banner464

KARAMAN TEKNOKENT OLACAK!

Karaman'a Teknopark kurulması için çalışmalar başladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri gelerek Teknopark için çalışmalara başladılar.

KARAMAN TEKNOKENT OLACAK!

Karaman'a Teknopark kurulması için çalışmalar başladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri gelerek Teknopark için çalışmalara başladılar.

29 Ocak 2015 Perşembe 11:09
1246 Okunma
KARAMAN TEKNOKENT OLACAK!
Karaman'a Teknopark kurulması için çalışmalar başladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri Karaman'a geldi. Yetkililer görüşmeler yaparak çalışmalara başladı. Teknopark Kurulduğu bölgelerde; organize sanayi bölgesi ve üniversiteler arasında bir köprü kurarak vasıflı eleman artışına katkı sağlaması, iş imkânlarının arttırılarak beyin göçünün engellenmesi ve sanayi bölgesinde üretilen ürünlerin kalitelerinin artırılması gibi bölge ekonomisine olumlu etkileri olan teknoparkların, Karaman için önemli bir fırsat olduğu belirtildi. Türkiye’de 2001 yılından itibaren 40 ilde 59 adet teknopark kuruluşu ilan edildiği ve 41 tanesinin faal durumda olduğu öğrenildi.

Tekno Parkın kurulmasıyla Karaman Teknokent haline gelecek. Karaman'ın Teknokent olmasıyla birlikte vasıflı elemanlar yetişek ve iş imkânlarının daha da artacak. Ak Parti Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, Karaman'a kısa bir süre içerisinde Teknopark kurulacağını dile getirerek ''Yıllardır Karaman'a bir Teknokent kurma hayalimiz vardı. Üniversite-Sanayi işbirliği içinde özellikle AR-GE çalışmaları, yeni buluşların desteklenmesi, yenilikçi yatırımların desteklenmesi amacıyla bu yatırımı hep önemsedik. Ülkemizde pek çok Üniversite Teknokent yatırımları için çaba göstermekte ve bu yatırımlar illerde güzel gelişmelere önderlik etmektedir. Geçtiğimiz günlerde Hacettepe Üniversitesine yaptığım ziyarette, Teknopark'ta yeni buluşlar ve AR-GE çalışmalarını görünce ülkemizin geleceği adına çok sevindim. Karaman ilimize Teknokent kurulması amacıyla yaptığımız görüşmelerde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı hep destek sözü vermişti. Aradan geçen süreden sonra Karaman'a Teknopark kurulması çalışmalarına başlanılmıştır. Bu amaçla Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitemiz ve Karaman Valiliğimiz öncülüğünde sanayimiz ve diğer paydaşlarla toplantılar yapılmış ve alt yapı oluşturmak için girişimler hızlandırılmıştır. Çalışmaların başarıya ulaşmasını diliyorum. Konunun bugüne kadar olduğu gibi takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyorum'' dedi.

Necati ERMİŞ

 

Son Güncelleme: 29.01.2015 11:54
Yorumlar