banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

İsmail Atakan Ünver'in 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mesajı

CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yayımladı.

YEREL 07.03.2022, 14:06
49
İsmail Atakan Ünver'in 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mesajı
banner762

Ünver’in mesajı şu şekilde:

 “8 Mart 1857 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde bir grev esnasında çıkan yangında yaşamını yitiren 128 kadın işçinin anısına başlatılan ve bir süre sonra tüm dünyada kabul edilerek kadınların emek, eşitlik ve özgürlük mücadelelerine sembol olan “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlu olsun.

8 Mart; artan ev içi görünmeyen emek yükü, işsizlik ve güvencesizlik çemberindeki kadınların erkek şiddeti ve ölümlere, ucuz, uzun ve güvencesiz çalışmaya, baskıya, tacize, işten atmalara karşı verilen haklı mücadelenin sembolü olan önemli bir gündür.

8 Mart; kadın hak ve özgürlüklerinin hem hukuk düzeni hem de toplum nazarında geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için yapılan çalışmalar ile dünya tarihinin en önemli emek ve hak arayışı mücadelesinin temsil edildiği gündür.

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin!” demiş ve bu sözleriyle kadınları özgür, uygar ve gelişmiş bir milletin en temel parçası olarak işaret etmiştir.

Ülke nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlar bugün ne yazık ki ne iş dünyasında ne de siyaset dünyasında, hem ülke hem de kendi gelecekleri üzerinde yeterince söz sahibi olamamaktadırlar. Bunun yanında, hiçbir umutsuzluğa kapılmadan, özellikle son yıllarda, kadın-erkek eşitliği ve kadın hak ve özgürlükleri konusunda toplumun geneline yayılan ve gelişerek devam eden hak arama mücadelesinin kararlılıkla devam ettiğini görmek bizleri ziyadesiyle mutlu etmekte ve umutlandırmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Türk kadınının seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere pek çok hakkı kazanmasına öncülük eden, bu konuda dünyanın pek çok gelişmiş ülkesine ilham kaynağı olan Atatürk’ün izinde; eşitlik ve özgürlük yolunda tüm kadınların haklı mücadelesine destek vermeye, onların yanında olmaya devam edeceğiz.

Bu vesileyle,

Dünya üzerinde hiçbir kadının, başta erkek şiddeti olmak üzere şiddete, tacize ve ötekileştirmeye maruz kalmaması dileğiyle, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyor, eşit, adaletli ve barış içinde yaşayacağımız bir dünya diliyorum.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@