banner590

Son Dakika
banner722

Karaman’da Engelliler İçin Erişilebilirlik Denetimleri Yapılıyor

Karaman Valiliği bünyesinde kurulan komisyon tarafından resmî kurumlarda erişilebilirlik denetimleri yapılıyor.

YEREL 22.01.2021, 14:48 22.01.2021, 14:53
165
Karaman’da Engelliler İçin Erişilebilirlik Denetimleri Yapılıyor
banner762

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen "2021 Erişilebilirlik Yılı" çalışmaları kapsamında "Erişilebilirlik herkes içindir" ilkesiyle yürütülen çalışmalarını sürdürüyor.

Başta engelliler, yaşlılar olmak üzere hareket kısıtlılığı bulunan tüm bireylerin kamuya açık alanlar ve yapılarla toplu taşıma araçlarını rahat bir şekilde kullanabilmesi amacıyla yürütülen erişilebilirlik denetimlerinin yaygınlaştırılması ve daha etkin hale getirilmesi için yeni bir adım atıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk imzasıyla yayımlanan yeni genelge ile tüm illerde erişilebilirlik denetimlerinde kullanılan ve aynı zamanda bina, açık alan ve toplu taşıma araçlarında yapılacak erişilebilirlik uygulamaları için rehber olma niteliği de taşıyan formlarda revizyona gidildi.

Valilikler bünyesinde görev yapan, kamu kurumu temsilcilerinin yanı sıra engellilere yönelik hizmet veren sivil toplum kuruluşlarından üyelerin de yer aldığı Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonlarının denetimlerde kullanacağı yeni formlarda, Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği'nde 30 Mayıs 2019'da yapılan erişilebilirlik revizyonları ve asansörlerle ilgili güncel mevzuat esas alındı.

Bu kapsamda, Karaman Valiliği tarafından oluşturulan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu öncelikle Karaman Valiliği yerleşkesindeki binaları, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü binası ve daha sonra resmi binaların denetimlerini yapacak. Yapılan denetimler sonrası çıkan raporlara göre eksik olan yapısal, fiziksel eksiklikler ve yanlışlıklar düzeltilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2021
İmsak 05:48
Güneş 07:07
Öğle 13:04
İkindi 16:17
Akşam 18:51
Yatsı 20:05

Gelişmelerden Haberdar Olun

@