banner741

banner590

banner722

Karaman'da Tüketici, Haklarını Biliyor mu?

Karaman Tüketici Hakları Koruma Derneği Başkanı Ali Akar, Karaman Tüketici Hakem heyeti ve haklarına dair açıklamalarda bulundu.

banner824
YEREL 17.01.2020, 10:40 17.01.2020, 10:50
343
Karaman'da Tüketici, Haklarını Biliyor mu?
banner762

Başkan Akar'ın açıklamaları şu şekilde:

Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan uyuşmazlıkların parasal değerleri ne kadardır?

“6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 68’inci maddesinde, il ve ilçe tüketici hakem heyetlerine başvuru parasal sınırının, her yıl ilgili yıl için 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre ilan edilen yeniden değerleme oranıyla güncellenerek uygulanacağı düzenlenmiştir. 2020 yılı için yeniden değerleme oranı artırılarak aşağıdaki şekilde güncellenmiştir.

01.01.2020 tarihinden itibaren Tüketici başvurularında aşağıdaki tarifeye göre görevli yer belirlenecektir.

• 6.920 TL’ ye kadar olan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyeti görevlidir.
• Büyükşehir statüsünde olan illerde 6.920 TL ile 10.390 TL arasındaki uyuşmazlıklara İl Tüketici Hakem Heyeti görevlidir.
• Büyükşehir Statüsünde olmayan İllerin Merkezlerin de 10.390 TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklara İl Tüketici Hakem Heyeti görevlidir.
• Büyükşehir statüsünde olamayan illere bağlı ilçelerde 6.920 TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklara Kaymakamlıklar da bulunan İlçe Hakem Heyetleri görevlidir.
Karaman Tüketici Hakem heyeti başvuru parasal sınırı 0 ile 10.390 TL arasındadır.

YERLEŞİM YERİ YA DA SATICININ ADRESİ KRİTER

Başvuru, tüketicinin yerleşim yerinin bulunduğu yerde görevli olan tüketici hakem heyetine yapılabileceği gibi, mal veya hizmeti sunan satıcının adresindeki yer tüketici hakem heyetine de yapılabilecektir. Tüketici yukarıda açıklanan seçim hakkına sahiptir.

Bir örnek ile konuyu açıklamak gerekir ise Karaman - Ermenek’te oturan Tüketici Ankara Çankaya’dan aldığı bir hizmetin ayıplı olduğundan bahisle, ister Ermenek Kaymakamlığındaki Tüketici Hakem Heyeti’ne, isterse Çankaya Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunabilir.

Ancak başvurunun mükerrer yapılmaması ve aynı uyuşmazlık hakkında bir defa yapılması esastır. Okuyucunuz da aldığı malın bedeli ilçe tüketici hakem heyeti başvuru sınırının üzerinde olduğu için Karaman İl Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunmalıdır.”

Tüketici Mağdur Olmamak İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Tüketici bilmediği konularda mutlaka zaman kaybetmeden mutlaka Tüketici Haklarını Koruma Derneği’mizden ya da İl Tüketici Hakem Heyeti’nden bilgi almaları menfaatlerine olacaktır.

Öncelikle, yaptığı her alış verişin fişini veya faturasını mutlaka almak zorunda. Örneğin bir ayakkabı alırsın bu ayakkabıda sorun çıkabilir, aldığın ayakkabının ne kadar garantisi var bunu bilmen gerekir. Ürünün ‘Gizli Ayıbı’ durumuna göre değişen garanti süreleri var, iki seneye kadar ulaşan durumlar oluyor. Özellikle mesafeli satışlarda 14 günlük cayma süresini bilmeyen birçok Vatandaşımız var.

Güvenli olmayan sitelerden sosyal medyadan kesinlikle alış veriş yapılmamalıdır, çünkü karşıda muhatap bulunamıyor.

Televizyondan veya internetten ( güvenilir sitelerden) aldığı ürünün istediği ürün olmaması veya beğenmemesi, isteğini karşılamaması gibi durumlarda bu cayma süresini kullanabileceğini bilen kolay kolay mağdur olmaz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
-1°
açık
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 06:27
Güneş 07:51
Öğle 13:03
İkindi 15:42
Akşam 18:04
Yatsı 19:23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@