banner464

Kadir Emer; Kombi Bakımı Mutlaka Yaptırılmalıdır

Kombilerin kış bakımlarının yaptırılması noktasında uyarılarda bulunan kombi uzmanları, doğalgaz kullanan vatandaşların mutlaka kombi bakımlarını yaptırması gerektiğini belirttiler.

Kadir Emer; Kombi Bakımı Mutlaka Yaptırılmalıdır

Kombilerin kış bakımlarının yaptırılması noktasında uyarılarda bulunan kombi uzmanları, doğalgaz kullanan vatandaşların mutlaka kombi bakımlarını yaptırması gerektiğini belirttiler.

04 Kasım 2015 Çarşamba 11:18
315 Okunma
Kadir Emer; Kombi Bakımı Mutlaka Yaptırılmalıdır
Günümüzde sobaların yerini alan ve artık her evde bulunan kombiler, bakımları düzenli olarak yapılmadığı zaman aşırı gaz tükettiği için adeta vatandaşların cebini yakıyor.
Kombilerin kış bakımlarının yaptırılmasının yakıt tüketimini azaltacağını söyleyen kombi uzmanı Kadir Emer, kombilerde bakım yapılmadığı takdirde sağlık açısından da tehlikeli olabileceğini belirtti.
Vatandaşların kombi cihazlarının yıllık bakımlarını mutlaka yetkili servis ve yetkili kişilere yaptırmaları gerektiğini belirten Emer, düzenli bakım yaptırmanın yakıtta tasarruf sağladığı gibi sistemin daha iyi çalışmasını da sağladığını vurguladı.
Arızadan kaynaklanacak olası kazaların ya da patlamaların önüne geçmek ve kombinin yüksek performansta çalışması için yılda en az bir defa kombi veya doğalgaz sobalarının bakımının yaptırılması gerektiğini belirten kombi uzmanı Kadir Emer, “Her yıl kış aylarında düzenli olarak kombi bakımının yapılması lazımdır. Özellikle yoğuşmalı kombilerde bakım her yıl şarttır. Ama yoğuşmasız kombilerde 2 yılda bir yapılabilir. Yoğuşmalı olanlarda ise her yıl bakım yapma şartı var.” dedi.
Vatandaşların kombi cihazlarının yıllık bakımlarını mutlaka yetkili servis ve yetkili kişilere yaptırmaları gerektiği konusunda uyaran Kadir Emer, “Bir de kış aylarına girerken vatandaşlar kombilerini 1 saat gibi bir süre çalıştırırlarsa 80 derecede çalıştırırlarsa peteklerin içinde kalan ve biriken bakteriler ölmüş olur. Aksi halde bir kış boyunca petek içinde kalır ve kombi ile peteklere zarar verir. Vatandaşlar anlaşmalı olduğu firmaların servislerine bakımları yaptırmalıdır.” ifadelerini kullandı.
Bakımı yapılan kombinin yakıt tasarrufu sağladığını belirten kombi uzmanı Kadir Emer, “Düzenli bakım yaptırmak hem yakıtta tasarruf sağlar hem de sistemin daha iyi çalışmasını sağlar. Bakımda filtrenin temizlenmesi gerekiyor, ayrıca yanma odasında peteklerin içerisinde zamanla kalan pislikler oluyor onun temizlenmesi lazım. Bir de ateşlemeyi sağlayan meme ucunun etrafının temizlenmesi gerekiyor.” diye uyardı.
Kombi bakımının can ve mal güvenliğinin yanı sıra enerji tasarrufu gibi pek çok avantajı da beraberinde getirdiğini belirten Emer, “Yılda bir kez kış aylarında yapılması önerilen rutin kontrollerin dışında, kombinin fanından ses gelmeye başlaması, sıcak suyun daha geç gelmesi ya da suyun ısınıp hemen soğuması durumunda da mutlaka yetkili bir servise başvurmak gerekiyor.” dedi.
Karaman'da doğalgaz kullanımının her yıl yaygınlaştığını belirten kombi uzmanı Kadir Emer, doğalgazın kömür kullanımına göre daha avantajlı olduğunu ifade ederek son olarak kombiye neden bakım yapılması gerektiğini maddeler halinde şu şekilde sıraladı:
- Can ve mal güvenliği
- Yakıt tasarrufu
- Kış aylarında soğukta kalmamak
- Bakımsız kombi bakımlıya göre daha çok arıza yapar ve bu arızalar daha fazla maliyetlidir
- Bakımlı kombi bakım yapılmayan kombiye oranla iki kat fazla ömürlüdür.
Kombi bakımı yaptırmak ve bu durumu her yıl rutin bir şekilde gerçekleştirmek büyük önem taşıyor. Kombi bakımı için yetkili bir servisle görüşmek en uygun işler arasında yer alıyor.

Kombi Bakımlarında Yapılması Gerekenler;

-Kombi bakımlarında ilk öncelikle sıcak su ve kalorifer yanma durumu kontrol ediliyor.
-Ardından kombinin su sızdırmazlık durumu kontrol ediliyor.
-Daha sonra kombinin içi açılıyor ve tozlanma durumu kontrol ediliyor. Tozlanma çok fazlaysa, kombinin tozları temizleniyor.
-Kombi yanma odasında bulunan brülörü temizleniyor.
-Ardından kombi içerisindeki elektrik bağlantı noktaları ve hatları kontrol ediliyor.
-Kombi baca fanı kontrol ediliyor ve temizleniyor.
-Daha sonra genişleme tankı kontrol ediliyor, bar basıncı ayarlanıyor.
-Kombi kalorifer dönüş hattında bulunan filtre temizleniyor.

Kombi Kaç Derecede Yakılmalıdır? Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalıdır?

Yoğuşmalı kombilerde ise bu kontrole ek olarak, yoğuşma su haznesi temizleniyor. Ayrıca kobi kalorifer gidiş hattındaki çamur ayrıştırıcı temizleniyor.
Bacalı kombilerde ise bacanın limit sensörü kontrol ediliyor. Bacanın çekiş durumu kontrol ediliyor.

Necati ERMİŞ

Son Güncelleme: 04.11.2015 14:01
Yorumlar