yı her zaman kucaklayacak. Bundan sonra bizlerden sonra da herkes canı gönülden kucaklayacak sevgiyle rahmetle anacak inşallah'' dedi.
Necati ERMİŞ

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2015, 22:51
banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner553

banner535

banner546