banner877

Son Dakika
banner722

Karaman Anadolu Mektebi Öğrencilerinden Mustafa Kutlu Paneli

Karaman Anadolu Mektebi tarafından "Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi Mustafa Kutlu" paneli düzenlendi.

YEREL 25.01.2021, 14:17 25.01.2021, 14:25
130
Karaman Anadolu Mektebi Öğrencilerinden Mustafa Kutlu Paneli
banner762

Türkiye geneli davetlilerin katılımıyla gerçekleşen çevrimiçi yapılan panelde Anadolu Mektebi'nin Karaman’daki çalışmaları hakkında kısa bir bilgilendirmede bulunan İl Koordinatörü Gülsen Metin'in ardından İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan selamlama konuşması yaptı.

Konuşmasında 2016 yılında beş öğrenci ile başlayan okuma faaliyetinin bugün Karaman'da geldiği noktaya değinen İl Müdürü Mehmet Çalışkan, Anadolu Mektebi öğrencilerine müjde vererek Anadolu Mektebi yazarlarına ait kitapların yer alacağı bir mekânın kendilerine tahsis edildiğini dile getirdi.  

Mekânda öğrencilerin salgın sonrası bir araya gelerek daha aktif çalışmalar yapabileceğini belirten Çalışkan, “İçinde bulunduğumuz süreç hepimizi olumsuz etkilemiş olsa da ilerleyen zamanlarda bunu telafi etmek ve yapılanların üzerine yenilerini koyabilmek adına bir çaba içerisindeyiz. Anadolu Mektebi istifadesine sunduğumuz bu fiziki mekân da bu anlamda yaptığımız çalışmalardan biri. Bu çabamızın Anadolu Mektebi'ne daha nitelikli öğrenciler kazandırmasını temenni ediyor, panelde sunum yapacak öğrencilere başarılar diliyorum." dedi.

Ardından 15 Temmuz Şehit Muhammet Yalçın Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Fatma Zehra Aytekin yönetiminde "Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi Mustafa Kutlu" paneli gerçekleştirildi. Mustafa Kutlu ve eserlerine ilişkin Zühal Özden "Mustafa Kutlu'da Öz ve Özde Kalmak", Ali Kemal Çelikli "Dünyada İnsan Olmak", Esra Yenievli "Neden Uzun Hikaye", Rüya Tokgöz ise "Dünya Kurulduğundan Beri Aynı mıydı? Yoksa Aynı Olduğuna mı İnandık?" konularında panelist olarak sunumlarını yaptılar.

Sunumlar sonrasında değerlendirme konuşmalarının ilki, Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Üyesi Atilla Yaramış tarafından yapıldı. Atilla Yaramış konuşmasında "Bugün burada 2016 yılında okumalara dâhil olan Karaman'ın heyecanına ortak olduk. Karaman'da her defasında, pırıl pırıl, başarılı, okuyan, üreten, düşünen yani mektebin amaçlarını bilen ona uygun hedefler belirleyen öğrenciler gördük. Biz bir tohum saçtık ve bu tohumların meyvelerini ileriki yıllarda göreceğimize inanarak çalışıyoruz. İl Millî Eğitim Müdürümüzün bahsettiği müstakil bir alan oluşturma fikri diğer illere de örnek olacak ve ilinizde de müstakil çalışmalara fırsat verecektir. Bu özel alan, gelişime çok büyük katkılar sunacaktır." diyerek programa emek veren herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

İkinci değerlendirme konuşmasını ise Prof. Dr. İdris Nebi Uysal yaptı. Konuşmalardan çok istifade ettiğini belirten Uysal, değerlendirmesinde Mustafa Kutlu ve eserlerine dair açıklamalarda bulundu. "Sanatçılığı ve edebiyatçılığı yanında bir düşünce adamı olan Mustafa Kutlu'nun, tüm eserlerinde fikirlerinin, düşüncelerinin izlerini bulmak mümkün. Kısa yazar, ancak soruları ile düşündürür ve cevaplarını bulmamızı ister. Anadolu'yu anlatır ve birebir bize de yaşatır. Konu ve dil olarak sade ancak derinlikli ve zengin bir anlatımla yazan bugün öğrencilerimizin dilinden dinledik. Anladıklarını çok iyi ifade ettiler." diyerek programa emeği geçenlere teşekkür etti.

Daha sonra konuşan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdurrahman Kurt, Anadolu Mektebi yazar okumaları programına katılan öğrencileri başarılı ve özverili çalışmaları sebebiyle tebrik ederek programda emeği geçenlere teşekkür etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
12°
açık
Namaz Vakti 19 Ekim 2021
İmsak 05:23
Güneş 06:42
Öğle 12:39
İkindi 15:53
Akşam 18:27
Yatsı 19:41

Gelişmelerden Haberdar Olun

@