banner877

banner919

banner990

banner957

Son Dakika
banner722

Karaman POMEM'de Mezuniyet Töreni

Karaman Polis Meslek Eğitim Merkezi'nden (POMEM) mezun olan 260 polis adayı için tören düzenlendi.

YEREL 20.06.2021, 12:52
1214
Karaman POMEM'de Mezuniyet Töreni
banner762

Okulun spor salonunda düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından dönem birincisi Enbiya Öztürk, yaş kütüğüne dönem plaketini çaktı.

Dereceye giren ilk 3 öğrenciye İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı tarafından başarı belgesi, plaket ve hediye verildi.

Çataklı törende yaptığı konuşmada, mezun olan tüm polis memurlarını tebrik ederek bugün Malatya’da düzenlenen mezuniyet töreninde bulunan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun selamlarını, başarı dileklerini, hürmet ve muhabbetlerini iletti.

Polisliğin, dünyanın her yerinde zor meslek olduğunu fakat polisliğin bizim ülkemizde dünyanın her yerinden daha zor, sorumluluğu daha yüksek, daha çok fedakarlık isteyen bir meslek olduğunu ifade eden çataklı, " çünkü bu coğrafyanın güvenlik problemleri, dünyanın her yerinden yüksektir. Güney sınırımızdaki tüm ülkeler, bugün bir istikrarsızlık çıkmazı içindedir. Tarihi, kültürel bağlarımız ve sınır komşuluğumuz olan ortadoğu, yıllardır çatışma ve istikrarsızlık içindedir." diye konuştu.

Buradan ülkemize yönelen düzenli ve düzensiz göç, PKK terör örgütü, doğumuzdan doğal uyuşturucu, batımızdan gelen sentetik uyuşturucu trafiğinin bizim ülkemizin güvenliği için sürekli bir tehdit ürettiğini ve tüm kolluk birimlerimizin, haliyle polisimizin de yükünü ağırlaştırdığını vurgulayan çataklı şunları kaydetti.

" Bulunduğumuz coğrafyada ve Avrupa’da hiçbir ülke, bizim yakaladığımız uyuşturucu miktarlarını yakalıyor değildir. Sayın İçişleri Bakanımız dün de önceki gün de paylaştı, yalnız 2020 yılında yakaladığımız uyuşturucunun parasal değeri 165 milyar liradır. Keza Avrupa’da hiçbir ülke, bizim uğraştığımız kadar çok ve çeşitli terör örgütüyle eş zamanlı mücadele ediyor değildir. Dünyada bu kadar dış destek alan bir başka terör örgütü de herhalde mevcut değildir. Bugün bu terör örgütünü bitiren, yani bir anlamda küresel güçlerle terör mücadelesi veren ülke, Türkiye’dir. Avrupa’daki hiçbir ülke, bu kadar büyük bir göçün hem hedef, hem de kaynak ülkesi değildir. Dolayısıyla, Türk polisinin yükü, tıpkı diğer kolluk birimlerimizde olduğu gibi, dünyadaki meslektaşlarından kat kat yüksektir. Ancak bir şansımız var ki; hem tecrübemiz, hem kabiliyetimiz, hem devletimizin gücü, hem de milletimizin feraseti yüksektir ve duaları bizimledir. işte bu güç sayesinde bütün bu geniş sorumluluk alanını yönetebiliyoruz."

Konuşmasında yeni mezun polislere tavsiyelerde bulunan Çataklı konuşmasını şöyle sürdürdü:

" Bu meslek bir rahatlık mesleği değildir. Riski yüksek bir meslektir. Bizim sizlerden beklentimiz, iyi bir polis olmadan önce, iyi birer insan olmanızdır. Çünkü iyi insan olmazsanız, iyi polis olamazsınız. Eğer sizler adalete inanmazsanız, kanuna nizama inanmazsanız, başkaları için de adaleti, kanunu, hukuku temin edemezsiniz. İyi polis olmak için iyi insan olmalısınız. İyi polis olmak için ahlaklı insanlar olmalısınız. İyi polis olmak için bu ülke için güzel hayalleriniz olmalıdır. İyi polis olmak için, bu ülkenin taşına toprağına, üzerinizdeki üniformaya, ay yıldızlı bayrağa aşık olmalısınız. Bakın geçtiğimiz günlerde ağabeylerinizin dikkati sayesinde bombalı araçlar yakaladık. Çekinmediler, boş vermediler, ihmal etmediler ve belki onlarca hayat kurtardılar. İşte sizler de görevlerinizi yaparken, inandığınız doğrular uğruna her şeyi göze alarak adım atın."

Karaman POMEM Müdürü Ramazan Engin Öztürk de yedinci mezunlarını verdiğini dile getirerek, "Yoğun bir öğretim ile gece ve gündüz kesintisiz yürütülen zorlu pratik eğitim süreci sonunda mezuniyet aşamasına gelinmiştir. Mezunlarımızın, ülkemizin ihtiyaç duyduğu güvenlik hizmetini, hukukun üstünlüğü çerçevesinde, devletine bağlı, adil ve tarafsız olarak, hiçbir oluşumun etkisinde kalmaksızın yürüteceklerine inancım tamdır. Mezun olan polis memurlarımız yolunuz ve bahtınız açık olsun" dedi.

Konuşmaların ardından polis adayları yemin etti ve kep attı.

Törene, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, Cumhuriyet Başsavcısı Behçet İşlek, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, KMÜ Rektörü Namık Ak, vali yardımcıları ve kaymakamlar katıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 04 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@