banner877

banner919

banner990

banner957

banner722

Karaman'da "Ahilik Haftası" Kutlandı

Karaman'da, "35. Ahilik Haftası" kapsamında tören düzenlendi.

YEREL 13.09.2022, 17:05 13.09.2022, 17:07
630
Karaman'da "Ahilik Haftası" Kutlandı
banner762

Cumhuriyet Parkında düzenlenen törende, Karaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Selahattin Pekoğlu ve Ticaret İl Müdürü Adem Özcan, Atatürk Anıtına çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Karaman Valisi Tuncay Akkoyun'a "Ahi Dostu" kaftanı, ilin ahisi olarak seçilen Halil Uyar ile diğer meslek gruplarının temsilcilerine "Ahilik" kaftanları giydirildi.

Burada bir konuşma yapan Karaman Valisi Tuncay Akkoyun; “Bugün burada Âhilik Haftası Kutlamaları’nda siz kıymetli esnaf ve sanatkârlarımızla bir arada bulunmaktan büyük bir memnuniyet duymaktayım. Köklü bir geleneğe sahip olan esnaf ve sanatkârlarımız, tarih boyunca işi ile ahlakı birleştirmiş, dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş erdemli bir duruş sergilemiştir.  Gücünü, ilkelerini taviz vermeden uygulamasından alan Ahilik Teşkilatı, eşref-i mahlûkat olan insanı merkezine alarak, halka hizmeti hakka hizmet olarak görmüştür.  Âhiler, “Eline, Diline, beline sahip ol! Kalbini Kapını Alnını açık tut! Eş, İş ve Aşına özen göster!” düsturuyla sosyal hayata da şekil vermiştir, önderlik etmiştir. Ahilik öğretilerinin, geçmişte olduğu gibi günümüz iktisat dünyasının da sıkıntılarına derman olmaya ve ihtiyaçlarını gidermeye muktedir olduğu da hepimizin malumudur. Tarihi, fetihler ve zaferlerle dolu kutlu ecdadımız, asıl zaferlerini gönülleri fethederek kazanmış, cenk meydanlarında şehitlerimizin ve gazilerimizin fedakârlıklarıyla kazanılan zaferler, sulh zamanında âhilerin gayretleriyle kalıcı hale getirilmiştir. Nitekim coğrafyamızın âhiler sayesinde sosyal ve iktisadî bakımdan düzenli ve mamur bir yer haline geldiği rahatlıkla ifade edilebilir. Bugün bizlere düşen görev, mâziden âtiye geçerli olan ahilik değerlerimizi sürekli zihnimizde tutmak, hayatımıza uygulamaktır. Şehrimizin, bölgemizin ve ülkemizin gelişmesi, kalkınması, esnaf ve sanatkârlarımızın çalışkanlığına ve gayretine bağlıdır. Bu hususta alın teri ile çalışan esnaf ve sanatkârlarımızı geleceğimizin teminatı olarak addediyoruz. Bu düşüncelerle, Ahilerin pirî Ahi Evran’ı rahmetle yâd ediyor, 35. Ahilik Haftası Kutlama Etkinlikleri’nin şehrimize hayırlar getirmesini diliyorum.  İşini, emeğini; ahlak ve erdemlerle süsleyen siz kıymetli esnaf ve sanatkâr kardeşlerimize, hemşehrilerimize hayırlı işler, bereketli kazançlar diliyorum” dedi.

Daha sonra parktan Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanına kadar Ahi yürüyüşü düzenlendi.

Buradaki törende İlin Ahisi Uyar'a ve diğer meslek gruplarındaki temsilcilere plaket ve ödülleri takdim edildi.

Törenlere Vali Akkoyun'un yanı sıra Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, siyasi parti il başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 04 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@