banner741

banner590

Son Dakika
banner722

Karaman’da Öğrencilerin Şivlilik Mutluluğu

Mübarek üç ayların teşrif etmesiyle beraber Şivlilik geleneğini Karaman Anadolu İmama Hatip Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri sürdürmeye devam ediyor.

YEREL 27.02.2020, 15:38 27.02.2020, 15:42
468
Karaman’da Öğrencilerin Şivlilik Mutluluğu
banner762

Gelenek ile ilgili açıklamada bulunan Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Mustafa Özer; Üç ayların gelmesi münasebetiyle yöremizde bayram tadında kutlanan “Şivlilik (ilk namaz)" geleneğini okulumuza taşıyoruz. Bu geleneğimizi tekrar bize yaşatan İHL Meslek Dersleri hocamız ve İyilik Okulu Kulübü Rehber öğretmenlerimiz Şehri Gül Eraslan, Abide Eser Kiyak Oral hanıma, programa katkıda bulunan hocalarımıza ve talebelerimize teşekkür ediyorum" dedi.

Şivlilik Geleneği Nedir?

Şivlilik, yöremizde Hicri takvime göre üç ayların başlangıcı olan recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gecede ve Regaip Kandili sabahı çocuklarca yapılan kandil kutlama geleneğidir. Konya'da bu güne "ilk namaz" adı da verilir.

Kandil gecesi kutlama geleneği Osmanlı Devleti döneminde padişah II. Selim'den (1566-1574) itibaren sürdürülmektedir.

Kandilden bir hafta önce çocuklar, gece sokağa çıkarak bu günün geleceğini, trampetlerle, kavallarla, fenerlerle mahalle mahalle dolaşarak haber verirler. Fenerini alan çocuk sokağa çıkar, yol ortasına gerilen ipe fenerini asar, bütün dükkânlar rengârenk, irili ufaklı karpuz, davul, sünme, kuyruklu ismi verilen kâğıt fenerlerle, mumlarla donatılır. Çocuklar yakılan ateşin etrafında halka olur ve fener alayına katılırlar.

Regaip gecesinin sabahı ellerine birer torba alan çocuklar kapıları çalmadan içeriye girer;

Şivli şivli şişirmiş,

Erken kalkan pişirmiş,

İki çörek bir börek,

Bize namazlık gerek. Şivliliiiiik... diye bağrışırlar.

Ev sahibi önceden hazırlanan kuru üzüm, leblebi, incir, iğde gibi çerezlerden ve günümüzde daha çok şekerlemelerden çocuklara dağıtır. Aynı gün, hemen her evde, yağda kızartılmış mayalı hamurdan "pişi" yapılır ve yufkaların arasına konur. Buna pekmezle yapılmış un helvası ilave edildiği de olur. Pişiler komşulara dağıtılır. O gün erkekler ise mahallenin camiinde mum yakar. İkindi ile akşam namazı arasında mezar ziyaretleri yapılır, yatsı namazında camilerde mevlit okunur. Şivlilik günü aile büyükleri, komşu ve akraba ziyaretleri yapılır, "namazın mübarek olsun" temennisinde bulunulur. Bu ziyaretler sırasında önce yemek, ardından da çerez ve meyvelerden oluşan şivlilik ikramı yapılır.

Çocukların hatırlandığı, mutlu edildiği şivlilik, aynı zamanda birlik ve beraberlik duygularının pekiştirildiği bir gelenek olarak geçmişten günümüze varlığını sürdürmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
19°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:33
Güneş 06:53
Öğle 12:37
İkindi 15:42
Akşam 18:11
Yatsı 19:26

Gelişmelerden Haberdar Olun

@