banner464

KARAMAN-KONYA HATTI YOLCU TRENLERİNE AÇILIYOR

Konya-Karaman arasını 40 dakikaya düşürecek hattın, 2016'nın ilk aylarında yolcu trenlerinin kullanımına açılması planlanıyor.

KARAMAN-KONYA HATTI YOLCU TRENLERİNE AÇILIYOR

Konya-Karaman arasını 40 dakikaya düşürecek hattın, 2016'nın ilk aylarında yolcu trenlerinin kullanımına açılması planlanıyor.

12 Ocak 2016 Salı 17:15
6807 Okunma
KARAMAN-KONYA HATTI YOLCU TRENLERİNE AÇILIYOR
Demiryollarında, Ulukışla-Mersin-Adana-Osmaniye - Gaziantep-Şanlıurfa-Mardin-Nusaybin güzergahına uzayacak koridorun ilk halkası olan Konya-Karaman arasında çalışmalar sürerken, hat 2016'nın ilk aylarında yolcu trenlerinin kullanımına açılacak.
200 KİLOMETRE HIZ
Hızlı trenler ise 2016 içerisinde elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından seferlere başlayacak. 2014 yılında temeli atılan Konya- Karaman hattında çalışmalar devam ediyor. Proje kapsamında altyapı ve ray döşeme işleri tamamlanırken, hattın 2016'nın ilk aylarında yolcu trenlerine açılması planlanıyor.
Hızlı trenlerin ise 2016 içinde, elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından seferlere başlaması öngörülüyor. Projenin gerçekleşmesiyle birlikte trenler 200 kilometre hıza uygun çift hatlı bir işletmeciliğe geçecek.
KONYA KARAMAN ARASI 40 DAKİKAYA İNİYOR
Ayrıca ikinci hatta yapılacak alt ve üst yapı işlerinin tamamlanmasıyla mevcut hat, hızlı tren standardına uyumlu hale getirilecek. Seferlerin başlamasıyla birlikte 1 saat 13 dakika olan Konya ve Karaman arasındaki yolculuk süresi 40 dakikaya düşürülecek. 75 dakikalık ekspres süresi Konya-Karaman arası demiryolu inşaat çalışmalarında yeterli zaman aralığının sağlanabilmesi ve çift hat hızlı tren çalışmaları nedeniyle belli tarihlerde seferlere kapatılıyor.
Bu zaman diliminde Konya-Karaman arasında çift hat hızlı tren yolu çalışmaları da sürüyor. Konya-Karaman Demiryolu Hattı Projesi'ni Gülermak-Kolin İnşaat Ortaklığı yürütüyor.
Konya ile Karaman arasında DMU setleriyle yapılan seferler yerini Ankara YHT seferleriyle bağlantılı işleyecek otobüs seferlerine bırakacak. Ekspress olarak düzenlenen seferlerde yolculuk süresi 75 dakika olacak. (Ensonhaber)

Son Güncelleme: 15.01.2016 10:56
Yorumlar