banner851

banner590

Son Dakika
banner722

İsmail Atakan Ünver; “Yunus Emre ve Türkçe Hepimizin Hassasiyetidir; Bu Konuda Ayrımcılık Olmaz, Olmamalı!”

Cumhuriyet Halk Partisi Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, basın açıklamasında bulundu.

YEREL 08.02.2021, 11:49
104
İsmail Atakan Ünver; “Yunus Emre ve Türkçe Hepimizin Hassasiyetidir; Bu Konuda Ayrımcılık Olmaz, Olmamalı!”
banner762

Ünver, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ölümünün 700’üncü yılı olması sebebiyle 2021 yılı, UNESCO tarafından "Yunus Emre'yi Anma Yılı" olarak ilan edilmiştir. Ayrıca 30 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan genelgeyle ülkemizde bu yılın "Yunus Emre ve Türkçe Yılı" olarak kutlanması ve bu sebeple "Dünya Dili Türkçe" adıyla bir kampanya düzenlenmesine karar verilmiştir. Karaman'da da 5 Şubat tarihinde, Sayın Karaman Valisinin başkanlığında, Valilik toplantı salonunda bu çerçevede yapılması planlanan etkinliklerin görüşüldüğü bir toplantı gerçekleştirilmiş olup; bu toplantıya bazı kurum temsilcilerinin yanı sıra siyasi kimlik taşıyan AK Parti'den seçilmiş Karaman Milletvekili iki mevkidaşım ile MHP'li Karaman Belediye Başkanı da katılmıştır.

Karaman’ımız ve her kesimden tüm Karamanlılar için önem taşıyan böylesi bir toplantıya ilin seçilmiş temsilcisi ve milletvekili olarak şahsımın çağrılmamış olması, yapılması planlanan çalışmaların, yine dar bir kadroyla sınırlı ve aynı düşünen zihinlerin tahayyülü çerçevesinde kalacağı izlenimi doğurmuştur. Devleti temsil makamında olanların, her şart ve koşulda milli iradeye ayrımsız şekilde saygı göstermek zaruretinde oldukları muhakkaktır ve unutulmamalıdır.

Türkçe ve Yunus Emre denildiğinde ilk akla gelen şehrin Karaman olduğu ve olması gerektiği noktasından hareketle, kampanyanın merkezinin de Karaman olmasının sağlanması Karaman’ımız açısından büyük bir önem taşımaktadır. Ne var ki siyasi ayrımcılık yaparak, bazı kesimleri dışlayarak, olaylara tek bir pencereden ve tek bir bakış açısıyla bakarak ve sadece kamu aklıyla hareket ederek bunun yapılabileceği kanaatinde değilim. Eğer, Karaman’ımızı topyekün harekete geçirip kamusal ve sivil ortak aklı kullanarak herkesin içselleştirebileceği bir tavrı belirleyebilirsek, bunu yapabiliriz. Ancak Karaman'ı yönetenlerin ve bu konuda su başında oturanların sergiledikleri tavır, bu anlayışta olmadıkları noktasında ciddi kuşku doğurmuştur. Bilinmeli ki ilk düğme yanlış iliklenirse sonraki düğmeler de yanlış iliklenir. Bu meyanda 5 Şubat'taki toplantıyla ilk düğme yanlış iliklenmiştir...

Daha yolun başındayken, İlimiz Valisi Sayın Işık'ı, tüm Karaman'ı ilgilendiren ve her Karamanlının özel hassasiyet gösterdiği böylesi bir konuda, herkesin ve her kesimin çalışmalara dahil olup katkı vermesine imkan sağlayacak şekilde tutum almaya davet ediyorum. Yunus Emre ve Türkçe hepimizin hassasiyetidir; bu konuda ayrımcılık olmaz, olmamalı!..

Anlaşılan adına sahip çıkılmaya çalışılan Yunus Emre'nin ne dediğini dinleyen de anlayan da olmamış. O zaman farklı şiirlerinden alıntıladığım bir kaç dizeyle bir kez de ben anlatayım:

Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım,

Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz!

* * *

Yetmiş iki millete bir göz ile bakmayan,

Halka müderris olsa, hakikatte âsîdir.

* * *

Adımız miskindir bizim,

Düşmanımız kindir bizim,

Biz kimseye kin tutmayız

Kamu âlem birdir bize...

Gelişmelerin ve yapılacakların sonuna kadar takipçisi olacağımı kamuoyumuza ve değerli hemşerilerime saygıyla bildiririm...”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
-3°
hafif kar yağışlı
Namaz Vakti 11 Nisan 2021
İmsak 04:48
Güneş 06:12
Öğle 12:53
İkindi 16:32
Akşam 19:25
Yatsı 20:43

Gelişmelerden Haberdar Olun

@