banner877

banner919

banner990

banner957

Son Dakika
banner722

Karaman'da Tercih Dönemlerinde Öğrencilere Danışmanlık Hizmeti

Temel eğitimden ortaöğretime ve ortaöğretimden yükseköğretime geçecek öğrenciler için Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tercih danışmanlığı hizmetleri verilecek.

YEREL 12.07.2017, 11:41 12.07.2017, 11:48
954
Karaman'da Tercih Dönemlerinde Öğrencilere Danışmanlık Hizmeti
banner762

Temel eğitimden ortaöğretime ve ortaöğretimden yükseköğretime geçecek öğrencilere tercih danışmanlığı sürecinde ilgi, yetenek ve kişilik özellikleri doğrultusunda bir üst öğrenim kurumuna geçişlerinde rehberlik yapılması amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışma bölgesinde yer alan merkez ve ilçelerinde Temel Eğitimden Ortaöğretime  Geçiş Sistemi (TEOG) için 22, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) için ise 24 Tercih Danışmanlığı Komisyonu kuruldu. Kurulan Tercih Danışmanlığı Komisyonlarında TEOG için 86, ÖSYS için ise 66 yönetici ve 80 rehberlik öğretmeni görevlendirildi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu temel eğitimden ortaöğretime ve ortaöğretimden yükseköğretime geçecek öğrenciler için tercih danışmanlığı komisyonlarının kurulduğunu ifade etti. İl Müdürü Kuntoğlu, “Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi kapsamında liselere yerleştirme başvurusu yapacak öğrenciler için kurulan Tercih Danışmanlığı Komisyonları, 14-24 Temmuz´da hizmet verecek. Ayrıca ÖSYS için kurulan komisyon 18-26 Temmuz’da üniversite tercihi yapacak adaylar için çalışma yürütecek” diye konuştu. 

İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, “2016-2017 eğitim-öğretim yılı temel eğitimden ortaöğretime geçiş sürecinde yer alan öğrencilerimiz; Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri arasından kendilerine uygun okulları seçip tercih listelerini Tercih Danışmanlığı Komisyonu eşliğinde oluşturacaklar” dedi.  

Komisyonlarda görev alacak öğretmenlerin, öğrenci ve velilere, tercihlerde öğrencinin ilgi ve yeteneğini dikkate alınacağını ifade eden İl Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, komisyonda görevli öğretmenlerin öğrenci ve velilere okul kontenjanları, yüzdelik dilimler, başarı sıralaması, okulların ulaşım, barınma imkânları ve fiziki şartlarına ilişkin bilgiler aktaracağını söyledi.

İl Müdürü Mevlüt Kuntoğlu son olarak şu ifadelere yer verdi; “Öğrencilerimizin geleceğini şekillendirecek olan sınavların tercihlerinde yardımcı olacak ve Tercih Danışmanlığı Komisyonlarında görevli öğretmenlerimize ve yöneticilerimize başarılar diliyorum” dedi.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 08 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@