banner597

Karaman’da İşçilere Kadro Şoku

Karaman İl Özel İdaresindeki işçiler kadro müjdesi ile sevinirken, aldıkları red yanıtı ile şoka uğradılar.

banner491
Karaman’da İşçilere Kadro Şoku
banner567

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 üncü Maddesi 24/12/2017 tarihli ve 30280 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 127 nci maddesiyle 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 25 inci maddeye dayanılarak, "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alım Sözleşmeleri Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi Kadrolarına veya Mahalli İdare Şirketlerinde İşçi Statüsüne Geçirilmesine İlişkin 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve Geçici 24 üncü Maddelerinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar" yayımlanmıştı.

Bu aşamadan sonra taşeron işçiler kurumlarında gerekli başvuruları yaparak kadrolarını alma yolunda çalışmalara başladılar. Ancak Karaman İl Özel İdaresinde ciddi bir problem ortaya çıktı. Karaman İl Özel İdaresi bünyesinde çalışan ve sözleşmeleri 24 Nisan 2018 günü bitecek olan işçiler, “Köylere Hizmet Götürme Birlikleri” normlarına göre işe alındıkları için kadro başvuruları reddedildi.

BU İŞÇİLERİN HAKKI GASP MI EDİLİYOR!

Karaman İl Özel İdaresi yetkililerin bu taşeron işçileri alırken yaptıkları bir hata mıdır? Yoksa kasten yapılmış bir durum mu, henüz bilinmiyor ama işçiler yetkililerden bu hatanın bir an önce giderilerek hakları olan kadroların verilmesini bekliyorlar.

“İŞÇİLER ARASINDA AYRIM YAPAN VE ADİL OLMAYAN BU DÜZENLEMEYİ…”

Yol-İş Sendikası Konya 2 Nolu Şube Başkanı Ali Alkan, işçiler arasında yapılan ayrıma sessiz kalmayarak bir basın açıklaması yayınladı.

Alkan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“696 Sayılı KHK ile kurum ve kuruluşlarında taşeronların çalıştırdığı işçilerin bir bölümünün kadroya alınması memnuniyet yaratmıştı.

Ancak söz konusu Kararnameyle; İl Özel İdareleri'nde taşeron yanında çalışan işçilerin şirket marifetiyle değil, doğrudan kadroya alınmalarını,

İl Özel İdareleri'nde 5 ay 29 gün çalışan işçilerin ise çalışma sürelerinin 4 ay uzatılma hakkından yoksun bırakılması,

Köylere Hizmet Götürme Birlikleri’nde çalışan işçilerin kapsam dışı bırakılması,

Karayollarında asıl işin bir parçası olan yol bakım ve onarım hizmetleri, karla mücadele hizmetleri gibi süreklilik arz eden işleri "anahtar teslimi" olarak üstlenen taşeronların yanında çalışan işçilerin,

Tünel işletmeciliğinde tünellerin bakım ve hizmetlerini yapan işçiler ile müşavirlik hizmeti altında tünellerdeki HGS dahil her türlü asıl işleri yapan işçilerin kadroya alınmaması,

Bizlerde hayal kırıklığı yaratmış, çalışanları aileleri ile birlikte üzmüştür.

Kadroya geçişte taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrım yapılması, bizde ve kamuoyunda Cumhurbaşkanımızın tam olarak bilgilendirilmediği kanaatini uyandırmıştır.

Bizler, İl Özel İdareleri'nde taşeron yanında çalışan işçilerin şirket marifetiyle değil, doğrudan kadroya alınmalarını,

Belediyelerde ve İl Özel İdarelerinde kısmi süreli olarak 5 ay 29 gün çalışan işçilerimizin ise çalışma sürelerinin 4 ay uzatılmasını,

Karayolları Genel Müdürlüğünde muvazaalı, yani kanuna karşı hileli olarak asıl işin bir parçası olan anahtar teslimi işlerde, taşeron yarımda çalışan işçi arkadaşlarımızın kurumlarında kadrolarına geçirilmesini, talep ediyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Hükümetimizin; taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrım yapan ve adil olmayan bu düzenlemeyi değiştireceklerini, tüm taşeron işçilerinin başlangıçta açıklandığı gibi kapsama alınıp kadrolarına kavuşacaklarını bekliyor, Sayın Cumhurbaşkanımızın mağdur edilen bu işçileri de aileleriyle birlikte sevindireceklerine inanıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2018, 13:11
banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner600

banner590

banner612

banner601