Karaman’da Kadın Birlikteliği

Karaman Kadın Birlikteliği tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle program düzenlendi.

banner491
Karaman’da Kadın Birlikteliği
banner567

Türk Kadınlar Derneği, Yardım Sevenler Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Karaman TEMa Vakfı, Karaman CHP Kadın Kolları, Karaman Özel Eğitime Muhtaç Çocukları Koruma Derneği, Karaman Özel Eğit. ve Rehb. Derneği, Eğitim-İş ve Eğitim-Sen işbirliğinde, Karaman Kadın Birlikteliği adı altında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı düzenlendi.

Atatürk Parkına Karaman Kadın Birlikteliği çelengi sunulması ile başlayan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti.

Program’da bir konuşma yapan CHP Karaman Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Kayserilioğlu, “Kadınlar 8 Mart'ı eşitsizliğe, ayrımcılığa, sömürüye karşı durmak, emeğine, bedenine, kimliğine sahip çıkmak, tepkisizliği, boyun eğmişliği aşmak, örgütlenmek isteklerini dik getirmek için el ek verdikleri gün olarak kutlamaktadır.

Bizler ki, Anadolu'da kurtuluş mücadelesi vermiş, Ulu Önder Atatürk tarafından birçok dünya kadınından çok daha önce siyasal ve sosyal haklarla taçlandırılmış bir ulusun kadınlarıyız. Ancak bugün geldiğimiz noktada tüm insanların en doğal hakkı olan yaşam hakkımız için mücadele etmek zorunda bırakılıyoruz.

Kadına yönelik her türlü ayrımcılığın önlenmesi için ivedi ve radikal bir takım önlemlerin alınması gerekliliğini yeniliyoruz. Ancak bu önlemlerden kastımız sadece kağıt üzerinde kalan mevzuat değişiklikleri gibi sığ bir beklenti olmayıp yasalara işlerlik kazandıracak olan toplum eğitimi ve bunun sonucunda oluşacak toplum bilincidir.

Biz, kızlı erkekli okumayı tahrik sayan, kadın erkek eşitliğini reddeden, kadınların sokağa çıkmasını edepsizlik sayan, dini yanlış yorumlayıp bir de bunu siyasete alet eden, kadını eve kapatan, eğitim ve gelişimini engelleyen zihniyetlerin değişmediği sürece kadına yönelik ayrımcılığın ve şiddetin önüne geçebileceğine inanmıyoruz.

Kadını eve kapatarak hiçbir erkeği namuslu hale getiremezsiniz. Bu zihniyetlerden uzaklaşılarak kadın üzerinden yapılan tartışmalardan, kadın üzerinden yapılan siyasi rant arayışından artık vazgeçilmelidir. Kamu gücünü elinde bulunduranların kadınlar ve hakları üzerinden suni gündem yaratmaları suça eğimli kimselere cesaret vermekten başka bir şey değildir.

Artık şiddetin sonuçlarının yanında şiddetin önlenmesi için de yasal tedbirler artırılmalıdır. Toplumda kadın ve erkek eşitliği temelinde eğitim seferberliği başlatılmalıdır. Karar alma mekanizmalarında kadın temsilci kotası uygulanmak sureti ile kadınlarımızın siyasette ve bürokraside erkeklerle eşit şekilde temsili sağlanmalıdır.

Herkesçe de bilindiği gibi şiddetin iki tarafı yoktur. Seyirci kalan her birey şiddete bizzat taraf olur. Bizler Karaman Kadın Birlikteliği kadınları olarak bu şiddet ve ayrımcılığa taraf olmamak adına, Atatürk'ün ve O'nun getirdiği Cumhuriyetin bize tanımış olduğu insanca ve eşitçe yaşama hakkını en az erkekler kadar kullanacağımız güne kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Kadına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kalktığı, çocuk istismarlarının hiç olmadığı, özgürlüklerin kısıtlanmadığı, eşitliğin mutlak olduğu, barış ve huzur içerisinde olan bir Türkiye umuduyla tüm kadınların dünya emekçi kadınlar gününü kutlar, kadın haklarımızın temeli olan Cumhuriyetimize, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e ve onun ilkelerine olan bağımlılığımızı yineleriz.” dedi.

Karaman Kadın Birlikteliği tarafından düzenlenen program, “Kadın Sorunları, Kadına Yönelik Şiddet ve Çocuk İstismarı” paneli ve TEMA Ormanına fidan dikimi ile sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2018, 13:11

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner535

banner581