banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

Kağnıcı; “Mehmet Akif Ersoy’u Saygıyla, Rahmetle ve Minnetle Anıyorum”

CHP Karaman İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

YEREL 11.03.2020, 14:11
191
Kağnıcı; “Mehmet Akif Ersoy’u Saygıyla, Rahmetle ve Minnetle Anıyorum”
banner762

Başkan Kağnıcı mesajında; “Türk ulusunun bağımsızlığı ve egemenliğini temsil eden en önemli değerlerin başında gelen İstiklal Marşı, Türk milletinin duygularını yansıtan sonsuza kadar Türkiye Cumhuriyeti ile yaşayacak Dünya’nın en anlamlı marşıdır. 12 Mart 1921 tarihinde kabul edilen İstiklal Marşı, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmıştır.

1921 yılında açılan bir güfte yarışmasına 724 şiir katıldı. Hiçbir İstiklal Marşı olabilecek bir eser bulunamadı, yarışmanın para ödüllü olması sebebiyle yarışmaya katılmak istemeyen Mehmet Akif Ersoy aldığı davet üzerine fikrini değiştirerek Türk ordusuna hitap ettiği şiiri kaleme aldı. Kurtuluş savaşını anlatan ve Türkiye’nin geleceğine ışık tutan İstiklal Marşı TBMM tarafından kabul edildi.

Korkma diye başlayan bu anlamlı marşın 10 kıtasını da dikkatle ezberleyip, her bir kelimenin anlamını içimizde sindirerek, günlük hayatımıza yansıtmalıyız. Milletimiz kendisine armağan edilen cennet vatanı ve İstiklal Marşı’nı daima kalbinde hissedecek, her zaman her yerde her koşulda bu marşı coşkuyla söyleyecektir. Bağımsızlığından, vatanın bölünmez bütünlüğünden ve bayrak sevgisinden asla vazgeçmeyecektir. Bu duygu ve düşünceler ile başta Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve marşı Türk milletine armağan eden, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyen Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 04 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@