banner851

banner590

Son Dakika
banner722

İkinci GES Projesi MEVKA Tarafından Onaylandı

İl Özel İdaresi tarafından yapılan Karaman İli Merkez İlçesi Kocadüz Mevkii 0,5 MW Güneş Enerjisi Santrali Kurulması Projesi Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından onaylanarak destek almaya hak kazandı.

YEREL 04.02.2021, 10:51
98
İkinci GES Projesi MEVKA Tarafından Onaylandı
banner762

İlimiz Merkez İlçesi Kocadüz Mevkiine daha önce İl Özel İdaresi tarafından 2014 yılında yapılan 0,5 MW Güneş Enerjisi Santralinin ikincisi olacak olan ‘Karaman İli Merkez İlçesi Kocadüz Mevkii 0,5 MW Güneş Enerjisi Santrali Kurulması Projesi’ Mevlana Kalkınma Ajansı 2020 Kaynak Verimliliği Mali Destek Programından destek almaya hak kazanan projeler arasında birinci sırada asıl proje olarak onaylandı.

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Evren Çakır: “İl Özel İdaresi Proje Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan 0,5 MW’lık GES Projesi Kocadüz Mevkiine yapılan ikinci Güneş Enerjisi Santrali olacak. Güneş Enerjisinden en etkin şekilde faydalanabilmek için Güneş radyasyon değerlerinin ve güneşlenme sürelerinin bölgede fazla olması gerekiyor. Coğrafi konum, düşük eğim, doğu ve batıda yükselti olmayışı güneşlenme süresini artırıyor. Tarıma elverişli olmayan atıl arazi, coğrafi konum nedeniyle bir tozlanma olmayışı, az yağış alması ve nem miktarının az olması, ortalama sıcaklık değerlerinin de düşük olması ve deprem riskinin en az olduğu bölge olduğu için Türkiye'de bu özelliklerin hepsinin bir arada olduğu yer Karaman. Tüm bu avantajları göz önüne alarak bizler de İl Özel İdaresi olarak gıda ambarlarından biri olan Karaman’ımızın geleceğinin Güneş Enerjisinde yattığını biliyor ve bu doğrultuda projelerimizi şekillendiriyoruz. MEVKA gibi işbirliği içinde bulunduğumuz önemli kurumlarımızın desteğiyle ilerleyen dönemde yeni projeler ile yatırımlarımızı arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 12 Nisan 2021
İmsak 04:46
Güneş 06:10
Öğle 12:53
İkindi 16:32
Akşam 19:26
Yatsı 20:45

Gelişmelerden Haberdar Olun

@